Pomysły Mikołajczyka na edukację – m.in. brak prac domowych

Łukasz Mikołajczyk startujący na prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, zorganizował drugi briefing. Dotyczył on pomysłów w sferze edukacji.

+

– Już w poniedziałek uczniowie powrócą do swoich szkół. W związku z tym faktem tematy dotyczące edukacji stają się jeszcze bardziej aktualne. Cieszę się, że w pobliżu budynku Szkoły Podstawowej nr 9 w Ostrowie Wielkopolskim, której przez kilka lat byłem dyrektorem. – powiedział Łukasz Mikołajczyk

Łukasz Mikołajczyk potwierdził, iż będzie chciał zaproponować dyrektorom ostrowskich szkół, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski, aby w tych placówkach zrezygnować z obowiązkowych prac domowych.  – Z badań przeprowadzonych przez Instytut Badań Edukacyjnych wynika, że zadawanie prac domowych nie przyczynia się do wzrostu efektywności nauczania. Co więcej, nadmierne obciążanie nimi dzieci może w niektórych sytuacjach skutkować spadkiem możliwości edukacyjnych uczniów. – uzasadniał Mikołajczyk.

Zapowiedział również zmiany zasad przyznawania Stypendium im. Świętego Jana Pawła II oraz wprowadzenie nowego Stypendium PILNY UCZEŃ. Bardzo chciałby, aby w naszym mieście powstał Dziecięcy Uniwersytet Ostrowski. – Byłoby to miejsce, w którym najmłodsi spotykaliby się na zajęciach z wykładowcami uczelni z całej Polski. Ważnym punktem mojej strategii jest wprowadzenie psychologa lub terapeuty z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w każdej szkole. – mówił Mikołajczyk.

Kandydat chciałby, aby w miejskich przedszkolach pojawiły się zajęcia z rytmiki dla wszystkich maluchów. Wszystkie zmiany wprowadzane w edukacji muszą być nastawione na podmiotowe podejście do każdego ucznia. – Ostrów Wielkopolski zasługuje na najlepsze rozwiązania w swoich placówkach oświatowych. – stwierdził senator Mikołajczyk.

SZCZEGÓŁY

Szkoły bez obowiązkowych zadań domowych. 

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Badań Edukacyjnych wynika, że zadawanie prac domowych nie przyczynia się do wzrostu efektywności nauczania. Co więcej, nadmierne obciążanie nimi dzieci może w niektórych sytuacjach skutkować spadkiem możliwości edukacyjnych uczniów.

CZYTAJ  Kierowca ciężarówki wjechał w tył osobówki, w której były 4 osoby

Brak prac domowych ma skłonić uczniów do samodzielnego podejmowania decyzji o nauce i nauczyć ich odpowiedzialności.

Ilość zadawanych prac domowych niejednokrotnie powoduje, że dzieci i młodzież mają ograniczoną możliwość aktywnego uczestniczenia w życiu rodzinnym, w tym kultywowania tradycji wspólnego spędzania czasu z rodzicami i rodzeństwem,
a także wywiązywania się z obowiązków domowych, które również odgrywają istotną funkcję wychowawczą.
W przypadku prac domowych, tak jak i w całym procesie kształcenia dzieci, niezbędna jest indywidualizacja pracy z uczniem poprzez uwzględnianie jego możliwości, predyspozycji oraz zainteresowań. Tymczasem praktyka wskazuje, że powyższe warunki nie zawsze są w szkołach realizowaneMarek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka.

Badania pokazują, że nasza młodzież to najbardziej zestresowana grupa społeczna. W wielu krajach nie ma tradycji zadawania prac domowych. U nas kojarzą się one z wyrabianiem nawyków powtarzania materiału w domu
i utrzymywaniem regularności, ale często ilość prac domowych nie jest adekwatna do celu. I w przypadku młodzieży, która ma już ugruntowany system nauki w domu, brak prac domowych może przynieść korzyści
Paulina Sochacka, psycholog dziecięcy.

 Zmiana zasad przyznawania Stypendium im. Świętego Jana Pawła II – przyznanie określonej kwoty dla każdej ze szkół w zależności od liczby uczniów, odejście od składania wniosków, stypendium przyznaje szkoła.

 Wprowadzenie Stypendium PILNY UCZEŃ w każdej szkole prowadzonej przez Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski.

