Uruchomiono nowy, dostępny całą dobę, punkt przyjęć wybranych odpadów niebezpiecznych, powstających w gospodarstwach domowych. Z taką inicjatywą wyszedł naprzeciw potrzebom mieszkańców Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadami „MZO” S.A. w Ostrowie Wielkopolskim.
+
Zużyte żarówki, baterie, telefony, ładowarki, płyty CD/DVD, tusze i tonery powstają niemalże w każdym domu, biurze czy szkole. Tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy, jak niebezpieczne substancje gromadzimy. Trucizny takie jak rtęć, kadm, związki bromu, ołów czy chrom, znajdują się w wielu produktach takich jak baterie, świetlówki, opakowania po farbach czy leki.
Jeśli odpady te nie zostaną odpowiednio zagospodarowane i trafią na składowisko lub bezpośrednio do gleby, spowodują nieodwracalną degradację środowiska naturalnego, wpływając mutagennie na rośliny, zwierzęta i oczywiście ludzi, powodując trwałe zmiany w ich organizmach (m.in. nowotwory).
Świadomość ekologiczna zagrożeń wynikających z niewłaściwego postępowania z odpadami rośnie wśród mieszkańców z roku na rok, co pokazują okazjonalne zbiórki odpadów niebezpiecznych organizowane np. podczas majOstaszków. W 2017 roku podczas majowej imprezy zebrano prawie 2,5 tony baterii i 700 kg płyt CD/DVD.
Od kilku dni przed siedzibą Zakładu Oczyszczania i Gospodarki Odpadami „MZO” S.A. przy ul. Staroprzygodzkiej 138 stoją specjalne pojemniki przeznaczone na zużyte tusze, tonery, żarówki, baterie, telefony, ładowarki, płyty CD/DVD, gdzie praktycznie przez całą dobę 7 dni w tygodniu mieszkańcy mogą dostarczać odpady.
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News