Centrum Przesiadkowe oficjalnie otwarte

Dziś oficjalnie i uroczyście otwarte zostało Centrum Przesiadkowe usytuowane pomiędzy ulicą Dworcową a Wojska Polskiego. Obiekt funkcjonuje od 2 stycznia, a każdego dnia korzystają z niego setki ostrowian.

+

To właśnie pasażerowie od początku roku przekonują się osobiście, jakie zalety przyniosło powstanie tego obiektu.

– Centrum Przesiadkowe to inwestycja z myślą przede wszystkim o mieszkańcach. O tym, jak bardzo jest pomocna i użyteczna wiemy nie tylko z perspektywy znanych od dawna potrzeb, ale, co najważniejsze, z pozytywnych ocen korzystających z niej osób. Setki ostrowian wyrusza stąd każdego ranka do pracy – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Jest to inwestycja w ogromnej mierze sfinansowana dzięki funduszom europejskim. To część ogromnego projektu wartego ponad 42 miliony złotych – „Unowocześnienie transportu miejskiego wraz z innymi działaniami niskoemisyjnymi”. Dofinansowanie, które pozyskał Ostrów to blisko 32 miliony złotych!

– Centrum Przesiadkowe, razem z zakupem niskoemisyjnych autobusów, systemem roweru miejskiego, elektronicznymi tablicami z rozkładem jazdy, nowymi wiatami przystankowymi, budową ścieżek rowerowych, wymianą oświetlenia ulicznego

na energooszczędne, czy biletomatami, które pojawią się już wkrótce, to właśnie element tego wielkiego przedsięwzięcia, na które pozyskaliśmy dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach WRPO na lata 2014-2020 – wylicza prezydent Miasta.

Centrum Przesiadkowe to przede wszystkim skupienie ruchu autobusowego w jednym miejscu, w dogodnej lokalizacji

w centrum miasta. Znajduje się ono w bliskiej odległości od dworca kolejowego, z którego pociągi kursują w kierunku Leszna, Poznania, Wrocławia, Łodzi, czy Katowic. Koncentracja ruchu autobusowego w pobliżu licznie uczęszczanej stacji kolejowej to krok z myślą o tych podróżnych, którzy korzystają jednocześnie z kolei, jak i autobusów, integrując w ten sposób obydwa środki transportu. Jednak, co jeszcze istotniejsze dla pasażerów, to ogromna poprawa komfortu oczekiwania na autobus dzięki powstałej tu infrastrukturze dworcowej.

– Zadaszenia, wiaty przystankowe, biletomaty, miejsca do siedzenia i wreszcie nowoczesny i funkcjonalny – wyposażony w toalety – budynek dworca autobusowego z sanitariatem, który chroni naszych pasażerów przed zimnem i złymi warunkami pogodowymi – właśnie tego w naszym mieście brakowało – wymienia Beata Klimek.

CZYTAJ  Ukradł ze szkoły laptopa. Na naukę dla niego zbyt późno

Dworzec PKS nie spełniał już standardów obsługi pasażerów, a innego takiego obiektu w Ostrowie nie było. W tym kontekście cieszy wola współpracy ostrowskiego PKS z władzami Miasta – już od lutego br. PKS dołączy do przewoźników korzystających z Centrum.

– To bez wątpienia znacznie zwiększy komfort pasażerów, korzystających z usług tej firmy. Będzie też kolejnym niezbitym argumentem, jak potrzebny jest ten obiekt – dodaje prezydent.

Każdego dnia z ostrowskiego Centrum korzysta również wielu uczniów dwóch pobliskich liceów i Zespołu Szkół Usługowych.

Centrum Przesiadkowe to również inwestycja podnosząca estetykę tej części miasta. Wcześniej, był tu wyłącznie niezagospodarowany i zdegradowany teren, który nie był właściwą wizytówką Ostrowa.

– Dziś Centrum Przesiadkowe świetnie wpisuję się w naszą ideę odnowy tego fragmentu miasta. Wcześniej powstały tu sklepy, Centrum Kształcenia Praktycznego, za chwile ruszy budowa miejskiej hali widowisko – sportowej, która dopełni nasz zamysł efektywnego i estetycznego zagospodarowania tej części Ostrowa. Doskonale pamiętam, jak wielu było przeciwników tej koncepcji. Jako Prezydent Miasta jestem dziś dumna, że z determinacją broniliśmy tej inwestycji i skutecznie doprowadziliśmy do jej realizacji – przekonuje B. Klimek.

Efektem tej inwestycji jest nowoczesne Centrum Przesiadkowe, które od godz. 4:26 do godz. 23:20 generuje ponad 300 odjazdów w ramach 24 linii autobusowych. Ich ilość zwiększy się jeszcze dzięki dołączeniu do Centrum ostrowskiego PKS. Zainteresowanie korzystaniem z Centrum wyrażają również prywatni przewoźnicy.

