Po raz piąty w Ostrowie Wielkopolskim wystawione zostało Misterium Męki Pańskiej pod mocnym tytułem „Dramat Człowieka”. Sceny ostatnich chwil życia Jezusa odegrane zostały w Parku Miejskim, ulicach miasta i Konkatedrze.
+
– Przeżyjmy tą tajemnicę męki Pana Jezusa w skupieniu, ciszy, w pewnej refleksji. Być może ktoś z nas odnajdzie w tym przedstawieniu siebie, swoich bliskich, swoje problemy, to wszystko, co nosi w swoim sercu, albo co przynosi codzienne życie – powiedział na początku proboszcz ostrowskiej Konkatedry ks. kan. Krzysztof Nojman jednocześnie witając zgromadzonych. Witała również młoda rodzina – małżonkowie z małym synkiem.
Misterium Męki Pańskiej rozpoczęło się od przybycia Jezusa z gromadą dzieci. Sceny z Wieczernika, Ogrodu Oliwnego, sądu Kajfasza oraz sądu Piłata przeplatane były obrazem współczesnej rodziny. Zapracowany ojciec, zabiegana matka, syn słuchający muzyki, córka z telefonem w ręce i wspólna wieczerza, która przeplatana jest kłótniami. W parku odegrana została realistyczna scena biczowania, w której udział wziął współczesny ojciec. Stamtąd Jezus w obstawie rzymskich legionistów, którzy byli także na koniach, przeszedł w drodze krzyżowej na golgotę, która znajdowała się przy Konkatedrze. Chrystus ukrzyżowany został wraz ze złym łotrem – ojcem i dobrym łotrem – matką. Ciało Zbawiciela przeniesione zostało do grobu w Konkatedrze, którym był konfesjonał. Zgromadzeni w kościele mogli wysłuchać spowiedzi dwojga młodych ludzi – córki i syna ukrzyżowanych rodziców. W konfesjonale ukrzyżowany Chrystus zamienił się w Najświętszy Sakrament.
Po zakończeniu V Ostrowskiego Misterium Męki Pańskiej zgromadzona publiczność opuszczając Konkatedrę otrzymała chlebek, którym mogła podzielić się z innymi bliskimi, znajomymi oraz broszurkę z rachunkiem sumienia. Przed kościołem aktorzy zbierali datki na organizację misterium.
W Misterium zagrało ponad sto osób – dzieci, młodzież ze szkół średnich i gimnazjów, studenci, dorośli, kapłani z parafii ostrowskich i inni. W rolę rzymskich legionistów wcielili się osadzeni za Aresztu Śledczego w Ostrowie. Od strony technicznej zaangażowanych było kilkadziesiąt osób. W rolę Jezusa, podobnie jak w ubiegłych latach, wcielił ks. Darek Brylak, proboszcz parafii pw. św. Augustyna w Kostowie, który równocześnie był reżyserem całego widowiska. Scenariusz V Misterium napisał ks. Paweł Wczesny (wikariusz Konkatedry) i ks. Darek Brylak. Organizatorzy przygotowali telebimy, które pozwoliły śledzić dokładniej wydarzenia ostatnich chwil życia Chrystusa.
Całe wydarzenie zorganizowała parafia Konkatedralna przy wsparciu Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz niektórych parafii.
Tekst i zdjęcia:
Jacek Ryczkiewicz