MZD o antyzatoce na Placu 23 stycznia

Warto podkreślić, że antyzatoka nie jest pomysłem ostrowskim – jest to rozwiązanie szeroko stosowane w miastach Europy Zachodniej i, od pewnego czasu, również w polskich. W skrócie, to element drogi w postaci wyznaczonego miejsca zatrzymania autobusów w miejscu zwężenia jezdni i poszerzenia chodnika.

+

– Ostrowskie antyzatoka nie jest jednak ślepym kopiowaniem stosowanych w innych miejscach rozwiązań, ale odpowiedzią na zgłaszany przez mieszkańców od wielu lat problem braku wiaty przystankowej na jednym z najbardziej uczęszczanych przystanków Miejskiego Zakładu Komunikacji. Wykonany peron umożliwił ustawienie pełnowymiarowej wiaty i zapewnienie godnych  warunków oczekiwania na autobus – wyjaśnia Marcin Wieruchowski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg.

Jak przyznaje dyrektor MZD, pojawiające się argumenty dotyczące wpływu antyzatoki na blokowanie ruchu są naturalne choć  nieco nietrafione.

– Dojazd do przedmiotowego odcinka drogi odbywa się jednym pasem ruchu, wyjazd również jest jednopasowy, natomiast źródłem kolejek nie są zmiany przekroju drogi na Placu  23 Stycznia, a skrzyżowanie ulicy Raszkowskiej z ulicą Konopnickiej. To właśnie w tym miejscu kierowcy często zatrzymują się, by przepuścić skręcających z Raszkowskiej w Konopnicką, a także przed dwoma znajdującymi się w tym miejscu przejściami dla pieszych – dodaje Marcin Wieruchowski.

Zatrzymanie autobusu na kilkadziesiąt sekund w celu wpuszczenia pasażerów w godzinach szczytu rzeczywiście spowoduje wstrzymanie ruchu na ten czas, jednak nie zmieni przepustowości tego ciągu, ani czasu w którym pokonany zostanie ten odcinek. Po godzinach szczytu autobus spowoduje jedynie, że kilku kierowców poczeka kilkadziesiąt sekund na odjazd autobusu.

– Jednak przeciwstawmy to oczekiwaniu na deszczu, nieraz przez wiele minut, pasażerów MZK. Wspomnieć tu także trzeba, że niebawem, w ramach realizowanego projektu unijnego, w autobusach pojawią się biletomaty co dodatkowo skróci czas postoju autobusu. Pojawiający się argument dotyczący blokowania przejazdu karetki również nie jest przekonujący. Autobus, jak każdy inny pojazd, zobowiązany jest do ułatwienia przejazdu  pojazdowi uprzywilejowanemu – przekonuje dyrektor MZD. – Nikt nie ma oczywiście patentu na wszelką mądrość, ale jeśli rozwiązanie sprawdza się w innych miastach, dlaczego nie ma się sprawdzić w Ostrowie? Wprowadzenie kontrapasu na ulicy Wolności również na początku budziło dyskusje, jak każde nowe rozwiązanie, ale „plusy” związane z tą realizacją ostatecznie przeważyły pewne niedogodności dla kierowców.

CZYTAJ  Jak stracić milion w minutę? Na biednego nie trafiło (WIDEO)

Ostrowskie MZD chce jednak obserwować sytuację po zrealizowaniu zadania, także pod kątem niedogodności pozaruchowych, zgłaszanych przez mieszkańców sąsiadującej z przystankiem kamienicy.

– Sądzę, że po zakończeniu prac, uzupełnieniu oznakowania poziomego wątpliwości sceptyków będą rozwiane, a z zadowoleniem przyjęte zostanie powstanie kilku nowych miejsc parkingowych w pasie przed antyzatoką – podsumowuje Marcin Wieruchowski.

