Wieża ciśnień przy 3 maja na sprzedaż

Właściciel, który zakupił obiekt w 1997 roku postanowił go sprzedać. Przez ten czas przewijało się wiele koncepcji, wizji, a żadna nie doczekała się realizacji. Dzisiaj każdy może ją kupić za 170 tys. zł.

22 lata temu obiekt zakupiło małżeństwo państwa R. Wieża została wpisana do rejestru zabytków, co miało pomóc uzyskać dofinansowanie do inwestycji modernizującej budowlę. Tak się jednak nie stało.

Służyła do zapewnienia stabilnego ciśnienia wodociągu. Usytuowany jest poniżej odbiorców – działała na zasadzie grawitacji. W 1908 roku wodociąg dostarczał 267 638 metrów sześciennych wody, a w 1916 roku – 477 003 metry sześcienne.

Mieści się w północnej części parku im. A.Mickiewicza u zbiegu ulic Parkowej i Kościuszki. W Decyzji Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków znajduje się szczegółowy opis zabytku. Budowla jest na planie koła, murowana z nieotynkowanej cegły. Trzon wieży jest wysmuklony, z półokrągłymi oknami. Ściana osłonowa głowicy opracowana dekoracyjnie w formie pól „szachownicy”. Tworzą je poziome i pionowe metalowe listwy. W głowicy znajdują się także symetrycznie rozmieszczone prostokątne otwory okienne z metalowymi szprosami – czytamy w piśmie sygnowanym przez Aleksandra Starzyńskiego, Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ciekawe jest wejście do wieży. Zamurowane dziś drzwi okala ceglany portal o stylistyce neoklasycystycznej. W zwieńczeniu znajduje się trójkątny fronton o gładkim tympanonie.

Wieża w parku im. A.Mickiewicza jest uznana jako zabytek techniki. Zachowała plan, bryłę, materiał oraz konstrukcję z okresu jej budowy. Zachował się także przekaz ikonograficzny obiektu w postaci witraża w formie rozety z 1911 roku. Witraż mieści się w fasadzie budynku Przepompowni Ścieków w rozetce pod częścią środkową – okręgiem z wizerunkiem wieży i jej odbicie w lustrze wody widnieje napis: „Stadt-Wasser-turm”. – dodaje E.Wolniewicz – Kukuła, Miejski Konserwator Zabytków.

Wieża nakryta jest dachem stożkowym – na środku jest świetlik i szpic odgromnika. Wewnątrz znajdują się schody o konstrukcji metalowej, trójbiegowe. Dokumenty w Biurze Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora, by Wieżę wpisać do rejestru zabytków, zostały złożone 1,5 roku temu.

CZYTAJ  Nie przeżyła potrącenia przez śmieciarkę (Z REGIONU)

Wieża ma ok. 115 lat.

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
20 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Andrzej
5 lat temu

Piękne zabytki w slawinie jest piękny pałac i umiera śmiercią naturalną ja się pytam kto wydał pozwolenie na rozbudowę wokół pałacu gdzie są władze gminy i zabytki .

rr
5 lat temu

kawiarnie zrobic!

Oddychający dymem i bulący za śmieci
5 lat temu

Kogo i za co można by na tej wieży uwięzić?

jachu
5 lat temu

ja se to kupie zrobie remont i zrobie sobie tam mieszkanie dobry pomysl co nie

Redaktorze
5 lat temu

„Usytuowany jest poniżej odbiorców – działała na zasadzie grawitacji.” – to wbrew prawom fizyki

As
5 lat temu

Moze by tam Aquapark zrobic

budyń
5 lat temu

a to państwo co kupiło powinno iść do więzienia za zdewastowanie obiektu zabytkowego byli świadomi co kupują

Jan
odpowiada  budyń
5 lat temu

Ci państwo zapłacili 10 tyś zł za ten obiekt więc sporo zarobią na sprzedaży

Historyk
5 lat temu

Niemcy po za precyzją zawsze stawiali na jakość w budownictwie .Przepiękny obiekt oczywiście jak każdy zaniedbany przez Polaków.

Ostrowiok
5 lat temu

Tam na górze to już chyba można zrobić jakiś karmnik ?

ochuj
5 lat temu

Kużwa taniej niż mieszkanie….Biere!

bbbb
odpowiada  ochuj
5 lat temu

tylko w rejestrze zabytków jest… czyli remont musisz zlecić firmie sugerowanej przez konserwatora zabytków(wien np ktos z rodziny), i koszty wtedy sa takie kosmiczne, że pewnie taniej bedzie az się rozpadnie i podubować dwie od nowa. Wiec takie zabytki się rozpadają bo ceny renowacji przez te firmy to jakis kosmos..

20
0
Napisz co o tym sądziszx