 „PILNY UCZEŃ” – STYPENDIUM ZA NAJWYŻSZY PRZYROST ŚREDNIEJ

„PILNY UCZEŃ” to nazwa programu stypendialnego, który powstał
w Szkole Podstawowej nr 9 w 2014 roku. STRATEGIA OSTRÓW 2023 zakłada wdrożenie tego programów we wszystkich ostrowskich szkołach prowadzonych przez Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski. Celem  tego programu jest przede wszystkim docenienie  i nagrodzenie najbardziej pracowitych dzieci. Jest to program bardzo motywujący do nauki.  Proponowany regulamin programu jest efektem wspólnej pracy trzech najważniejszych podmiotów szkoły: uczniów, rodziców i nauczycieli. Stypendia  przyznawane będą za tzw. przyrost średniej rozumiany  jako różnica między średnią końcoworoczną a okresową. Brane pod uwagę będą również oceny zachowania. Każdy uczeń ubiegający się o nagrodę  będzie musiał uzyskać minimum dobrą ocenę zachowania. Powołana KOMISJA DS. PRZYZNAWANIA STYPENDIUM w skład, której wejdą: przedstawiciel dyrekcji, Samorządu Uczniowskiego, Rady Rodziców oraz Rady Pedagogicznej każdego roku  ustalać będzie  czy wyróżnieniem  za najwyższy przyrost średniej będzie nagroda pieniężna czy rzeczowa. Tego typu program będzie doskonałym motywatorem dla każdego ucznia.

CZYTAJ  Przerwa w dostawie ciepła z powodu awarii sieci – informacje od OZC S.A.

 Powstanie DUO – Dziecięcego Uniwersytetu Ostrowskiego (weekendowe zajęcia dla uczniów z wykładowcami uczelni z całej Polski, dzieci będą miały indeksy i będą zbierały zaliczenia kolejnych przedmiotów, wykłady i ćwiczenia będą prowadzone w mniejszych grupach).

 Psycholog lub terapeuta z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w każdej szkole.

Systemowe podejście do edukacji młodzieży i dzieci w mieście, aby dostosować kształcenie do rynku pracy już na poziomie szkół podstawowych. Wprowadzenie systemu współpracy ze szkołami ponadpodstawowymi w ramach warsztatów, konkursów organizowanych
w szkołach podstawowych przez doradców zawodowych, promocja szkół branżowych nie tylko przed okresem rekrutacji.

 Rytmika w każdym przedszkolu.

 Kompleksowy rozwój infrastruktury szkolnej i przedszkolnej.

Nauczyciele wychowawcy z podniesionym o 100% dodatkiem za wychowawstwo.

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
212 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
aci
6 lat temu

OK… briefing ale KTO o mim wiedział ??? Chyba tylko JEGO , zresztą brak słów ! Widziałem to z okna mieszkania . Myślałem , że chodzi o utrudnieniach i na tym odcinku drogi w trakcie „podwożenia dzieci do SZKOŁY !!! Często są tam łamane przepisy ,,,,

gastrolog
odpowiada  aci
6 lat temu

przecież mieszkasz na Konopnickiej, oglądałeś przez lunetę ? Czy drony puszczasz ? Lepiej sobie baka puść to ci ulży

aci
6 lat temu

panie SENATORZE co TY możesz zmienić po „rewolucji ” nauczania i zmian w szkolnictwie przez Zalewską ???? Krótko NIC ! Nic pozytywnego ani ONA ani TY nie zrobisz . szkolnictwo …leży !!!!!! Pozostaje gra w szachy !!!

były uczeń
odpowiada  aci
6 lat temu

szkolnictwo najpierw rozwalała komuna potem PO

Rodzic
odpowiada  aci
6 lat temu

szkolnictwo rozwaliło PO i twórcy durnoty nazwanej szumnie gimnazja

.....
6 lat temu

Uczcie dzieci jak myśleć a nie co myśleć. Wtedy sobie poradzą. Nawet z zadaniami domowymi.

""""""
odpowiada  .....
6 lat temu

Do nauki myślenia wystarczą im seriale dla patologii puszczane od rana do wieczora w TV tam mają wszystko .

Abi
6 lat temu

Szkoda że nie głosił tego będąc dyr .w 9 tylko dokładał dodatkowe testy,egzaminy próbne itp. jako jedyna szkoła w Ostrowie aby popisywać się w statystykach.

Belfer
odpowiada  Abi
6 lat temu

to były zarządzenia odgórne pan minister od PO

Nauka a Europie
6 lat temu

W Europie dawno już dzieci nie odrabiają lekcji w domu TEŻ MI NOWOŚĆ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Tylko Polaczki są zacofani !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

mm
6 lat temu

Brifing- wiem, co to znaczy, a za słownikiem języka polskiego (do sprawdzenia w necie) używa go ten, dla którego słowo konferencja wydaje się zbyt banalne-proszę sobie sprawdzić. Jeśli pan M. już teraz wykazuje się taką nonszalancją, to co będzie potem…? jeśli jako pedagog-były?-uważa pan zadania domowe za niepotrzebne to ja sadzę, że z premedytacją wybrał pan drogę nauczyciela, a potem dyrektora, aby konsekwentnie realizować swoją osobistą karierę polityczną.