W skład ostrowskiego Centrum Przesiadkowego wchodzą:

– budynek obsługi centrum przesiadkowego,

– wiata przesiadkowa,

– 5 przystanków autobusowych,

– 2 stacje ładowania autobusów,

– parking dla 37 samochodów osobowych (w tym dwa miejsca dla osób niepełnosprawnych),

– 2 miejsca do ładowania samochodów osobowych,

– parking Kiss & Ride na 6 stanowisk (bardzo krótki czas postoju),

CZYTAJ  Rozdanie Laurów Kultury Powiatu Ostrowskiego 2024

– stacja roweru miejskiego,

– parking na 50 rowerów,

– droga rowerowa i chodniki,

– zjazd z placu manewrowego na drogę lokalną,

– zieleń parkowa,

– mała architektura.

W sumie to ponad 8700 m2 powierzchni. Wykonawcą prac budowlanych było konsorcjum firm, którego liderem jest DROMEX Firma Handlowo – Usługowa Roboty Drogowo – Budowlane Robert Pleśnierowicz, a jego członkiem WERBUD Roboty Drogowo – Budowlane Piotr Pleśnierowicz. Siedziby obu firm są w Koźminie.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o
89 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Wtf
5 lat temu

Dofinansowanie z uni ok ale co tam robi prywatny dealer aut z kalisza? Co to ma byc?

pit
5 lat temu

inwesteycja trafiona jak basen…. ” parking dla 37 samochodów osobowych (w tym dwa miejsca dla osób niepełnosprawnych),”no to poszaleli jak zawsze z miejscami dla osob niepelnosprawnych….

Opiekun
5 lat temu

Toalety będą jak wybuduja arene to wtedy będzie ruch

Opiekun
5 lat temu

Te tłumy i setki osób to były dzieci żeby było widać że jest ruch paranoja jak za komuny że jest okj

...
5 lat temu

To centrum przesiadkowe to całkowity niewypał…
autobusy musza przejechac poł miasta zeby sie tam dostac. Trasa robi sie dluzsza a w godzinach szczytu to bedzie zupelny kocioł! Wszyscy bedą bardziej spoznieni niz zwykle a to wszytsko skonczy sie napewno podniesioną ceną biletów bo przecież na wode to nie jezdzi ….

ytu
5 lat temu

A gdzie ludzie będą korzystać z toalet?
Ano w krzokach naokoło.

win
odpowiada  ytu
5 lat temu

Będą załatwiać sprawy „na własną rękę”

outis
5 lat temu

Same plusy:
– autobusy jadą o kilka minut dłużej
– dwa razy stoją w korku i na światłach żeby zrobić kółko
– 90% będzie tylko oglądać centrum przez okno, a reszta spokojnie radziła sobie korzystając z oddalonych o kilka metrów innych przystanków
– trzeba było rozwalić wszystkie rozkłady jazdy, zlikwidować kilka połączeń np. 3 (SIC!) tak że od nowego roku częściej będę jeździł samochodem 🙂
-te tłumy przesiadających to się chyba zgubiły bo prawie nikt tam nie wsiadał dzisiaj

Paweł i Gaweł
odpowiada  outis
5 lat temu

Przecież linia 3 kursuje z tym, że jako 14

outis
odpowiada  outis
5 lat temu

Tak, zauważyłem z tym że okrojono ją do AK, więc żeby rano dostać się na Zębców odpada i została tylko linia nr 1, którą dodatkowo przesunięto tak że jest 1.5h różnicy rano, więc reasumując miałem 3 autobusy średnio co 30 min a teraz 2 co 1.5h. A zmiana jest podyktowana tylko tym że autobusu jadą dłużej i dwa nie zdołały by obsłużyć trasy w 1h, trzeciego nie dają.

Paweł i Gaweł
odpowiada  outis
5 lat temu

Skoro przed godziną 8 jadą 2 autobusy 14 na Przeskok to po co kolejny miał tam jechać. Raczej nikt z Franklinowa, MIchałkowa nie jedzie do podstawówki na Zębców co najwyżej do szkoły na Kantaka, więc sens upchania autobusów na siłe na Zębców jest dla mnie żaden.

Mucha tse tse
5 lat temu

A nissan polody to znajomy urzedu miasta? Mozna tak lokowac produkt i miec darmowa reklame ?

poddatnik
5 lat temu

Baloniki z logo były darmowe czy kupił je Bartus za 13 pensje . Bartus to ten który wynalazł rower i całe zycie czerpie dochody z naszych podatkow

Muszka
5 lat temu

Dlaczego balony nie byly czerwone?

kret
odpowiada  Muszka
5 lat temu

Bo rządzą czerwoni – ważna władza a nie kolor baloników !

89
0
Napisz co o tym sądziszx