Co z tym GWAŁTem? odc. 2

Powracamy do głośnej sprawy dotyczacej oskarżenia mieszkańca Ostrowa Wielkopolskiego o dokonywanie gwałtów oralnych. W listopadzie minionego roku opublikowaliśmy reportaż, w którym obrońca oskarżonego wykazał szereg nieprawidłowości przy zabezpieczaniu materiałów dowodowych przez ostrowskie organy ścigania. W tym reportażu zestawimy wypowiedź obrońcy oskarżonego z oficjalnymi procedurami. Natomiast w drugiej części reportażu ojciec oskarżonego opowie o możliwym motywie, który mógł spowodować szereg dziwnych zdarzeń.

Przygotowując drugi odcinek reportażu napotkaliśmy opór ze strony Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim. Utrudniano nam pozyskanie wiedzy na temat obowiązujących procedur, które dotyczą zabezpieczania kluczowych dowodów. Do dzisiaj nie otrzymaliśmy odpowiedzi na te pytania.
Dlatego też zwróciliśmy się z tymi samymi pytaniami do Komendy Głównej Policji. Tam bezproblemowo udzielono nam obszernych odpowiedzi na nurtujące nas kwestie.
Z odpowiedzi Komendy Głównej Policji wynika, że ostrowscy policjanci powinni pobrać wymaz z jamy ustnej kobiety na jałową wymazówkę. Niestety nie zrobiono tego. Ponadto bluza, na której miały być ślady DNA powinna być zabezpieczona w sposób zapobiegający  niekontrolowanemu zmieszaniu różnych składników w nową całość. Jak wykazywał mecenas Wojciech Bąkowski z Poznania nie zrobiono tego w sposób należyty.

Niestety Komenda Główna Policji nie posiada informacji dotyczących przypadków zaginięć protokołów z akt postępowań przygotowawczych w skali kraju. Przypomnijmy, że w tej sprawie zaginął na okres dwóch lat protokół badania DNA podejrzanego.

Nasza publikacja została zauważona przez Prokuraturę Rejonową w Kaliszu. Ku naszemu zdziwieniu, prokuratorzy zamiast zająć się wyjaśnieniem nieprawidłowości u swoich kolegów po fachu, postanowili zainteresować się tym, że ktoś miał odwagę opowiedzieć o tych nieprawidłowościach publicznie.

Głos w sprawie postanowił zabrać ojciec oskarżonego. Prosząc o zachowanie anonimowości ze względu na charakter sprawy, zmodyfikowaliśmy jego głos.
Rodzina oskarżonego wskazuje, że dowody w sprawie mogły zostać sfałszowane.

– ojciec oskarżonego o możliwości sfałszowania dowodów

Okazuje się, że osoba związana z jedną z firm ochroniarskich miała mieć możliwości i powód by zaszkodzić oskarżonemu młodemu mężczyźnie.

– ojciec oskarżonego o motywach

Tajemnicą Poliszynela jest związek firm ochroniarskich z organami ścigania.

– ojciec oskarżonego o światku przestępczym

Rodzina oskarżonego zwraca się o pomoc…

– ojciec oskarżonego prosi o pomoc

Jak wynika z przedstawionych wypowiedzi, nie ma pewności co do winy obecnie oskarżonego mężczyzny. Rodzina nie wyklucza możliwości sfabrykowania kluczowych dowodów, co szerzej wyjaśniał obrońca oskarżonego. Czy organom ścigania starczy sił by wyjaśnić wszelkie wątpliwości? Czas pokaże.
Zapewniamy pełną anonimowość.

Na nasze pytania:

1. W przypadku gwałtu oralnego w jakim czasie policja powinna zabezpieczyć materiał porównawczy DNA poszkodowanej? Jaka jest procedura pozyskiwania takiego materiału DNA?

2. W jaki sposób policjanci powinni obchodzić się z bluzą, na której prawdopodobnie znajduje się materiał DNA sprawcy gwałtu? Czy dopuszczalne jest rozkładanie takiej bluzy na tapicerowanym krześle w komendzie?

3. Czy to możliwe, że może zaginąć protokół badania DNA podejrzanego o gwałt z akt sprawy? Czy odnotowali Państwo takie przypadki w całej Polsce w minionym roku lub latach?

CZYTAJ  Ostrowianie najedli się do syta (ZDJĘCIA)

4. W jaki sposób policjanci mogą, a wręcz powinni zabezpieczyć ślady DNA po gwałcie oralnym z ciała poszkodowanej?

Na nasze pytania pani podinsp. Grażyna Puchalska z Komendy Głównej Policji udzieliła następujących odpowiedzi:

„W odpowiedzi na Pana e-maila uprzejmie informuję, że – zgodnie z art. 308 § 1 kodeksu postępowania karego – w granicach koniecznych dla zabezpieczenia śladów i dowodów przestępstwa przed ich utratą, zniekształceniem lub zniszczeniem, prokurator albo Policja może w każdej sprawie, w wypadkach niecierpiących zwłoki, jeszcze przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia, przeprowadzić w niezbędnym zakresie czynności procesowe.
             Dotyczy to szczególnie dokonania oględzin (w razie potrzeby z udziałem biegłego), przeszukania lub czynności wymienionych w art. 74 § 2 pkt 1 k.p.k. w stosunku do osoby podejrzanej, a także przedsięwziąć wobec niej inne niezbędne czynności, nie wyłączając pobrania krwi, włosów i wydzielin organizmu.

 Po dokonaniu tych czynności, w sprawach, w których prowadzenie śledztwa przez prokuratora jest obowiązkowe, prowadzący postępowanie przekazuje sprawę niezwłocznie prokuratorowi.  