Warto zaznaczyć, że znacząca część podróży, która w godzinach szczytu odbywa się przez Plac 23 stycznia to przejazdy z rejonu Ronda Sybiraków w rejon ulicy Konopnickiej . Wielu kierujących z przyzwyczajenia wybiera trasę przez „Zielony Rynek”, tymczasem przejazd tej trasy ulicami Sienkiewicza, Wojska Polskiego, Raszkowską Al. Słowackiego trwa w tym czasie nawet o połowę krócej. Po otwarciu obwodnicy i wyeliminowaniu ruchu ciężkiego droga ta zapewnia bardzo dobre warunki ruchu dla tej relacji.

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
67 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Andrzej
6 lat temu

Zlikwidować ulice w całości, po co one komu ???

Alf
odpowiada  Andrzej
6 lat temu

A ludzie z MZD z czego będzie kasę brało? A tak tu wymysli słupek tam znak albo jakies pasy. I kasa jest. Bo ja z zawodu jestem dyrektorem…

123
6 lat temu

Ruch coraz większy, więcej samochodów, a u nas zmniejsza się ulice i ich przepustowość …
Bardzo, ale to bardzo po europejsku, tylko nie wszystko co zachodnie jest takie super jak się niektórym wydaje …
Bardzo oblegany przystanek ?!
Większej głupoty nie słyszałem, ale jakoś trzeba wytłumaczyć się przed obywatelami z chybionej i nie potrzebnej inwestycji, a teraz ładnie prosimy o tym razem racjonalne wytłumaczenie się z potrzeby budowy kolejnej sygnalizacji świetlnej, która powstaje koło starego LIDLa – co któryś z klientów postał minutę żeby wyjechać o 15 na Poznańską czy o co chodzi ?!
Inwestycja bardzo podejrzana i dziwna tak samo jak „rondo lekarzy” koło Tatko.

Patrycja
odpowiada  123
6 lat temu

Jakbyś hamował awaryjnie kilka razy w tygodniu, bo jeden baran z drugim nie potrafi włączyć sie do ruchu z prywatnej posesji, to nie nazywałbys tego ronda dziwnym. Sa głupsze rozwiązania ruchu w tym mieście

maras
6 lat temu

Jedna wielka lipa,zatrzymuje się tam autobus np.k1 do Krotoszyna,każdy kupuje bilet,a trwać to może kilka minut zależy ile osób wsiada

Alex
6 lat temu

To jest tak potrzebne jak instalowane dzisiaj światła na ul poznańskiej koło Lidla już widzę to korki światła za światłami ,w małej odleglosci

Odp
odpowiada  Alex
6 lat temu

Jak Intermarche się otworzy w nowym miejscu, to jeszcze podziekujesz za te światła. Nowa droga tam powstanie…

SYSTANE
odpowiada  Alex
6 lat temu

Wiesz gdzie powstają światła, a gdzie Intermarche ???

szacun
6 lat temu

Antyzatoka jest dobra i potrzebna – bo wymyślił ją DYREKTOR Wieruchowski . Gdyby to był pomysł któregoś z szeregowych gryzipiórków śmiano by się z tego i powoływano na brak logiki .

kierowca Robson
6 lat temu

stoi jak pomnik na środku drogi, tylko czekać aż ktoś na nią wjedzie, a na ulicy Wolności wymalowali mijanke żeby zatrzymujący się autobus na przystanku nie korkował jezdni…. gdzie tu logika …. ?!!

robson
6 lat temu

kilkadziesiat sekund ………

kierowca Robson
6 lat temu

…stoi na środku drogi jak pomnik, aż ktoś nie zauważy i wjedzie, a na ulicy Wolności wymalowali mijanke, żeby zatrzymujący się autobus nie korkował jezdni absurd goni absurd. Ciekawe kiedy będzie w absurdach drogowych.:)

Iskra
6 lat temu

To ten prawy pas w sumie jest teraz nie potrzebny. Może zrobić z niego parking bo tam miejsc do parkowania jest mało.

Jb
6 lat temu

Potrzebna tam była jak Łysemu grzebień. Recka opadają jak się widzi takie cuda. ALE Kasa poszła ktoś zarobił

1 2 3 5
67
0
Napisz co o tym sądziszx