Pierwszy w kraju system ekologicznej elektromobilności zrealizowany w Ostrowie Wielkopolskim przez Grupę Kapitałową Centrum Rozwoju Komunalnego otrzymał I nagrodę w kategorii „najlepsza inwestycja elektromobilna 2018” w ogólnopolskim konkursie podczas XVII Międzynarodowych Targów „ELEKTROTECHNIKA 2019”. Nagrodę dla Miasta i Spółki CRK odebrał 13 marca w Warszawie Bartosz Ziółkowski, prezes ostrowskiego Centrum Rozwoju Komunalnego.
+
W 2018 roku w Ostrowie Wielkopolskim wprowadzono innowacyjny w skali kraju system ekologicznej elektromobilności. Miejskie autobusy elektryczne (pierwsze w Wielkopolsce) ładowane są własną miejską ekologiczną energią produkowaną z biomasy drzewnej. Jest to pierwszy taki system w Polsce.
– To kolejne w ostatnim czasie ogólnopolskie wyróżnienie Ostrowa Wielkopolskiego jako miasta nowoczesnej gospodarki komunalnej. Stajemy się krajowym liderem innowacji i elektromobilności – podkreśla prezydent Beata Klimek.
Realizacja projektu objęła włączenie infrastruktury własnej produkcji czystej energii do projektu elektromobilności w ramach współpracy spółek komunalnych wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Centrum Rozwoju Komunalnego: Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego i Miejskiego Zakładu Komunikacji. Ostrowski Zakład Ciepłowniczy, jako wytwórca ekologicznej energii m.in. z biomasy drzewnej, w ramach przedsięwzięcia wykonał własną sieć dystrybucji „zielonej” energii do bazy miejskich autobusów w Miejskim Zakładzie Komunikacji. Tam z kolei powstały stacje ładowania „elektryków” ekologiczną energią.
– Przedsięwzięcie było możliwe dzięki spójności działań dwóch spółek komunalnych – ciepłowniczej i transportowej – w ramach Grupy Kapitałowej CRK. To element strategicznego założenia, że miasto jest całością, a spółki nie funkcjonują jako oddzielne byty same dla siebie, ale tworzą wspólny sektor komunalny w formie holdingu. Dzięki temu osiągnęliśmy konkretne korzyści dla miasta, zarówno ekologiczne jak i ekonomiczne – wskazuje Bartosz Ziółkowski, prezes ostrowskiego Centrum Rozwoju Komunalnego.
Korzyści ekologiczne dotyczą nie tylko wprowadzenia do miejskiej komunikacji publicznej autobusów elektrycznych, ale również ich zasilania czystą, ekologiczną energią produkowaną przez miejską spółkę komunalną. Z kolei skala korzyści finansowych w roku 2018 wyniosła ponad 0,5 mln złotych – tyle środków pozostało w mieście, i będzie ona rosła wraz z zakupem kolejnych autobusów elektrycznych i dalszym rozwojem elektromobilności. W roku 2019 przy 10 autobusach elektrycznych ma sięgać nawet ponad 1 mln złotych rocznie.
System ekologicznej elektromobilności jest pierwszym elementem projektu Ostrowskiego Rynku Energetycznego, który został zainicjowany w Ostrowie Wielkopolskim przez Centrum Rozwoju Komunalnego jako aktywna odpowiedź na jedno z największych wyzwań dla przyszłości i rozwoju miast – lokalne bezpieczeństwo i efektywność energetyczna oraz elektromobilność komunikacji publicznej.
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News