Koncepcję Ostrowskiego Rynku Energetycznego zaprezentowano mieszkańcom miasta i lokalnym przedsiębiorcom podczas konferencji „Energia dla ostrowian”, która odbyła się 21 czerwca. Organizatorem przedsięwzięcia i inicjatorem innowacyjnego w skali kraju projektu jest Centrum Rozwoju Komunalnego i CRK Energia.
+
– Patrzymy na nasze miasto nie tylko w perspektywie „tu i teraz”, ale chcemy zadbać o jego przyszłość i długofalowy rozwój. Odważnie podejmujemy innowacyjne projekty energetyczne z myślą o przyszłych pokoleniach ostrowian. To nasze dzieci i wnuki będą w przyszłości korzystać z pozytywnych rezultatów Ostrowskiego Rynku Energetycznego – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
W konferencji uczestniczyli przedstawiciele instytucji publicznych, środowisk gospodarczych i naukowych, na czele z ogólnopolskimi autorytetami w dziedzinie energetyki i geotermii prof. Janem Popczykiem i prof. Ryszardem Kozłowskim. O pasji, ryzyku i odpowiedzialności oraz wchodzeniu na różne szczyty, nie tylko te wysokogórskie, opowiadał gość specjalny, związany z Ostrowem polski himalaista Krzysztof Wielicki.
Prelegenci przedstawili również szerszy, regionalny wymiar kierunków rozwoju i przyszłości obywatelskiej energetyki lokalnej. Podkreślono, że współczesne budownictwo potrafi już tworzyć budynki i obiekty samowystarczalne energetycznie, również z wykorzystaniem alternatywnych, odnawialnych i ekologicznych źródeł energii. Obecnie rywalizacja przenosi się na poziom gmin, miast i całych państw.
– Cała wielowymiarowa koncepcja Ostrowskiego Rynku Energetycznego wpisuje się w europejski trend tzw. energetyki rozproszonej. Jest to bardzo duże i wieloletnie wyzwanie nastawione na kilkanaście i kilkadziesiąt lat, ale warto mieć świadomość, że koszt bezczynności w tej dziedzinie byłby finalnie dla miasta i sektora komunalnego dużo wyższy – wskazuje prezes CRK Bartosz Ziółkowski.
Uczestnicy konferencji byli zgodni, że lokalna energetyka miejska to przestrzeń rozwoju dla polskich i europejskich miast w perspektywie kolejnych dziesięcioleci XXI-wieku. Jej rezultatem są nie tylko efekty ekologiczne i środowiskowe, ale wymierne korzyści ekonomiczne.
– Te społeczności, które najlepiej wypełnią energetyczną przestrzeń miejską zyskają handicap rozwojowy nie tylko na kilkanaście, ale zapewne kilkadziesiąt najbliższych lat – podkreśla prof. Jan Popczyk, inicjator budowy polskiej energetyki lokalnej.
Ostrowski Rynek Energetyczny ma przynieść konkretne, wymierne korzyści dla mieszkańców i przedsiębiorców – mniejsze opłaty za energię elektryczną, tańszy transport publiczny, nowe miejsca pracy, rozwój alternatywnych ekologicznych źródeł energii, poprawę jakości środowiska. Docelowo Ostrów Wielkopolski będzie dążył do samowystarczalności energetycznej.
– Ostrowski Rynek Energetyczny chcemy tworzyć w bezpośredniej współpracy z mieszkańcami oraz aktywnym udziałem lokalnych przedsiębiorców i branżowych środowisk naukowych. Projekt zakłada udział nie tylko instytucji publicznych, szkół, przedszkoli, urzędów i spółek komunalnych, ale również lokalnych firm, szczególnie mikro i małych przedsiębiorców, oraz co ważne, również indywidualnych mieszkańców – podsumowuje Jan Grześkowiak, prezes CRK Energia.
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News