Pomysły Mikołajczyka na edukację – m.in. brak prac domowych

Łukasz Mikołajczyk startujący na prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, zorganizował drugi briefing. Dotyczył on pomysłów w sferze edukacji.

+

– Już w poniedziałek uczniowie powrócą do swoich szkół. W związku z tym faktem tematy dotyczące edukacji stają się jeszcze bardziej aktualne. Cieszę się, że w pobliżu budynku Szkoły Podstawowej nr 9 w Ostrowie Wielkopolskim, której przez kilka lat byłem dyrektorem. – powiedział Łukasz Mikołajczyk

Łukasz Mikołajczyk potwierdził, iż będzie chciał zaproponować dyrektorom ostrowskich szkół, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski, aby w tych placówkach zrezygnować z obowiązkowych prac domowych.  – Z badań przeprowadzonych przez Instytut Badań Edukacyjnych wynika, że zadawanie prac domowych nie przyczynia się do wzrostu efektywności nauczania. Co więcej, nadmierne obciążanie nimi dzieci może w niektórych sytuacjach skutkować spadkiem możliwości edukacyjnych uczniów. – uzasadniał Mikołajczyk.

Zapowiedział również zmiany zasad przyznawania Stypendium im. Świętego Jana Pawła II oraz wprowadzenie nowego Stypendium PILNY UCZEŃ. Bardzo chciałby, aby w naszym mieście powstał Dziecięcy Uniwersytet Ostrowski. – Byłoby to miejsce, w którym najmłodsi spotykaliby się na zajęciach z wykładowcami uczelni z całej Polski. Ważnym punktem mojej strategii jest wprowadzenie psychologa lub terapeuty z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w każdej szkole. – mówił Mikołajczyk.

Kandydat chciałby, aby w miejskich przedszkolach pojawiły się zajęcia z rytmiki dla wszystkich maluchów. Wszystkie zmiany wprowadzane w edukacji muszą być nastawione na podmiotowe podejście do każdego ucznia. – Ostrów Wielkopolski zasługuje na najlepsze rozwiązania w swoich placówkach oświatowych. – stwierdził senator Mikołajczyk.

SZCZEGÓŁY

Szkoły bez obowiązkowych zadań domowych. 

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Badań Edukacyjnych wynika, że zadawanie prac domowych nie przyczynia się do wzrostu efektywności nauczania. Co więcej, nadmierne obciążanie nimi dzieci może w niektórych sytuacjach skutkować spadkiem możliwości edukacyjnych uczniów.

CZYTAJ  Czujka czadu uratowała jedno życie, dla drugiego było już za późno

Brak prac domowych ma skłonić uczniów do samodzielnego podejmowania decyzji o nauce i nauczyć ich odpowiedzialności.

Ilość zadawanych prac domowych niejednokrotnie powoduje, że dzieci i młodzież mają ograniczoną możliwość aktywnego uczestniczenia w życiu rodzinnym, w tym kultywowania tradycji wspólnego spędzania czasu z rodzicami i rodzeństwem,
a także wywiązywania się z obowiązków domowych, które również odgrywają istotną funkcję wychowawczą.
W przypadku prac domowych, tak jak i w całym procesie kształcenia dzieci, niezbędna jest indywidualizacja pracy z uczniem poprzez uwzględnianie jego możliwości, predyspozycji oraz zainteresowań. Tymczasem praktyka wskazuje, że powyższe warunki nie zawsze są w szkołach realizowaneMarek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka.

Badania pokazują, że nasza młodzież to najbardziej zestresowana grupa społeczna. W wielu krajach nie ma tradycji zadawania prac domowych. U nas kojarzą się one z wyrabianiem nawyków powtarzania materiału w domu
i utrzymywaniem regularności, ale często ilość prac domowych nie jest adekwatna do celu. I w przypadku młodzieży, która ma już ugruntowany system nauki w domu, brak prac domowych może przynieść korzyści
Paulina Sochacka, psycholog dziecięcy.

 Zmiana zasad przyznawania Stypendium im. Świętego Jana Pawła II – przyznanie określonej kwoty dla każdej ze szkół w zależności od liczby uczniów, odejście od składania wniosków, stypendium przyznaje szkoła.

 Wprowadzenie Stypendium PILNY UCZEŃ w każdej szkole prowadzonej przez Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski.

