73. rocznica Wyzwolenia Ostrowa Wielkopolskiego

We wtorek, 23 stycznia, zorganizowane zostały uroczyste obchody 73. rocznicy wyzwolenia Ostrowa Wielkopolskiego spod okupacji hitlerowskiej.

+

Wzięli w nich udział przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych i organizacji społecznych, kombatanci, nauczyciele, a także młodzież szkolna.

Wiązanki kwiatów zostały złożone na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego, na mogile żołnierzy, którzy polegli w walkach o wyzwolenie Ostrowa. Obchody przeniosły się następnie na ostrowski Rynek, gdzie czekały już poczty sztandarowe z ostrowskich szkół. Wspólnie odśpiewano hymn narodowy.

– Tradycyjnie, 23 stycznia każdego roku – spotykamy się, aby upamiętnić wyzwolenie naszego miasta spod okupacji hitlerowskiej. Po 73 latach od tego wydarzenia, po raz kolejny razem oddaliśmy hołd i szacunek – bohaterom tamtych: dni, miesięcy i wojennych lat. Ludziom, których życie przypadło w tak bolesnym i tragicznym okresie naszej historii. Wielu z nich nie doczekało wyzwolenia naszego miasta i zakończenia II wojny światowej – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Kwiaty i znicze zostały złożone także pod tablicami pamięci umieszczonymi na frontowej ścianie Ratusza. W ten sposób oddano cześć żołnierzom Armii Krajowej walczącym z okupantem podczas II wojny światowej oraz miejscowej ludności, która miała istotny udział w oswobodzenia miasta.

Szacuje się, że około tysiąc mieszkańców naszego miasta nie przeżyło II wojny światowej. Dziś pamiętajmy o nich szczególnie.

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
CZYTAJ  Weekend po ostrowsku – smacznie, sportowo i aktywnie!
Subskrybuj
Powiadom o
23 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Lila
6 lat temu

Szkoda, że tak mało ostrowskich szkół (oprócz sztandarów) uczestniczyło w tych uroczystościach.
Małe edukacja młodzieży na ten temat.

Qwerty
6 lat temu

Prawda jest taka, że gdyby nie rosjanie, na których nie którzy tak plują (nie mieszajmy w to polityki) to zginęło by dużo więcej mieszkańców bo specjalne oddziały SS miały za zadanie robić masakrę wśród cywilów nawet na mogło by się wydawać odbitych terenach.
Popytajcie trochę ludzi póki jeszcze żyją.

roman
6 lat temu

Nie masz co się chwalić taką rodziną! Szkoda że zdążył uciec……

Marian z USA
6 lat temu

Tragiczny dzień w historii mojej rodziny mój dziadek musiał uciekać razem z Niemcami z ostrowa, tylko dlatego że był Folksdojczem, ale przynajmniej trafił do ameryki gdzie ludzie którzy coś potrafią mogą odnieść sukces nie to co w Polsce.

senior
odpowiada  Marian z USA
6 lat temu

To jeszcze się tym chwalisz że był Folksdojczem. Sprzedawczyk jak Kukliński uciekł do USA. Podpisał Folkslistę i miał się lepiej od pozostałych którzy nigdzie się nie zapisali.

pisiorex
6 lat temu

Do kolegi Andy powiedz to ludziom co ich rodziny zginęły w obozach i pomysl sobie ze włascicielem lidla jest wnuk oprawcy . Takie mamy spoleczeństwo które za 10 gr sprzeda sie niemcom – biedni chłopcy w Powstaniach nie walczyli o niższe ceny w marketach tylko o zycie w wolnej Polsce

blondi
odpowiada  pisiorex
6 lat temu

O matko! Aleś się wysadził! Chłopie – nie te czasy! Zejdź na ziemię!

pisiorex
6 lat temu

A po uroczystosci zapraszamy do niemieckich marketów i galerii na zakupy- przykre ale prawdziwe

ANDY
odpowiada  pisiorex
6 lat temu

Czy ktoś cię zmusza kupować u Lidla? U Rosmanna i innych zagranicznych
firm? sam decydujesz gdzie kupować.To jest naprawdę bardzo proste i nie trzeba się niezdrowo podniecać. Najlepiej wyrzucić wszystko co niepolskie (przede wszystkim samochody)! Otoczyć Lidl murem, a w przyszłości zadaszyć i postawić na tym dachu taki wieeeelki krzyż albo pomnik Lecha kartofla!!!

emeryt
odpowiada  pisiorex
6 lat temu

No i co z tego

senior
6 lat temu

Pani Beata Klimek nic nie wspomniała o wyzwolicielach, Rosjanach. Około tysiąc mieszkańców straciło życie. Ile mieszkańców Ostrowa by zostało gdyby Rosjanie nie wyzwolili Polski i okupacja Niemiecka by trwała nadal?

miastowy
odpowiada  senior
6 lat temu

Pani Klimek powoli uczy się jedynie słusznej nowej historii Pispolski wg której jedni okupanci wygonili drugich, a jedyni patrioci to partyzanci wyklęci.