            Podstawowym warunkiem dokonania czynności wskazanych w art. 308 k.p.k. jest istnienie podstaw do wszczęcia postępowania przygotowawczego, a więc istnienie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa, tylko bowiem wówczas zachodzić może potrzeba zabezpieczeń dowodowych. Niezbędne jest też, aby nie zachodziły przeszkody prawne w ściganiu, z wyjątkiem sytuacji wskazanych w art. 17 § 2 k.p.k., kiedy to zabezpieczenia są możliwe także przy braku koniecznego wniosku o ściganie lub zezwolenia na ściganie. Warunkiem dodatkowym jest zaś obawa utraty, zniekształcenia lub zniszczenia dowodu, jeżeli nie będzie on niezwłocznie zabezpieczony, a więc gdyby zabezpieczenia nastąpiły dopiero po formalnym wszczęciu dochodzenia lub śledztwa.   

            Biorąc powyższe pod uwagę w przypadku zgwałcenia, w tym przypadku oralnego Policja powinna dokonać niezwłocznego (natychmiastowego) zabezpieczenia materiału dowodowego od osoby pokrzywdzonej, w razie potrzeby z udziałem specjalisty, o którym mowa w art. 205 k.p.k.

            Zabezpieczanie śladów biologicznych opiera się na następujących zasadach:

a)     wszystkie ujawnione i zabezpieczone ślady biologiczne należy traktować jako potencjalny materiał do analizy DNA;

b)     osoba ujawniająca i zabezpieczająca ślad biologiczny lub przedmiot będący nośnikiem śladów, wszystkie czynności powinna wykonywać w sposób zapobiegający kontaminacji, tzn. stosując jednorazowe rękawice, maseczkę osłaniającą usta i nos, a także w razie potrzeby jednorazowy fartuch lub kombinezon (Kontaminacja to proces polegający na niekontrolowanym zmieszaniu różnych składników w nową całość. Kontaminacja może nastąpić na etapie ujawniania i zabezpieczania śladu kryminalistycznego lub w trakcie badań laboratoryjnych, co w konsekwencji może przyczyną błędnych wyników);

c)      odzież, tekstylia, narzędzia, naczynia lub inne przedmioty, które są nośnikiem lub mogą być nośnikiem śladu biologicznego należy zabezpieczać w całości (bez ingerencji w ślady) w kartony, papiery opakunkowe, worki papierowe i koperty;

CZYTAJ  Znowu brawura za kółkiem BMW – tragiczny wypadek

d)     ślady płynne, wymazy spod paznokci lub ślady ujawnione na przedmiotach, których z różnych względów, np. związanych z gabarytami nie można zabezpieczyć wraz z podłożem należy przenieść na inne podłoże. Do tego celu najlepsze są jałowe wymazówki. W zależności od wielkości śladu można wykorzystać jedną lub kilka wymazówek. Ślady wilgotne, płynne przenosi się na suchą wymazówkę, natomiast ślady wyschnięte przenosi się na wymazówkę zwilżoną jałową wodą;

e)     wszelkiego typu wymazy z różnych powierzchni ciała oraz wymazy z naturalnych otworów ciała, np. z jamy ustnej należy zabezpieczać na jałowe wymazówki;

f)       dużym zagrożeniem dla jakości śladów biologicznych jest wilgotność i wysoka temperatura. W takich środowiskach obserwuje się gwałtowne namnażanie drobnoustrojów i proces gnicia, w wyniku czego następuje degradacja materiału biologicznego, w tym DNA. Dlatego też, np. wilgotną odzież, wilgotne wymazówki powinno się wysuszyć lub opakować w sposób umożliwiający dostęp powietrza. Suszyć należy w temperaturze pokojowej (ok. 20-23°C), przy typowej wilgotności powietrza około 50%, w miejscu osłoniętym przed bezpośrednim działaniem słońca;

g)     ślady biologiczne należy pakować każdy oddzielnie. Sposób pakowania powinien gwarantować ochronę samego śladu biologicznego i wszystkich cech identyfikacyjnych znajdujących się na nim.

Równolegle z zabezpieczaniem technicznym każdego śladu biologicznego należy zgodnie z obowiązującymi przepisami dokonać odpowiedniego zabezpieczenia procesowego. Podstawową formą zabezpieczania procesowego jest protokół oględzin, w którym należy podać następujące informacje:

– opis miejsca ujawnienia śladu,

– opis podłoża, na którym ślad ujawniono (rodzaj, stan, kształt, itp.),

– opis śladu (wielkość, barwę, stan, cechy charakterystyczne),

– metodę ujawnienia,

– sposób zabezpieczenia technicznego (w tym sposób zapakowania).

Do opakowania należy dołączyć metryczkę śladu lub sporządzić na opakowaniu zapis zawierający zgodne z protokołem podstawowe informacje identyfikujące ślad biologiczny, sposób ujawnienia, datę i miejsce wykonania czynności, dane i podpisy osób wykonujących czynności (zabezpieczający, kierujący oględzinami) oraz osoby uczestniczącej w czynnościach. Uzupełnieniem dokumentacji procesowej jest szkic, fotografia bądź nagranie video.         

Jeśli chodzi o pytanie 3, to jest to możliwe. W takim przypadku Kodeks Postępowania Karnego przewiduje odtworzenie zaginionych lub zniszczonych w całości lub w części akt sprawy.

Nie posiadamy informacji dotyczących przypadków zaginięć protokołów z akt postępowań przygotowawczych w skali kraju.”

Zobacz pierwszą część reportażu:

www.ostrow24.tv/film/co-z-tym-gwaltem

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Xxxxcccc
8 lat temu

Co za bzdury! To jq jestem jedną z dziewczyn! jestem już 6 lat starsza i nadal.pamietam

1
0
Napisz co o tym sądziszx