 „PILNY UCZEŃ” – STYPENDIUM ZA NAJWYŻSZY PRZYROST ŚREDNIEJ

„PILNY UCZEŃ” to nazwa programu stypendialnego, który powstał
w Szkole Podstawowej nr 9 w 2014 roku. STRATEGIA OSTRÓW 2023 zakłada wdrożenie tego programów we wszystkich ostrowskich szkołach prowadzonych przez Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski. Celem  tego programu jest przede wszystkim docenienie  i nagrodzenie najbardziej pracowitych dzieci. Jest to program bardzo motywujący do nauki.  Proponowany regulamin programu jest efektem wspólnej pracy trzech najważniejszych podmiotów szkoły: uczniów, rodziców i nauczycieli. Stypendia  przyznawane będą za tzw. przyrost średniej rozumiany  jako różnica między średnią końcoworoczną a okresową. Brane pod uwagę będą również oceny zachowania. Każdy uczeń ubiegający się o nagrodę  będzie musiał uzyskać minimum dobrą ocenę zachowania. Powołana KOMISJA DS. PRZYZNAWANIA STYPENDIUM w skład, której wejdą: przedstawiciel dyrekcji, Samorządu Uczniowskiego, Rady Rodziców oraz Rady Pedagogicznej każdego roku  ustalać będzie  czy wyróżnieniem  za najwyższy przyrost średniej będzie nagroda pieniężna czy rzeczowa. Tego typu program będzie doskonałym motywatorem dla każdego ucznia.

CZYTAJ  Pożar na 60. Pułku Piechoty

 Powstanie DUO – Dziecięcego Uniwersytetu Ostrowskiego (weekendowe zajęcia dla uczniów z wykładowcami uczelni z całej Polski, dzieci będą miały indeksy i będą zbierały zaliczenia kolejnych przedmiotów, wykłady i ćwiczenia będą prowadzone w mniejszych grupach).

 Psycholog lub terapeuta z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w każdej szkole.

Systemowe podejście do edukacji młodzieży i dzieci w mieście, aby dostosować kształcenie do rynku pracy już na poziomie szkół podstawowych. Wprowadzenie systemu współpracy ze szkołami ponadpodstawowymi w ramach warsztatów, konkursów organizowanych
w szkołach podstawowych przez doradców zawodowych, promocja szkół branżowych nie tylko przed okresem rekrutacji.

 Rytmika w każdym przedszkolu.

 Kompleksowy rozwój infrastruktury szkolnej i przedszkolnej.

Nauczyciele wychowawcy z podniesionym o 100% dodatkiem za wychowawstwo.

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
212 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
G.
6 lat temu

Jak czytam program Mikołajczyka to mam wrażenie że chodzi o to żeby Ostrów Wielkopolski był miastem ludzi niedouczonych. Ci którzy mało uczą się również w domu nie dostają się do renomowanych uczelni. Przecież nie chodzi nam o miernych, biernych ale wiernych. Tak już było.

Ja
6 lat temu

A kto to jest ten Mikołajczyk???? To ktoś z Ostrowa??? Czy też następny Dera – pisowoec? ¿?

?
6 lat temu

Mikołajczyk wredny PiSior i oszust!!!
Walić Debila!!!
Wredny dupek i człowiek kaczora dyktatora?

edukacja wtórna
6 lat temu

to nie program to pajacowanie przez pajaca p.s polityka,ktorego przez 4 lata nikt nie widział z jego inicjatywy, . Który był tylko widoczny w ostatnim roku ,ak go wpraszano do szkół, komitetów itp.,
Gosciu bedac na darmowych wyjazdach typu- Finlandia, bruksela, francja itp., nazbierał broszurek edukacyjnych, poczytał internetowych bzdur w dziedzinie edukacja np. Konga, Ekwadoru itp., I tutaj wysila sie na loklane programy . Facet nie godny zaufania spolecznego-politycnzego bo- program edukacji podstawowewj itp. reguluje Ustawa MEN , rozporzadzenia Ministerstwa Edukacji a nie wymysły, głupoty twórcze jakiegos pajacykowanego senatora czy – wiejsko- gminnego organu prowadzacego, jakim jest Gmina . Gmina – ma ,powinien miec i ma wpływ na pokrycia dachu, elewacje , ogrzewanie, wymiany okien w wiejskich szkołach . Wiejscy radni – w 90% oderwani od rzeczywistosci edukacyjnej o szkolnictwie, znaja sie na tym jak kominiarz na gwiazdach .
Nasza Edukacja ma problemy, OK , – zmienia sie OK – ale z tym sobie poradza i to bardzo dobrze same szkoły, Kuratoria , pedagodzy itp. ktorzy sa do tego powołani a nie – nieuku radni, czy pajackowaci politycy- którzy to dziwnym trafem maja 200% rozwiazania, pomysy, projekty zawsze w ostatnim 0.5 roku przed wyborami . Szkoły pracuja 12 miesiecy w roku – i prośba zostawcie je w spokoju, daja sobie rady bez takich pajaców . Politycy, senatorowie, posłowie – z doswaidczenia edukacjnego wynika jedno – w ostatnich latach, czego sie dodknięto, wiecej przyniosło strat dla dzieci niz pozytku. Tam gdzie jest przyszłość edukacyjna dzieci nie powinno byc polityków ale nauczyciele, pedagodzy .

