Naborowa górka przed szkołami

Ponad trzy tysiące miejsc w klasach pierwszych czekać będzie na kandydatów w szkołach prowadzonych przez powiat ostrowski. Wchodząca reforma oświatowa i fakt, że do szkół trafią podwójne roczniki.

+

Na kilka dni przez rozpoczęciem tegorocznej edycji „Drzwi otwartych’’ w szkołach Powiatu Ostrowskiego o przygotowaniach do zbliżającej się reformy poinformowano podczas konferencji prasowej.

„Najważniejsza informacja jest taka, że dla wszystkich kandydatów przygotowane zostaną miejsca w szkołach, a mimo zwiększonej liczy uczniów nasze palcówki będą pracować w systemie jednozmianowym. Wspólnie z dyrektorami szkół pracowaliśmy na kwestią reformy od 2017 roku i zrobiliśmy wiele, żeby była wdrożona w miarę spokojnie, co nie znaczy że nie mamy obaw. Dotyczą one przede wszystkim odpowiedzi na kluczowe pytanie, czy subwencja oświatowa pokryje koszty podwójnych roczników?’’ – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

zdjecie

Jednym z elementów przygotowań powiatowej oświaty były inwestycje. W latach 2014-2018 powiat zainwestował niespełna 31 mln zł przeznaczając na nowe zadania, remonty i tzw. projekty miękkie. Ważnym elementem wśród tych wydatków było przygotowanie bazy na potrzeby szkolnictwa technicznego, w tym m.in. budowa Centrum Kształcenia Praktycznego. Dzięki temu nie będzie tak dużych problemów z przyjęciem podwójnego rocznika, a lekcje w szkołach ogólnokształcących kończyć się będą ok. godz. 16.00. Dłużej pracować będą warsztaty, w których na zajęcia przychodzą mniej liczne grupy.

Z przewidywanych 1600 uczniów, którzy mieli się pojawić we wrześniu w szkołach powiatowych, reforma sprawiła, że do szkół przyjedzie 3100 uczniów, by za kilka lat liczba ta spadła do zaledwie 600 uczniów. Stan zwiększonego zapotrzebowania na dodatkowe zajęcia czy pracownie będzie więc mieć charakter tymczasowy.

Przygotowane będą 102 oddziały,, w tym 52 oddziały dla gimnazjów i 50 po szkole podstawowej. Różnice w podstawach programowych dla uczniów gimnazjów i szkół podstawowych.

zdjecie

Wzrost liczby uczniów nie oznacza wiec proporcjonalnego wzrostu zatrudnienia. Zapotrzebowanie to jest uzależnione od specyfiki konkretnej szkoły.

CZYTAJ  Walka o Parking i przyszłość Śródmieścia

-,,Jesteśmy gotowi przyjąć określoną grupę nauczycieli, ale nie wiadomo w jakim wymiarze godzin. Już utworzyliśmy ponad 20 etatów dla nauczycieli. Nie jesteśmy jednak w stanie przyjąć tych nauczycieli, którzy utracą pracę w innych szkołach. Nie każdy także odważy się na to, by po szkole podstawowej podjąć pracę w szkole ponadgimnazjalnej, tym bardziej, że wiele przedmiotów kończy się maturą i egzaminami’’ – powiedział Starosta Ostrowski.

Niebagatelną przeszkodą w szkolnictwie ponadgimnazjalnym jest brak specjalistów na nauki zawodu. Szansę na natychmiastowe zatrudnienie miałoby 14 specjalistów różnych branż.

-,,Najbardziej obawiam się kwestii środków finansowych, które są potrzebne na finansowanie oświaty. Czy będą wystarczające? Na samo przygotowanie pomieszczeń do wdrożenia reformy musimy dodatkowo wyasygnować 3 mln zł’’ – wyjaśnił Starosta.

zdjecie

W konferencji udział również wzięli: Roman Pacholczyk Wicestarosta Ostrowski oraz Maria Tomalak dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego oraz Marek Wojtasz dyrektor Zespołu Szkół Transportowo, którzy przybliżyli kwestie specyfiki naboru po reformie w szkołach ogólnokształcących i technicznych.

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
49 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
radny
5 lat temu

a kiedy zabiora sie zareforme karty nauczyciela przeciez mamy wolny rynek

kefir
odpowiada  radny
5 lat temu

Nierychło. Bez przemiłowania pałami po nauczycielskich grzbietach nie wróżę upadku tego skansenu.

Mam dziecko
5 lat temu

Ktoś pisał, że to PO wprowadziła gimnazja-To kłamstwo! Gimnazja wprowadził PiS wraz z LPR Giertycha!!!

Mam rozum
odpowiada  Mam dziecko
5 lat temu

I kto ci w to debilu uwierzy? Chyba, że nowo narodzeni, albo marsjanie jeżeli tacy istnieją.

Ambitny
5 lat temu

Po co mi nauczać przedmiotów maturalnych. Wolę być nauczycielem WF. Wtedy przeniesiony do jakiejkolwiek szkoły nie znając się na niczym mogę być tylko dyrektorem szkoły, a najlepiej pracować w Kuratorium.

Mieszkaniec śmierdzącego Zębcowa
5 lat temu

Wiceprzewodnicząca Rady Miejskie Elżbieta Grochowska wygrała wybory, bo zgadzała się z programem PiS choćby na temat reformy edukacji. Gdy już się dostała jest jej gorącą przeciwniczką i krytykiem. To jest prawdziwy dowód na to, że tylko krowa nie zmienia poglądów, a punkt widzenia zależy do punktu siedzenia.

Kamil
5 lat temu

Wiecie dlaczego PiS wygrał wybory? Ano dlatego, że zapowiadał reformę reformy oświaty wprowadzonej przez PO. Wtedy nikt nikogo nie pytał czy jest za tworzeniem gimnazjów co się wiązało z zatrudnianiem nowych dyrektorów ich zastępców i księgowych. Poza tym nie było wyboru w sprawie wysłania 6 latków do szkół. Ot co.

poinformowany
odpowiada  Kamil
5 lat temu

Kamilku, o wprowadzeniu gimnazjów nie mogła decydować PO bo jej jeszcze wtedy nie było. To rządy Akcji Wyborczej Solidarność i UW wprowadziły tę reformę- przypomnę, że PiS wywodzi się m.in. z AWS.

@poinformowany
odpowiada  Kamil
5 lat temu

Kiepskie to twoje poinformowanie. Ani jedno ani drugie się nie zgadza.

49
0
Napisz co o tym sądziszx