Wczoraj pojawiła się informacja o dziecku zakażonym żółtaczką typu A w jednym z ostrowskich przedszkoli. Udało się ustalić, że chodzi o przedszkole nr 11 „Calineczka” w Ostrowie Wielkopolskim. Do tej pory Sanepid nie udzielał informacji, o którą placówkę chodzi, by nie wzbudzać większego niepokoju wśród rodziców dzieci najbardziej narażonych na zakażenie tą chorobą.
+
„Wirusowe zapalenie wątroby typu A szerzy się głównie drogą pokarmową, poprzez zakażone produkty żywnościowe (zwłaszcza produkty nie poddane skutecznej obróbce termicznej), a także przez wodę zakażoną przez osoby wydalające HAV z kałem, nie poddaną skutecznym zabiegom dezynfekcyjnym. Do zakażenia może dochodzić również drogą kontaktów seksualnych (zwłaszcza homoseksualnych) oraz rzadko poprzez krew, drogą naruszenia ciągłości tkanek. Ze względu na czasowe występowanie wirusów w jamie nosowo – gardłowej, do zakażeń sporadycznie może dochodzić również drogą kontaktową” – opracowanie na podstawie literatury Choroby zakaźne i pasożytnicze – epidemiologia i profilaktyka – Wiesław Magdzik, Dorota Naruszewicz – Lesiuk, Andrzej Zieliński.
Wirusowe zapalenie wątroby typu A często nazywane jest żółtaczką pokarmową lub chorobą „brudnych rąk”. Najwięcej wirusów znajduje się w kale, dlatego przestrzeganie elementarnych zasad higieny, a przede wszystkim dokładne i systematyczne mycie rąk zapobiega rozprzestrzenianiu się zakażeń. W zakładach produkujących i rozprowadzających żywność niezbędne jest stosowanie środków dezynfekcyjnych (do dezynfekcji rąk, toalet itp.), natomiast w przypadku kontaktu z nieopakowaną żywnością bezwzględne stosowanie rękawiczek jednorazowych.
Należy podkreślić, że najskuteczniejszą formą profilaktyki WZW A są szczepienia ochronne, które w tym przypadku są szczepieniami zalecanymi. Serokonwersja – czyli wytworzenie przeciwciał po szczepieniu, występuje u prawie 100% osób zaszczepionych, a odporność po szczepieniu jest bardzo długa i utrzymuje się ok. 20-30 lat.
Inspekcja sanitarna niezwłocznie po powzięciu informacji o podejrzeniu lub zachorowaniu na wirusowe zapalenie wątroby typu A, przeprowadza z osobą chorą szczegółowy wywiad epidemiologiczny, z którego stara się pozyskać informacje dotyczące kontaktów z innymi osobami, wyjazdów poza miejsce zamieszkania (krajowych i zagranicznych) oraz ustalić, co te osoby spożywały w okresie od miesiąca do dwóch przed zachorowaniem. Z wywiadów epidemiologicznych, typuje się obiekty żywnościowo – żywieniowe, wskazane przez pacjentów jako lokale, w których osoby chore spożywały posiłki lub się zaopatrywały. W tych właśnie obiektach przeprowadza się kontrole.
W trakcie prowadzenia działań przeciwepidemicznych w ognisku WZW A – Państwowa Inspekcja Sanitarna sprawuje wzmożony nadzór nad: jakością wodą i ściekami – w tym zakresie przeprowadzono 9 kontroli, warunkami zdrowotnymi żywności i żywienia – w tym zakresie przeprowadzono 28 kontroli, higieną dzieci i młodzieży oraz oświatą zdrowotną – w tym zakresie przeprowadzono 8 kontroli i wizytacji. Wszystkie kontrole zawierały w swej treści elementy promocji zdrowia oraz edukację w zakresie dróg szerzenia i sposobów zapobiegania WZW A. Informacje przekazywane są w formie ustnej, pisemnej oraz poprzez ulotki.
Od momentu zakażenia do wystąpienia objawów chorobowych mija od 15 do 50 dni (średnio 30 dni). Na tej podstawie Inspekcja Sanitarna obejmuje nadzorem epidemiologicznym i przekazuje do nadzoru lekarskiego wszystkie ustalone osoby z kontaktu. W uzasadnionych przypadkach wskazane jest wykonywanie badań laboratoryjnych.
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News