Jedna z ważniejszych inwestycji drogowych Ostrowa Wlkp. jest już z nami od 3 lat. 12 lipca 2017 r. otwarto II odcinek obwodnicy Ostrowa Wlkp. Dzięki niej ilość ruchu tranzytowego uległa znaczącemu zmniejszeniu. Poprawie powinno ulec bezpieczeństwo w ruchu drogowym, ale przez ten czas nie brakowało wypadków i kolizji na samej obwodnicy.
{openx:1{
Często podkreśla się, że krajowa 11-tka ma być/jest połączeniem Śląska z polskim morzem. Patrząc jednak na podpowiedzi serwisu Maps google trudno nie dostrzec fałszywości tego twierdzenia. Jadąc z Katowic do Kołobrzegu najpopularniejsza nawigacja proponuje nam szybką trasę autostradową przez Wrocław/Zieloną Górę/Gorzów Wielkopolski/Szczecin. Czas przejazdu wyniesie 6 godzin – 681 kilometrów. Alternatywna trasa wiedzie przez Wrocław, Leszno, Poznań Piłę. W tym wariancie mieszkańcy Śląska i wynosi 623 km, a przejazd nią wynosi niewiele ponad 6,5 godziny.
Obwodnica budowana była w dwóch etapach. W 2009 r. ukończony został pierwszy, 6,2-kilometrowy etap budowy. Na rozpoczęcie II etapu mieszkańcy czekali 5 lat. Budowa obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego to jedna z dziewięciu dużych inwestycji drogowych realizowanych obecnie w Wielkopolsce przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad przy udziale środków Unii Europejskiej. Realizacja rozpoczęła się pod koniec roku 2014. Koszt robót wynikający z przetargu to prawie 285 mln zł.