Plac 23 stycznia zmieni się na Plac Edelmana? aktualizacja

Znajdujący się w centrum Ostrowa Wielkopolskiego, znany wszystkim mieszkańcom, Plac 23 stycznia został wstępnie zmieniony na Plac Edelmana. Taką decyzję podjął wojewoda. Z nią nie zgadza się część ostrowskich radnych.

+

Data 23 stycznia (1945 r.) kojarzy się w Polsce z „wyzwoleniem” przez Armię Czerwoną. Zgodnie z Ustawą z 1 IV 2016 r. zakazuje się propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

Część ostrowskich radnych, a wśród nich Marian Herwich, przewodniczący Rady Miejskiej Ostrowa Wlkp., przytacza kontrargument, że przecież do Ostrowa Wlkp. Rosjanie weszli dopiero 2 dni później. I tym samym nazwa nie ma nic wspólnego z komunizmem. 23 stycznia Armia Krajowa miała wyzwolić nasze miasto – zdaniem tych radnych.

Marek Edelman – polski działacz polityczny i społeczny żydowskiego pochodzenia, lekarz kardiolog, jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim, kawaler Orderu Orła Białego.


Wojewoda wielkopolski pozostawił bieżącą nazwę Placu 23 stycznia.

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
CZYTAJ  Ostatni moment by zapisać się na bezpłatne badania
Subskrybuj
Powiadom o
104 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Adam
6 lat temu

Przypominam że tzw zielony rynek to jest cmentarz żydowski który został zlikwidowany przez okupanta w latach czterdziestych zlikwidowano tylko nagrobki ale ekshumacji nikt nie dokonał nadal tam są szczątki ludzi

Alf
odpowiada  Adam
6 lat temu

A co to jeden cmentarz w Ostrowie zlikwidowano ?

jurek
6 lat temu

To jeden wielki skandal ,a co pan Edelman miał wspólnego z Ostrowem / z naszym miastem ? Wybierzcie Ostrowiaka jakiegoś zasłużonego ,który był w Ostrowie znanym czlowiekiem i dla miasta się zasłużył.

alf
6 lat temu

Polska.Z jednej skrajnosci w drugą.Nie mozna jakies
„neutralnej” nazwy wymyslic???
Chociazby ZIELONY RYNEK Panie wojewodo???
W chwili obecnej „mamy napiecie” na linii Polska -Izrael i jak sie okaze ze Żydzi sa „be” to co wtedy???Znowu zmiana??

zibi
odpowiada  alf
6 lat temu

…czy nie lepiej sprzeciwiać się pokrętnej PISowskiej interpretacji historii naszej ojczyzny ,???

Alf
odpowiada  alf
6 lat temu

Gościu nie bądź bezczelny wymyśliłem sobie tą ksywkę 2 lata temu a ty dzisiaj piszesz pod tym Nickiem myślenie nie boli nie mogłeś napisać Alf 2 jak ci się podoba ta nazwa ????

Stefania
6 lat temu

Czy naprawdę już brakuje Polskich nazwisk ? którzy by sobie zasłużyli na to aby ich nazwisko widniało na Placu ? .Przecież jest tylu Polaków tak bardzo zasłużonych , jest tylu Ostrowiaków również bardzo zasłużonych ludzi dla naszego miasta , czy naprawdę nie można wybrać kogoś z naszego miasta aby jego nazwisko widniało na Placu 23 stycznia ??? Wybirajcie miejscowego człowieka , a nie kogoś obcego ,co nie miał nic wspólnego z naszym miastem .

alfa
6 lat temu

To skandal mam 62 lata i zawsze był
to Plac 23 Stycznia. Zostawcie tę nazwę ,czy Wam wszystkim miesza się już w głowach.
Stara nazwa jest bardzo dobra i nie mogą o jej zmianie zadecydować pisowscy radni, Większość mieszkańców jest przeciwna tej zmianie.Będziemy bronić starej nazwy!!!!!!!

Starszy ostrowianin
odpowiada  alfa
6 lat temu

Widać niedoinformowanie wśród Ostrowskich radnych nie ma ani jednego z pisu

mi
odpowiada  alfa
6 lat temu

do Starszy ostrowianin: już zdrajczyni Możdżanowska postara się by byli…

krzysztof
odpowiada  alfa
6 lat temu

ja mam może i więcej, a moja Babcia zawsze używała dla tego placu nazwy: Zielony Rynek!!!!!! Po co wymyślać co nowego i drażliwego????????

MN
6 lat temu

W tym rzecz, że to nie Armia Czerwona wyzwoliła nasze miasto i tutaj cytat :
„To miasto to precedens w zakończeniu historii II wojny światowej w Polsce. 23 stycznia 1945 roku zakończyła się w Ostrowie okupacja hitlerowska. Miasto – w ramach akcji Burza – wyzwolili żołnierze Armii Krajowej. Szczególne sukcesy odniosły tam oddziały KEDYW-y, czyli kojarzonego raczej z Warszawą, Kierownictwa Dywersji.
23 stycznia 1945 roku to Polacy wyzwolili Ostrów i przejęli władzę. Niestety tylko na dwa dni. 25 stycznia do miasta przyjechał radziecki komendant – dzień później zdecydował o desygnowaniu na stanowisko burmistrza przedstawiciela rządu komunistycznego.” (http://radiopoznan.fm)

starszy ostrowianin
odpowiada  MN
6 lat temu

MN masz całkowita rację. Jak wyglądało wejście do Ostrowa armii czerwonej zapytajcie jeszcze żyjących, ja znam z przekazu dziadków i rodziców , że po wejściu sowietów do miasta zaczęło się rabowanie i gwałty młode dziewczyny były ukrywane w piwnicach moja mama także. A co robią władze miasta, posłowie i senatorowie? 23 stycznia idą składać kwiaty na cmentarzu przy ul Limanowskiego dziękując im za wyzwolenie, a także pod tablicą na ratuszu po prawej stronie tablicą ufundowaną przez komunistyczną władzę(dawno jej tam nie powinno być). Już pisałem w innym miejscu że tak dbając o imię tej armii może przywrócić ul armii czerwonej dla ul Raszkowskiej.
SKANDAL władze miasta senatorowie i posłowie. Ostrów to nasze miasto nie mieszajcie w to polityki

macari
odpowiada  MN
6 lat temu

starszy ostrowianin

30 stycznia 2018, 13:33 …w swoim czasie rozmawiałem z osobami-kobietami o wyzwoleniu Ostrowa Wlkp.i dokładnie było tak jak napisałeś, to była dla nich tragedia!

zz
6 lat temu

Osobiscie będę sprejem zamalowywal tabliczki z nazwą tego Żyda -NIEDOCZEKANIE HERWICH (CZY JAK TAM SIĘ WABISZ) TWOJE

zz
6 lat temu

JUDE

kris
6 lat temu

Nie mamy już Polaków , że terzeba nawać żydem?

Xd
6 lat temu

I po co zmiany? Tylko wielkie zamieszanie to wprowadzi, dla mnie zawsze będzie Placem 23 stycznia lub zielonym rynkiem

104
0
Napisz co o tym sądziszx