Własna energia dla Ostrowa

Stworzenie własnego miejskiego systemu energetycznego to nowy innowacyjny projekt zaplanowany w Strategii Centrum Rozwoju Komunalnego 2018 – 2024. Całe przedsięwzięcie obejmie również budowę inteligentnego systemu zarządzenia energią oraz rozwój elektromobilności.

+

– Tworząc Ostrowski Rynek Energetyczny chcemy wyjść poza sferę samorządowo – komunalną i zainicjować współpracę ostrowskich przedsiębiorców, a przede wszystkim dać nowe możliwości mieszkańcom miasta – podkreśla Bartosz Ziółkowski, prezes Centrum Rozwoju Komunalnego.

Projekt zakłada udział nie tylko instytucji publicznych, szkół, przedszkoli, urzędów i spółek komunalnych, ale również lokalnych firm, szczególnie mikro i małych przedsiębiorców, oraz co ważne, również indywidualnych mieszkańców. Współpraca przebiegać będzie na linii lokalnych wytwórców oraz odbiorców energii. CRK stworzy nowoczesny inteligentny system zarządzania energią w mieście.

– Ostrowski Rynek Energetyczny przyniesie konkretne, wymierne korzyści dla mieszkańców – mniejsze opłaty za energię elektryczną, tańszy transport publiczny, nowe miejsca pracy, poprawę jakości środowiska. Docelowo Ostrów Wielkopolski będzie dążył do samowystarczalności energetycznej – wskazuje Bartosz Ziółkowski.

Pierwszym realizowanym elementem Ostrowskiego Rynku Energetycznego jest współpraca spółek grupy kapitałowej Centrum Rozwoju Komunalnego: Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego i Miejskiego Zakładu Komunikacji. Nowe miejskie autobusy elektryczne zasilane są energią wytwarzaną przez OZC. Już pierwsze 2 miesiące funkcjonowania przyniosły rzeczywiste oszczędności finansowe. Cena własnej energii do ładowania autobusów jest znacznie niższa niż zakup na warunkach rynkowych. Koszt energii do autobusów elektrycznych jest o połowę mniejszy niż koszt paliwa do pojazdów dieslowych.

– Na takim systemie korzystają obie miejskie spółki wchodzące w skład grupy kapitałowej Centrum Rozwoju Komunalnego – OZC zyskuje na sprzedaży energii wytwarzanej także z własnej biomasy, a MZK zasila autobusy dużo taniej. W skali roku już przy 4 autobusach elektrycznych w ten sposób około 0,5 mln złotych pozostanie w Ostrowie Wielkopolskim. Skala korzyści dla miasta będzie rosła wraz
z zakupem kolejnych autobusów elektrycznych i dalszym rozwojem elektromobilności – wyjaśnia prezes CRK.

CZYTAJ  Weekend po ostrowsku – smacznie, sportowo i aktywnie!

Przewidywane rezultaty tworzenia Ostrowskiego Rynku Energetycznego to redukcja pieniędzy wypływających z miasta na zakup energii o 50 mln złotych rocznie. Analizy wskazują, że z całego Ostrowa na energię (energia elektryczna, ciepło, paliwa) wypływa 400 mln złotych rocznie. Projekt doprowadzi do pozostawienia części tych środków u lokalnych firm i samych mieszkańców. Ponadto przedsięwzięcie przyniesie nowoczesne miejsca pracy oraz znaczący efekt ekologiczny – zmniejszenie emisji dwutlenku węgla (CO2) o około 17,5 tysiąca ton rocznie.

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
40 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Maxi
6 lat temu

Oby się to wszystko nie zaklastrowało na amen.

Grupa
6 lat temu

Miasto może się cieszyć, lobbyści mogą płakać

Energetyk 60+
6 lat temu

Od ponad 30lat klastry/spółdzielnie energetyczne funkcjonują w miastach Dani ,Niemiec i przynoszą wymierne korzyści mieszkańcom oraz podmiotom gospodarczym tych społeczeństw. Ostrów Wielkopolski stoi przed dużą szansę zbliżenia się w krótkim czasie i stworzenia innowacyjnego klastra energetycznego z wymiernymi korzyściami dla mieszkańców. Rozwiązania prawne w kraju wychodzą na przeciw tym działaniom.

