Rocznie ludzkość wypala 90 mld papierosów. Globalny koszt leczenia chorób spowodowanych przez palenie przekroczył 1,5 bln dolarów. Na świecie palenie papierosów powoduje ok. 6 000 000 zgonów rocznie (w tym 1 000 000 w UE; 50 000 w Polsce).
+
W dymie tytoniowym zawartych jest ponad 4 000 związków chemicznych, w tym 70. rakotwórczych (np. cyjanowodór, naftyloamina, piren, kadm, benzopiren, chlorek winylu, Uretan, Polon).
Chociaż zwykle mówi się o związku palenia z nowotworami i chorobami układu krążenia – palenie niszczy zdrowie na co najmniej 50 sposobów, ma związek z POChP, anginą, cukrzycą, depresją, gruźlicą, impotencją, łuszczycą, grypą, wrzodami żołądka i dwunastnicy, zapaleniem dziąseł, kości, i stawów itd.
25-30% wszystkich zgonów z powodu choroby nowotworowej ma związek z paleniem tytoniu.
Palenie tytoniu przyczynia się do powstania kilkunastu nowotworów w tym:
– raka płuca, krtani, pęcherza moczowego, gardła i części krtaniowej gardła, przełyku, jamy ustnej, wątroby, przewodu wątrobowo-żółciowego, żołądka, nosa i nosogardła, trzustki, ostrej białaczki szpikowej, jamy nosowej i zatok przynosowych, raka jelita grubego, szyjki macicy, jajnika, nerki, moczowodu i wątrobiaka zarodkowego.
Rak płuca stanowi najczęstszy nowotwór rozpoznawany wśród mężczyzn tak pod względem zachorowań jak i zgonów a u kobiet drugą (po raku piersi) przyczynę zachorowań i pierwszą przyczynę zgonów.
Rocznie rozpoznaje się w Polsce około 22 000 nowych zachorowań na raka płuca i podobną liczbę zgonów (przeżycia 5-letnie osiągają zaledwie kilkanaście procent!).
RAK OSKRZELA I PŁUCA: ryzyko zachorowania zależy przede wszystkim od czynnego lub biernego narażenia na działanie rakotwórczych składników dymu tytoniowego (około 90% wszystkich zachorowań!). W mniejszym stopniu od niektórych fizycznych i chemicznych czynników środowiskowych (metale radioaktywne i gazowe produkty ich rozpadu, nikiel, chrom, arsen, azbest, związki węglowodorowe) oraz czynników genetycznych.
W 2017 roku paliło w Polsce 20% K i 29% M. 46% osób rozpoczyna palenie w wieku 15-19 lat.
96% Polaków wie, że palenia tytoniu wywołuje raka płuc,
87% wie, że rzucenie palenia może ustrzec przed tym nowotworem,
Zaledwie 67% ma świadomość, że równie szkodliwe jest bierne palenie.
Bierne palenie jest tak samo groźne jak czynne. Rocznie umiera ponad 600 000 ofiar biernego palenia (1/3 z nich to dzieci). W Polsce 92% palących rodziców przyznaje się do palenia w obecności dzieci. Każdego roku rodzi się 100 000 dzieci po 9 miesięcznej ekspozycji na dym tytoniowy z powodu palenia przez matkę w czasie ciąży. Palenie ma szkodliwy wpływ na rozwój płodu a potem zdrowie noworodka. W Polsce rocznie umiera prawie 2 000 osób, które same nigdy nie paliły. Bierne palenie jest szczególnie szkodliwe dla małych dzieci oraz kobiet w ciąży.
Za każdy rok palenia płacimy 3 miesiącami życia (palacze żyją średnio o 14 lat krócej).
W e-papierosach do rozpuszczania nikotyny używa się gliceryny i propylenu glikolowego. Podgrzewanie ich do wysokich temperatur powoduje rozpad na dwa rakotwórcze związki karbonylowe: formaldehyd i acetaldehyd.
Pracodawcy tracą średnio 21 milionów dziennie wskutek palenia (analiza Work Service, przy założeniu ośmiogodzinnego czasu pracy i 45 minut przerw „na dymka” w dużych i średnich przedsiębiorstwach).
Dr n. med. Agnieszka Dyzmann-Sroka
Kierownik Zakładu Epidemiologii i Profilaktyki Nowotworów
Wielkopolskie Centrum Onkologii
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News