Mieszkańcy dorzucili się do drogi pod domem

Zakończono prace związane z budową ciągu pieszo – jezdnego przy ulicy Przyjacielskiej. Inwestycja ta znacząco poprawiła jakość dojazdu mieszkańców do pobliskiej szkoły i przedszkola. Zadanie to wykonane zostało w ramach Inicjatywy lokalnej – narzędzia, dzięki któremu mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego, we współpracy z samorządem, mogą podjąć działania na rzecz realizacji zadań publicznych.

+

Inicjatywa lokalna – technicznie i społecznie

Inwestycje realizowane jako Inicjatywa lokalna mają w założeniu polepszyć warunki życia lokalnej społeczności. Mieszkańcy mogą składać wnioski bezpośrednio lub robić to za pośrednictwem organizacji pozarządowych lub podmiotów określonych w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Mieszkańcy występują ze swoim wnioskiem do Urzędu Miejskiego, następnie pomysł jest weryfikowany i oceniany. Na tej podstawie opracowuje się listę rankingową. Do realizacji przyjmowane są zadania, które uzyskały największą liczbą punktów. W przypadku zakwalifikowania wniosku do realizacji oraz po zabezpieczeniu odpowiednich środków finansowych w budżecie, Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski zawiera z wnioskodawcą stosowną umowę, która określa prawa i obowiązki stron.

Opisywane narzędzie to nie tylko infrastruktura techniczna, jak budowa drogi, wykonanie oświetlenia, budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, ale także projekty społeczne, np. działanie klubów filmowych, wystawy, akcje informacyjne, festyny, pikniki. Ważne, aby pomysł wnioskodawcy wpisywał się w zakres zadań publicznych. Pula środków przeznaczona w budżecie miasta na realizację zadań w 2020 roku w ramach infrastruktury technicznej to pół miliona złotych, natomiast na zadania społeczne 15 tys. zł. Podczas inwestycji wykonywanej w ramach Inicjatywy lokalnej wnioskodawca zapewnia wkład własny do proponowanego zadania. Jego udział może polegać na świadczeniu pracy społecznej, świadczeniu pieniężnym lub świadczeniu rzeczowym. Innym elementem koniecznym w procedurze Inicjatywy lokalnej jest wskazanie terenu znajdującego się we władaniu Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski, na którym realizowana będzie dana inicjatywa.

CZYTAJ  Jak stracić milion w minutę? Na biednego nie trafiło (WIDEO)

Nowa Przyjacielska

Ulica Przyjacielska jest przykładem współpracy przy realizacji zadania publicznego pomiędzy jej mieszkańcami a Miastem. Jej budowa znalazła się w wykazie zadań przyjętych do realizacji w ramach Inicjatywy lokalnej z zakresu infrastruktury technicznej. Ulica, która z jednaj strony łączy się z ulicą Staroprzygodzką, a z drugiej z Graniczną, była do tej pory pełną nierówności droga gruntową. Od teraz to ciąg pieszo – jezdny z kostki betonowej.

– Poza pracami związanymi z budową nowej nawierzchni z kostki, krawężników, odwodnienia, studzienek, zamontowanych zostało tu także sześć nowych lamp. To wszystko spowodowało, że mieszkańcy ulicy będą mogą bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do będących nieopodal: Szkoły Podstawowej nr 6, Przedszkola nr 2 oraz dalej, do centrum miasta – informuje Marcin Wieruchowski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg.

Na ogłoszony przez MZD przetarg zgłosiło się siedem podmiotów. Najkorzystniejszą ofertę złożyło Przedsiębiorstwo Budowlano – Handlowe MAL-POL z Krotoszyna, która wykonała liczącą 291 metrów nową drogę.

– To, że dziś możemy cieszyć się z nowej drogi wymagało sporego zaangażowania, była to bowiem ulica prywatna i należało ją przekształcić w miejską. Pomogła nam w tym pani prezydent Beata Klimek, a także ówcześni radni – Michał Szmaj i Mariusz Leki. Kolejnym krokiem było przystąpienie do Inicjatywy lokalnej. Narzędzie to umożliwia realizację inwestycji miejskiej przy współudziale mieszkańców. Dzięki wsparciu technicznemu i merytorycznemu pracowników Urzędu Miejskiego i Miejskiego Zarządu Dróg przygotowanie koniecznych dokumentów przebiegło dość sprawnie. W przypadku inwestycji związanej z modernizacją drogi, wkład grupy inicjatywnej musi być wkładem finansowym. I tu rozpoczęłam, niekiedy niełatwe, rozmowy z sąsiadami. Na szczęście pomoc sąsiedzka, rozmowy i pertraktacje zakończyły się pomyślnie, pieniądze zostały zebrane, a prace ruszyły jesienią ubiegłego roku. Dziś mogę cieszyć się z finału – z bezpiecznej drogi i nowego oświetlenia – mówi Monika Zaremba – Stefańska, inicjatorka budowy ulicy Przyjacielskiej.

CZYTAJ  Kontrowersyjna waloryzacja podatków w Ostrowie Wielkopolskim

Warto dodać, że również w tym roku na tej ulicy wybudowano też kanalizację deszczową.

Do zrealizowania w 2020 r.

Każdego roku – do 30 września – ostrowski Urząd Miejski przyjmuje wnioski i ustala ranking realizowanych zadań. W tym roku zrealizowanych zostanie pięć zadań z zakresu infrastruktury technicznej – modernizacja stołówki i kuchni SP nr 7, rewitalizacja placu zabaw przy Przedszkolu nr 14, budowa Ekologicznego Ogrodu Deszczowego na Zębcowie, modernizacja klatek schodowych w SP nr 9 oraz wymiana pokrycia dachu w Przedszkolu nr 1. Wkład z budżetu Miasta otrzyma także dziewięć zadań społecznych – festyny, pikniki, spotkania świąteczne i integracyjne.

– Tak Inicjatywa lokalna, ale także budżet obywatelski to narzędzia, które dają mieszkańcom realny wpływ na to, co powinno zostać w mieście wykonane. Pomysł, który zostanie zawarty we wniosku może mieć rzeczywiste przełożenie na rozwój Ostrowa. To z jednej strony inwestycje, jak: parkingi, chodniki, ulice, ścieżki rowerowe, place zabaw, ale z drugiej organizacja festynu lub wystawy – wymienia Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Więcej na temat Inicjatywy lokalnej znaleźć można na stronie internetowej ostrowskiego Urzędu Miejskiego (www.umostrow.pl) w zakładce „Dla mieszkańca”.

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
5
0
Napisz co o tym sądziszx