@
odpowiada  mm
6 lat temu

– Mamo, mamo! Zaglosuj na tego pana to potem nie będziesz musiała ze mną odrabiać lekcji! Już w ogóle nie będziesz musiała ze mną spędzać czasu nad książką bo jak tylko skończę czwartą klasę będę się szwedac z kolegami zamiast siedzieć w domu. Uskladam na dopalacze z kasy za świadectwo z miernymi ocenami, ale najwazniejsze że będę przechodzić z klasy do klasy. Mamo, po co będziesz mi czytać książki, zobaczę lekturę na youtubie, i proszę cię nie pytaj mnie czy mam coś zadane, pan Senator nie kazał! Już mnie nie zatrzymasz w domu pod pretekstem odrabiania lekcji. Zaglosujesz? Plisssssss…..

1
odpowiada  mm
6 lat temu

Jak ktoś nie posiada rzeczowych i mocnych argumentów to łapie za słówka …
Dobrze, że plafusy nie robią brifingów.

OVO
odpowiada  mm
6 lat temu

czepianie się dla samego faktu czepiania się czy co?

dd
odpowiada  mm
6 lat temu

Język polski tak jak i każdy ulega rozwojowi. Słowo konferencja dla spotkania z mieszkańcami i mediami brzmi archaicznie. Ponadto słowo brifing funkcjonuje w powszechnym użyciu. Dopatrywanie się nonszalancji w używaniu tego słowa jest co najmniej niepoważne i jest wyrazem złej woli. Mam nadzieję, ta opinia nie jest wyrażona przez pedagoga, tym bardziej przez polonistę. A co do łączenia zadań domowych z osobistą karierą polityczną myślę, że jest to tylko złośliwa nadinterpretacja.

Zagłobina
odpowiada  mm
6 lat temu

milcz waść wstydu oszczędź jak musisz po słownikach szukać znaczenia wyrazów, poza tym słowo konferencja ma nieco inne znaczenie i nie pasuje do tego typu spotkań

Ostrowiak
6 lat temu

Napewno jak uczen nie bedzie odrabial lekcji to bedzie ten czas spedzal z zapracowana do poznych godzin mama i tata. A moze jeszcze wprowadzi ustawe kto chce chodzic do szkoly to niech chodzi a kto nie to niech nie chodzi, kto chce pracowac niech pracuje a kto nie to nie.

@
odpowiada  Ostrowiak
6 lat temu

Szczególnie rodzice którzy zostawiają dzieci w szkole do późnych godzin wieczornych zapragną spędzać więcej czasu z dzieckiem, które gdyby mogli zostawiali by w szkole na 24 godziny…
Srali muchy będzie wiosna, będzie ładnie trawka rosła.

Ostrowianin
odpowiada  Ostrowiak
6 lat temu

Po twojej pisowni widać, że nie będziesz w stanie pomóc swojemu dziecku choćby w języku polskim. Nie pisze się „napewno” tylko na pewno. Co do używania polskich znaków, to się nie czepiam, bo to powszechne wśród takich jak ty.

Tomasz
odpowiada  Ostrowiak
6 lat temu

A kto Ci każe pracować ?masz Pincet Plus. N***erdol dzieciaków i siedź w domu. I pamiętaj – ojciec dzieci nieznany. Patole tak żyją.

pisiorex
6 lat temu

Pomysł dobry mam dzieci i się ucza do póznych godzin, oczywiscie sa tacy co sie nie uczą i też żyją

Gosc
odpowiada  pisiorex
6 lat temu

Przecież uczyć będą się musieli, tu chodzi o pisemne prace domowe…

Alex
6 lat temu

Świetne pomysły jako rodzic jestem bardzo zadowolony. Dziecko musi mieć czas na odpocsynek i realizację swoich zainteresowań. Brawo Senatorze.

Arkady
6 lat temu

czego to się nie obieca dla stołka i znów hasło ludzie dla ludzi hahhahahhahahha łamacz konstytucji wstyd

1
odpowiada  Arkady
6 lat temu

Krzyczę sobie, że wszyscy naokoło łamią jakąś tam konstytucję bo wszyscy moim ziomkowie tak krzyczą, ale nie wiem nawet co to jest dokładnie ta cała konstytucja i, w którym punkcie dokładnie jest ona łamana …
Typowy platfusik, coś trzeba krzyczeć, byleby krzyczeć haha

Sceptyk
odpowiada  Arkady
6 lat temu

Nie martw się tą konstytucją. Obroni ją spacerowicz Wójcicki z Kornaszewskim, a jak oni nie dają rady, to jest jeszcze Franca Timmermans i Juncker którzy czuwają nad dobrem i pomyślnością Polski.

212
0
Napisz co o tym sądziszx