Is
6 lat temu

Dziwny kalendarz 32 to wtorek?

szacun
6 lat temu

O wyzwolicielach to chyba niewiele powiedziano no bo AK to chyba jednak nie uczyniło – jak myślicie ?

xyz
odpowiada  szacun
6 lat temu

„To miasto to precedens w zakończeniu historii II wojny światowej w Polsce. 23 stycznia 1945 roku zakończyła się w Ostrowie okupacja hitlerowska. Miasto – w ramach akcji Burza – wyzwolili żołnierze Armii Krajowej. Szczególne sukcesy odniosły tam oddziały KEDYW-y, czyli kojarzonego raczej z Warszawą, Kierownictwa Dywersji.
23 stycznia 1945 roku to Polacy wyzwolili Ostrów i przejęli władzę. Niestety tylko na dwa dni. 25 stycznia do miasta przyjechał radziecki komendant – dzień później zdecydował o desygnowaniu na stanowisko burmistrza przedstawiciela rządu komunistycznego.” (http://radiopoznan.fm)

Maria
odpowiada  szacun
6 lat temu

A wystarczy poczytać trochę o historii naszego miasta – cytat:
„Wolność ostrowianie odzyskali 23. stycznia 1945 roku w wyniku akcji „Burza”, choć źródła podają, że walki trwały jeszcze do 25. stycznia. Ostrowianie utworzyli pierwsze, niezależne od lubelskiego rządu władze, samodzielnie administrujące miastem. 25. stycznia do Ostrowa przybył sowiecki komendant i kolejnego dnia zadecydował o desygnowaniu na stanowiska burmistrza i starosty przedstawicieli rządu komunistycznego.”

Alf
odpowiada  szacun
6 lat temu

Oczywiście że Ostrowianie pomagali w wyzwoleniu Ostrowa Wielkopolskiego ale ludzie tak do końca nie zdają sobie sprawy że gdyby nie Rosjanie i ich czołgi miastu groziła masakra , ze strony wycofujących się Niemieckich sił pancernych .Kto dziś pamięta że w mieście było około 1700 żołnierzy Niemieckich uzbrojonych po zęby w tym SS które wraz z trzema oddziałami Ukraińskich” Wasowców” mieli za zadanie zmasakrować ludność cywilną … a wystarczy trochę poczytać historii droga Mario albo posłuchać mądrych ludzi którzy pamiętają jeszcze te czasy !!!

Alf
6 lat temu

Ciekawe czy choćby jedną świeczkę zapalili na cmentarzu przy Ul Limanowskiego Rosjanom którzy polegli wyzwalając miasto , i nie mieszajmy tu polityki … tak po prostu po ludzku !!!

Marian
odpowiada  Alf
6 lat temu

tfu za 200 lat okupacji od pierwszego rozbioru do 17 września 1994 roku

Alf
odpowiada  Alf
6 lat temu

Marian ty jako człowiek z za Buga wyssałeś nienawiść do Rosjan z mlekiem matki i nie musisz się z nią obchodzić zwłaszcza w Wielkopolsce …a tak na poważne przypomni mi kiedy Rosjanie okupowali Ostrów Wielkopolski bo jakoś sobie nie przypominam , a Rosjanina w mundurze to raz widziałem bodajże w latach 60 lub wczesnych 70 jak do Ostrowa przyjechał chór Aleksandrowa …

senior
odpowiada  Alf
6 lat temu

@Marianna nie tylko Rosja dokonała I rozbioru Polski. Tak tylko dla informacji. W roku 1943 w Teheranie wielka trójka ustaliła powojenny porządek w Europie. Dodam że ci przyjaciele USA i Wielka Brytania oddały Polskę we władanie Stalinowi. Zrozumiałeś!

23
0
Napisz co o tym sądziszx