Każdy wycięty fragment drzewostanu musi zostać odnowiony przez nowo posadzony las. Okres przedwiośnia to czas, kiedy ruszają intensywne prace odnowieniowe. W zależności od żyzności siedliska, stopnia uwilgotnienia gleby oraz dostępności światła na zrębie, leśniczy dobiera odpowiedni skład gatunkowy.
+
Na siedliskach ubogich projektuje się odnowienia sosnowe, na nieco żyźniejszych sadzone są gatunki liściaste, np. dąb, buk. Dodatkowo często odnowienia wzbogacane są przez gatunki biocenotyczne (głównie drzewa owocowe), które w przyszłości będą stanowiły bazę żerową dla ptaków i zwierzyny.
Najczęstszą i najdokładniejszą metodą sadzenia jest metoda ręczna przy użyciu szpadla lub kostura. W tym roku na zlecenie Nadleśnictwa Antonin pracownicy zakładów usług leśnych posadzą 636 000 sztuk drzew, co stanowi łączną powierzchnię 138 ha lasu.
Warto wspomnieć, że w Nadleśnictwie Antonin wiele drzewostanów sosnowych z powodzeniem jest odnawianych naturalnie. W tym celu wykorzystywane są zostawiane na zrębach nasienniki i fragmenty dojrzałych drzewostanów oraz zachodni kierunek wiatru.
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News