Do 15 czerwca można było składać wnioski o udzielenie dotacji na wymianę źródeł ogrzewania na ekologiczne źródła ciepła. Na ten cel z miejskiego budżetu przeznaczono rekordowe 1,4 miliona złotych. W trym roku do ostrowskiego urzędu wpłynęło 358 wniosków.
+
W wyniku wycofania 6 wniosków, do rozpatrzenia pozostało 352. Właściciele domów jednorodzinnych najwięcej wniosków złożyli na dofinansowanie wymiany starego pieca na ogrzewanie gazowe. Było ich aż 240. 18 wniosków dotyczyło wymiany na pompę ciepła, 16 – podłączenia do miejskiej sieci cieplnej, a 7 na ogrzewanie elektryczne. W sumie wpłynęło 281 wniosków.
Zarządcy, właściciele i najemcy budynków wielolokalowych złożyli w miejskim urzędzie 71 wniosków – 41 na ogrzewanie gazowe, 29 na podłączenie do miejskiej sieci cieplnej i 1 na pompę ciepła.
Obecnie trwa ich weryfikacja oraz uzupełnienia braków formalnych.
– Kolejnym etapem będzie podpisanie umowy, oględziny i przekazanie środków pieniężnych. Warto pamiętać, że w tym roku, po raz pierwszy, dotacja, oprócz sfinansowania zakupu i montażu nowego źródła ogrzewania lub podłączenia do miejskiej sieci cieplnej, może być również wykorzystana na pokrycie kosztów demontażu paleniska węglowego – informuje Mikołaj Kostka, zastępca prezydenta Ostrowa.
Likwidacja węglowego źródła ogrzewania oraz montaż nowego może nastąpić dopiero po przekazaniu dotacji.
Przypominamy, że:
– udzielona dotacja nie może być przeznaczona na finansowanie wydatków poniesionych przed datą wypłacenia przez Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski dotacji wnioskodawcy,
– dotacja nie może pokrywać wydatków przeznaczonych na ten sam cel finansowany z innych bezzwrotnych źródeł (zakaz tzw. podwójnego finansowania).
– Niezwykle cieszy, że ostrowianie przekonują się do wymiany starych pieców na ekologiczne źródła ciepła. By było ich jak najwięcej tegoroczny budżet na to zadanie jest rekordowy w historii miasta – to aż 1,4 miliona złotych. Wyższa kwota to więcej kopciuchów, które znikną z przestrzeni Ostrowa. Do tej pory wydaliśmy na ten cel blisko 4 mln zł, czego efektem jest to, że z Ostrowa zniknęło blisko 800 pieców węglowych. Dzięki tej rekordowej kwocie zniknie kilkaset kolejnych, co niewątpliwie pozytywnie wpłynie na jakość ostrowskiego powietrza – przekonuje Beata Klimek, prezydent Miasta.
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News