12,5 miliona dla ostrowskiej parafii

Olbrzymią kwotę 12,5 miliona złotych ma dostać, po uprawomocnieniu się wyroku sądowego, parafia pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Ostrowie Wlkp. Tereny wokół ostrowskiej konkatedry, bo o niej mowa, w czasach PRL-u były dużo obszerniejsze grunty. Obecnie znajduje się na nich m.in. starostwo powiatowe.

+

Od 2011 roku trwał w Sądzie Okręgowym w Poznaniu proces o roszczenia wysunięte przez wspomnianą parafię. Mowa o gruntach, które w latach 50. minionego wieku zostały przejęte przez Skarb Państwa i w znacznym stopniu zmieniły swoje przeznaczenie. Powstały na nich budynki użyteczności publicznej. Siłą rzeczy nie można było ich zwrócić w naturze i jedynym rozwiązaniem było zamienienie ich na odszkodowanie finansowe.  Parafia otrzymała w pierwszej instancji 100% wnioskowanych roszczeń.

Spór dotyczy 90 hektarów. Ich wartość została wyceniona przez biegłego rzeczoznawcę. Powstają pytania czy cała suma, w razie uprawomocnienia się wyroku, pozostanie w parafii czy może część zabierze kuria kaliska. I drugie pytanie na co proboszcz ks. Krzysztof Nojman zamierza przeznaczyć te pieniądze.

 

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
CZYTAJ  Walka o Parking i przyszłość Śródmieścia
Subskrybuj
Powiadom o
79 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ramzes smażony
6 lat temu

Pierwszy kościół, XV w.-1782[edytuj | edytuj kod]
Pierwszy kościół powstał w Ostrowie w pierwszej połowie XV w., prawdopodobnie w czasie zbliżonym do czasu lokacji samego miasta (w 1404 lub wcześniej). Nosił wezwania Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, św. Stanisława Biskupa i Męczennika, św. Andrzeja Apostoła oraz św. Doroty. Początkowo był to kościół filialny parafii w Wysocku, osobną parafię ostrowską ustanowiono w Poznaniu z nadania kanonika kolegiaty Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kaliszu Jerzego z Ostrowa herbu Korab w 1434. Konsekrowany został dopiero w połowie XVII w. przez sufragana gnieźnieńskiego Jana Madalińskiego. Wiadomo tylko, że był to obiekt drewniany, można też, z dużym prawdopodobieństwem, przypuszczać o jego niewielkich rozmiarach i posiadaniu jednej prostej nawy.

Drugi kościół, 1782-1906[edytuj | edytuj kod]
W związku z zapoczątkowanym w XVIII w. przyspieszonym rozwojem Ostrowa pojawiła się konieczność budowy nowej, większej świątyni. Powstała ona, dzięki właścicielowi miasta Michałowi Radziwiłłowi, w latach 1781-1782, na miejscu pierwszego kościoła. Nigdy nie dokonano konsekracji. Jego dobrodziejami i patronami byli między innymi książęta Bogusław Fryderyk Radziwiłł i Wilhelm Radziwiłł. Była to obszerna, drewniana świątynia wybudowana na planie bazylikowym, z trzema nawami, o bogatym wyposażenia wnętrza (w 1906 roku było w niej 9 ołtarzy). Obok stała prosta drewniana dzwonnica. Z „drugim kościołem” związani byli między innymi ks. Augustyn Szamarzewski, ks. książę Edmund Radziwiłł, ks. Wincenty Głębocki, ks. Edmund Dalbor, ks. Edward Likowski. Świątynię rozebrano, w związku budową nowej, w 1906, a jego wyposażenie przekazano innym parafiom. Głównym źródłem informacji o „drugim” kościele jest wydana w 1906 roku praca Stary kościół parafialny w Ostrowie autorstwa ks. Arkadiusza Lisieckiego.

Trzeci kościół, od 1906[edytuj | edytuj kod]
Szybki rozwój Ostrowa na przeł. XIX i XX w. oraz rosnący wśród mieszkańców miasta udział katolików wymusił budowę nowego kościoła. Autorem pierwszego projektu został Sylwester Pajzderski, kolejnego (w oparciu o pierwszy) Roger Sławski. Zdecydowano się na odwołania do stylu romańskiego, aby odróżnić kościół od budowanych przez Niemców świątyń gotyckich. Kamień węgielny pod budowę wmurowano w 1904 roku, w 500 rocznicę powstania pierwszego ostrowskiego kościoła. Nowa fara powstała staraniem m.in. księdza Walentego Śmigielskiego (który jednak nie dożył ukończenia budowy), a głównym fundatorem został książę Ferdynand Radziwiłł. Poświęcenie odbyło się 30 września 1906, a konsekracja 6 października.

Proboszczem parafii od 1906 do połowy 1915 był ks. Henryk Zborowski.

W 1920 Jarosław Iwaszkiewicz pisał o kościele: najładniejszy z kościołów współczesnych, jakie widziałem, szczególnie we środku, biały marmurowy, taki artystycznie wykończony w każdym szczególe, że robi nadzwyczajne wrażenie. W 1929 wykonano polichromię (Henryk Jackowski-Nostitz), której zdecydowana kolorystyka nie wpisuje się jednak w ogólną koncepcję kościoła.

W 1976 fara została nawiedzona przez obraz Matki Boskiej Częstochowskiej – w uroczystościach uczestniczyli prymas Stefan Wyszyński i kardynał Karol Wojtyła. 25 marca 1992, bullą Jana Pawła II wyniesiono farę do rangi konkatedry diecezji kaliskiej.

J-23
6 lat temu

Ręce opadają brak słów.

BHZ
6 lat temu

po komentarzach widac jakie zawistne szumowiny w OStrowie mieszkają

Maxi
odpowiada  BHZ
6 lat temu

wiedział co powiedział (napisał).

Maxi
6 lat temu

Od kiedy to młocie parowy Niemcy konkatedrę wybudowali?

mieszkaniec
odpowiada  Maxi
6 lat temu

książę Ferdynand Radziwiłł – urodzony w Berlin NIEMCY jeden z właścicieli Ostrowa

mieszkaniec
6 lat temu

bardzo ładny gmach i jak się trzyma pięknie Niemcy to potrafią budować

xyz
6 lat temu

12.5 mln. a ogrzewania konkretnego BRAK ! Najzimniej w Ostrowie.

1 3 4 5
79
0
Napisz co o tym sądziszx