Powrócił temat czystości wody na obiekcie Piaski-Szczygliczka. Miało to związek z uzupełnianiem zbiornika wody, po długotrwałym okresie suszy. Pojawiły się wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa mieszkańców.
+
W ostatnim czasie woda w zbiornikach Piaski-Szczygliczka uzupełniania była bezpośrednio z rzeki Ołobok. Wizualnie woda z tej rzeki jest krystalicznie czysta, ale by poznać jej skład, należy wykonać dokładne badania. Takie też są robione cyklicznie, w liczbie około 10 w skali roku.
Należy rozpocząć od tego, że pomiary, na które powołał się jeden z radnych, były zrobione w miejscu Ołobok-Czekanów. Natomiast woda na Piaski pobierania jest z Ołoboku przed ulicą Strumykową w Ostrowie Wlkp. Jaka to różnica?
Kilkaset metrów za punktem poboru wody na Piaski, do Ołoboku trafia woda ze Strugi Ostrowskiej. W niewielkiej ilości stanowiącą wodę ze źródła, a w znacznej wody opadowe z całego miasta, w tym wiele zanieczyszczeń, które znalazły się na asfalcie czy parkingach. Tak więc wyniki pomiaru automatycznie są niemiarodajne i nie powinno się na nie powoływać w odniesieniu do Piasków.
Co jednak znajduje się w tych wynikach? Radny słusznie zauważył, że niektóre z badanych substancji mogą być rakotwórcza. Potrzeba jednak chwili by sprawdzić w internecie warunki, w których ta rakotwórczość powstaje.
Fluoranten został sklasyfikowany przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem jako substancja rakotwórcza grupy 3, „niekwalifikująca się pod względem rakotwórczości dla ludzi” [1], jednak stwierdzono, że ma właściwości rakotwórcze w przypadku nowonarodzonych myszy w perspektywie krótkoterminowej test nowotworu płuc (Busby i wsp., 1984).
BENZO[a]PIREN – w wysokim stężeniu może być rakotwórczy. Jakie są wyniki badań tej substancji w Ołoboku? Maksymalna z 9 pobranych próbek 0.101 μg/l . Średnioroczne stężenie wyniosło 0,02 μg/l. Według norm wychodzi, że woda w Ołoboku ma III klasę czystości w skali od 1-5. Natomiast jedna z próbek wyniosła 0,000025 μg/l co dało wzorowy wynik i I klasę czystości.
Benzofluoranten – Substancja może stanowić zagrożenie dla środowiska. Szczególną uwagę należy zwrócić na jakość powietrza i jakość wody. Może ulec bioakumulacji w skorupiakach i rybach. Średnioroczny wynik wody pobranej z Ołoboku (Czekanów) nie przekracza dopuszczalnej normy. Ten rodzaj substancji bywa szkodliwy w trakcie parowania, które przy 20 stopniach Celsjusza jest nieznaczne.
Podobnie pozostałe substancje, które w ogólnorocznej średniej nie przekraczają norm.
Podsumowując, radny Andrzej Kornaszewski, jako były nauczyciel i dyrektor szkoły nie zadał sobie trudu prostego zweryfikowania informacji dostępnych w internecie i zasiał panikę. Można by rzec, że skalał gniazdo, bo czymże innym jest zniechęcanie mieszkańców do korzystania z obiektu Piaski-Szczygliczka.
Na koniec w kwestii wyjaśnienia, prawie 2 lata temu temu, kiedy jedna z firm wpuściła do rowu franklinowskiego zawartość beczkowozu, pojawiało się szereg insynuacji, że było to szambo. Okazało się, że w rzeczywistości były to pozostałości poprodukcyjne z zakładu przetwarzania jaj. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska stwierdził, że nie wpłynęło to na środowisko.
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News