Grupa
6 lat temu

Miasto może się cieszy, lobbyści mogą płakać

Mam dość
6 lat temu

Ja proponuję zrobić kolejny projekt w którym mieszkańcy wplaca pieniądze które następnie znikną.I miasto będzie miało pieniądze na kolejne beznadziejne inwestycję … Ciekawe czy wam się cokolwiek uda obicaliscie tańsze ścieki jak powstanie oczyszczalnia i co jeszcze zdrożały … Te wasze inwestycje wychodzą mieszkańca bokiem a wy tylko pewnie za szczególne osiągnięcia sobie przyznajecie

Tomasz
6 lat temu

Polecam komentarz z portalu energetycznego:
http://www.cire.pl/item,160527,1,0,0,0,0,0,w-ostrowie-wielkopolskim-chca-korzystac-z-wlasnej-energii.html
Zygmunt Parczewski:
„Ja sądzę, a w każdym razie mam nadzieję, że władze samorządowe po prostu rzetelnie policzyły swoje koszty i korzyści i jeśli na tej bazie podejmują decyzje to działają legalnie i zgodnie z prawem. Zaś banialuki wypisywane przez dyskutanta 'zgryźliwy’ vel 'zgryz’ (coś mi się wydaje, że to ta sama skostniała 'energetycznie’ osoba niedługo powinny przejść do historii. W każdym razie mam taką nadzieję, gdyż chyba to właśnie w tej gminie miejski MPEC zbudował i z powodzeniem użytkuje hybrydowe układy EC, pozwalające w znacznie bardziej racjonalny sposób gospodarować i paliwami i energią na swoim rynku lokalnym. Co ważne dostosowanym do lokalnych potrzeb i oczekiwań mieszkańców. I jeśli robi to za swoje dobrze policzone pieniądze i analizy opłacalności to panie 'zgryz vel zgryźliwy’ nie powinno to pana obchodzić. A odnośnie rzekomego rozwoju za pieniądze zawodowej energetyki to chyba coś się panu poplątało kolejny raz. Bowiem energetyka w Polsce od okresu powojennego była budowana za publiczne, czyli i pana i moje i wielu mieszkańców rynków lokalnych pieniądze. Nie za swoje bo te uzyskuje od klientów albo z różnych dotacji (wcześniej) i innych działań. I jeśli władze samorządowe wraz – UWAGA! z przedstawicielami tzw. energetyki zawodowej, czyli OSD jednej z wielkich grup energetycznych potrafią się dogadać to na pewno wymyślą najbardziej korzystny wariant współpracy. A jeśli nie to samorząd powinien w interesie mieszkańcow lokalnych robić to co robi lepiej dla nich. I mam nadzieję, że właśnie w taki, bezpieczny sposób z wykorzystaniem o wiele lepszego podejścia lokalnego do budowy rynków lokalnych, w tym klastrów energii – także hybrydowych, bo wykorzystujących lokalne efekty synergii – po prostu wszyscy skorzystamy. Po prostu cała Polska okaże się bardziej nowoczesna, czystsza i konkurencyjna. A także bezpieczna. Życzę powodzenia władzom samorządowym Ostrowa Wielkopolskiego bo robią moim zdaniem znakomitą i pionierską robotę. Prawdziwie innowacyjną organizacyjnie i technologicznie (dobór układów hybrydowych dostosowanych do lokalnych warunków). TAK PROSZĘ TRZYMAĆ – ale zarazem rzetelnie liczyć koszty i korzyści. I negocjować z wielką energetyką, bo w okresie przejściowym na pewno się przyda taki 'back-up’. Powodzenia! „

Jest nadzieja
odpowiada  Tomasz
6 lat temu

Panie Tomaszu, „zgryźliwy” napisał
„To nie jest zadanie własne gmin. Polska nie może budować dwóch systemów energetycznych. W tym jeden hobbystyczny, działający, gdy akurat zaświeci, i drugi również dotowany zapewniający prąd, gdy nie świeci.”
Trochę prawdy w tym jest. Fakt, nie śledzę nowego prawa Urzędu Regulacji Energetyki, ale „zgryźliwy” chyba ma rację. Prawdą jest, że dla potrzeb indywidualnych możemy zainstalować agregat prądotwórczy kupiony w Brico lub OBI. Pojawiła się też możliwość wiatrowej produkcji energii elektrycznej, z możliwością jej odsprzedaży. Zapewne jest to opłacalne, skoro już trzy takie u nas pracują? Mam jednak wątpliwości co do skali tego opisanego projektu. Wiem, że OZC w latach 1980 zainstalował Generator gazowy. Nie znam wyników tej inwestycji. Czytając artykuł ucieszyłem się, że OZC sprzedaje energię do „a MZK zasila autobusy dużo taniej.” I to jest prawidłowe działanie. Jednak mało wydajne ze względu na sezonowość produkcji” dzień – noc, lato – zima. Jak będzie rozwiązany problem zasilania poszczególnych odbiorców np: w czasie awarii? A to przewiduje ten projekt, nie wspomnę już o przesyle tej energii, skoro urządzenia przesyłowe należą do ZE. Negocjacje co do ceny z ZE są trudne, mają oni wypracowany system taryf uzależniony od ilości pobierania energii przy określonym współczynniku cos ǿ . Nie mniej jednak będę kibicował temu projektowi z pewnymi zastrzeżeniami w/w. Oby się udało, a powstały zapał nie zgasł jak ZNTK, którego jubileusz założenia nie tak dawno hucznie z Panem M obchodzono.

40
0
Napisz co o tym sądziszx