Aaa
6 lat temu

Może zacząć te zmieny od dziś i zaproponować naukę w szkole nr 9 dla 4kladistów w godzinach dziennych a nie wieczorowych. Plan na nowy rok szkolny 2018/19: 1 dzień: 4 lekcje, drugi dzień 6 lekcji od poludnia do godz.17.05 a trzeciego dna na 8.00 rano-6,7 lekcji. Poprosze o zadania domowe. Ake chce swoje dziecko widziec po szkole w dzien a nie w nocy.

Mama
6 lat temu

Nareszcie jest zauważone pilne, ale mniej zdolne dziecko, nareszcie pomysł na sprawiedliwe rozdawanie stypendiów !

pytek
odpowiada  Mama
6 lat temu

Był kilka lat dyrektorem szkoły, dlaczego tego u siebie nie wprowadził?

Fix
odpowiada  Mama
6 lat temu

skoro jest pilne….to po co stypendium….do wszystkiego sam dojdzie…

Językoznawca
6 lat temu

część negatywnych postów pisana tym samym językiem i stylem, ta sama retoryka i napastliwość, oj ktoś dziś się napracował !!! Poznać głupiego po postach jego !

@@@
6 lat temu

– Mamo, mamo! Zaglosuj na tego pana to potem nie będziesz musiała ze mną odrabiać lekcji! Już w ogóle nie będziesz musiała ze mną spędzać czasu nad książką bo jak tylko skończę czwartą klasę będę się szwedac z kolegami zamiast siedzieć w domu. Uskladam na dopalacze z kasy za świadectwo z miernymi ocenami, ale najwazniejsze że będę przechodzić z klasy do klasy. Mamo, po co będziesz mi czytać książki, zobaczę lekturę na youtubie, i proszę cię nie pytaj mnie czy mam coś zadane, pan Senator nie kazał! Już mnie nie zatrzymasz w domu pod pretekstem odrabiania lekcji. Zaglosujesz? Plisssssss…..

węszyciel
odpowiada  @@@
6 lat temu

czuję jak nic nie dziecko a @ w czerwonym..

stiven
6 lat temu

Po ankiecie wśród znajomych ,zdecydowanie wygrywa budowa pod ratuszem PARKU JURAJSKIEGO !!!!

Ktos
6 lat temu

Wiekszego pasztetu wyborczego nie bylo aby wciagac dzieci do wyborow. Jak nie bedzie odrabial uczen lekcji to bedzie miall wiecej czasu na gry komputerowe, szwendanie sie po ulicach itp.

Belfer
odpowiada  Ktos
6 lat temu

Brak obowiązkowych zadań równych dla każdego bez względu na poziom rozwoju i umiejętności nie oznacza braku nauki ! Tak jest w wielu krajach w tym w Finlandii o najwyższym poziomie nauczania, chodzi o to,żeby uczeń sam wykonywał parce pod opieką swojego nauczyciela w szkole, a nie żeby odrabiał lekcje z rodzicami i tłumem korepetytorów lub żeby za niego „słupki” rozwiązywał tata a wypracowania mama lub starsze rodzeństwo

Dorosły wyborca
odpowiada  Ktos
6 lat temu

Póki co dzieci w Polsce nie mają praw wyborczych. Jednak pamiętam takiego polityka, który przed wyborami zniósł maturę z matematyki, a maturzyści to już mogli głosować.

dzieci
odpowiada  Ktos
6 lat temu

Kto wciąga dzieci ???? Co brałeś jakie Zioło ?????? nas tam nie było !

212
0
Napisz co o tym sądziszx