Tężnie solankowe coraz bliżej. Rozstrzygnięto przetarg

Ostrowski Urząd Miejski rozstrzygnął przetarg na wykonanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej oraz budowę tężni, które powstaną w Parku Miejskim. To znana od wielu lat forma haloterapii. Powstały w wyniku działania tężni charakterystyczny mikroklimat posiada właściwości lecznicze.

+

Inhalacje stosowane są głównie w leczeniu i profilaktyce chorób górnych dróg oddechowych, ale również w przypadku m.in. alergii, nadciśnienia tętniczego i nerwicy. Minerały i mikroelementy znajdujące się w solance wchłaniane są przez błony śluzowe dróg oddechowych i skórę uzupełniając niedobór tych mikroelementów w organizmie człowieka. Tężnia jest obiektem całorocznym dającym możliwość obsługi wielu użytkowników w jednym czasie.

– Jest to inwestycja mocno w naszym mieście oczekiwana. Wielu ostrowian o nią dopytuje, mogę ich zatem uspokoić, że przetarg na jej projekt i budowę został już rozstrzygnięty. Następnym krokiem będzie podpisanie umowy z wykonawcą. Od tego momentu będzie on miał 8 tygodni na przygotowanie projektu. Później ruszą prace budowlane, które zakończą się wiosną przyszłego roku. Wówczas już wszyscy będziemy mogli z niej korzystać, a inhalacje w tężni solankowej to jedna z najprzyjemniejszych form terapii w przewlekłych chorobach górnych dróg oddechowych, a także alergii – tłumaczy Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Do przetargu ogłoszonego przez Urząd Miejski zgłosił się jeden podmiot – Firma Handlowo – Usługowa BIO – KLIM z Ostrowa Wielkopolskiego i to on będzie wykonawcą inwestycji. Koszt wykonania dokumentacji projektowo – kosztorysowej oraz prac budowlanych wyniesie 738 897,90 zł.

– Nowa miejska inwestycja z pewnością wzbogaci ofertę rekreacyjną ostrowskiego Parku Miejskiego. Poza samymi tężniami znajdą się tu ciekawe obiekty małej architektury, które stworzą kompozycyjną całość z remontowanym właśnie amfiteatrem. Chcemy, by powstało tu miejsce wypoczynku i integracji dla mieszkańców miasta w różnym wieku – mówi prezydent Ostrowa.

Przy tężni wybudowane zostaną ciągi piesze, zamontowane będą też stojaki na rowery. Wokół wykonane zostaną nasadzenia roślin, a także montaż małej architektury. Dla bezpieczeństwa użytkowników oraz przeciw wandalom obiekt kontrolowany będzie przez kamery monitoringu.

CZYTAJ  Ciężarówka z wozem pancerny wypadła z drogi (z REGIONU)

Tężnie solankowe są już nie tylko domeną miejscowości uzdrowiskowych. Coraz częściej można spotkać je w centrach dużych miejskich aglomeracji, bo to także jedna z form walki zanieczyszczeniem powietrza. Solankowy mikroklimat pozwala nawilżyć oraz pobudzić drogi oddechowe, które szybciej pozbywają się zanieczyszczeń.

Dobroczynny wypływ mikroklimatu powstającego wokół tężni doceniany jest od wieków przez kuracjuszy na całym świecie. Teraz nie będzie trzeba jeździć do sanatorium, aby skorzystać z tej formy terapii – dodaje Beata Klimek.

W dobie wszechobecnych alergii takie rozwiązanie na pewno poprawi samopoczucie i komfort życia naszych mieszkańców.

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
22 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Roman
5 lat temu

A wiecie że właściciel Bio klim ma druga spółkę o tej samej nazwie? A co najlepsze to wyjebał kontrahentów i wspólników na grubą kase. I jak taka osoba może startować w przetargach publicznych? Jak się ma wtyczkę w urzędzie to wszystko można…..

Waldek
5 lat temu

Nie ma to jak mieć rodzinę w urzędzie

Waaa
5 lat temu

Bo jego brat pracuje w urzędzie i pomógł mu znajomości.

Muszka
5 lat temu

Zdążą zanim ściągną gips?

Piotrek
5 lat temu

Jakaś moda się na to zrobiła ostatnio widziałem jak budowali w Ślesinie 4 tęznie.Teraz czas na Ostrów mam nadzieję że będą warte tych pieniedzy

Bibrus
5 lat temu

Bez nowych inwestycji przemysłowo kapitałowych Ostrów zostanie liderem miast emeryckich.

Mediana płac jest fatalna.

Młodzi zdolni ludzie coraz częściej wybierają emigrację zarobkową.

Jedyna większą firma to monopolistyczny Mahle.

Przyszłość jest tam gdzie są nowe firmy oferujące atrakcyjne miejsca pracy tworząc przy okazji konkurencję przyczyniając się do szybszego wzrostu.

Janusz
5 lat temu

Brawa dla carycy.

Lividium
5 lat temu

Dlaczego Bio Klim bo ktoś z rodziny siedzi w urzędzie nie rozumiesz Aaa

Olek
odpowiada  Lividium
5 lat temu

Braciszek

Osw
5 lat temu

Mam nadziej ze będzie to obiekt strzeżony bądź zamykany na noc ponieważ w przeciwnym bądź razie będzie to raczej szalet miejski dla co niektórej młodzieży

Edi
odpowiada  Osw
5 lat temu

W porządny monitoring niech zainwestują

Aaa
5 lat temu

A czemu Bio-Klim przecież to firma zajmująca się klimatyzacją i wentylacją

123
odpowiada  Aaa
5 lat temu

Właśnie dlatego.

22
0
Napisz co o tym sądziszx