Miejsca w ponownie otwartym szpitalu zakaźnym w Wolicy k. Kalisza zostaną najprawdopodobniej wyczerpane już w czwartek. Dyrekcja szpitala szczegółowo wyjaśnia jak funkcjonuje placówka i z jakimi problemami się boryka.
+
Wojewódzki Specjalistyczny ZZOZ Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy dysponuje 105 łóżkami stacjonarnymi, w tym 5 łóżek intensywnego nadzoru z możliwością przejściowo prowadzonej wentylacji mechanicznej (respirator) od momentu, kiedy dojedzie anestezjolog oraz 15 łóżkami dostawionymi dodatkowo na salach chorych lub w zaadaptowanych pomieszczeniach na sale chorych. Podsumowując – daje to 120 łóżek.
Wentylacja mechaniczna dlatego „przejściowa”, bo tylko do czasu przewiezienia chorego na OIOT, do Szpitala III rzędu w podziale kompetencji szpitali, leczących chorych na COVID-19 czyli w naszym przypadku, na dziś, do Szpitala im. Strusia w Poznaniu. Nie mamy na stałe zatrudnionych ani możliwości zatrudnienia na stałe personelu: anestezjologów i pielęgniarek anestezjologicznych, bo tych specjalistów brakuje w kraju, są już zaangażowani w innych szpitalach, posiadających OIOT.
Dysponujemy 58 łóżkami ze stanowiskiem tlenowym, ale nie wszystkie można wykorzystać na dzień dzisiejszy, bo przy intensywnej eksploatacji ulegają dekapitalizacji reduktory – jesteśmy w trakcie uzupełniania stanu ich posiadania – a są obiektywne trudności z zakupem, są braki na rynku.
Dyżury w Szpitalu rozpisane są na 50 pielęgniarek i 12 lekarzy. Po południu i w nocy dyżuruje 2 lekarzy. Podwójne dyżury lekarskie są możliwe do ułożenia w miesięcznym grafiku tylko dlatego, że lekarze zrezygnowali z pracy gdziekolwiek indziej poza naszym Szpitalem. Po południu i w nocy dyżuruje 11 pielęgniarek. Stan personelu medycznego do południa jest nieco większy, bo inny charakter ma dyżur dzienny i inny nocny.
Doświadczenie ostatniego tygodnia pokazuje jednak, że pojęcie dyżuru nocnego i dziennego zaciera się, kiedy w dzień jest średnio 9-11 chorych nowo przyjętych, a w nocy 16 -22. Praca jest trudna, zaskakująca, ale personel medyczny staje na wysokości zadania – mimo obiektywnych trudności.
Przewidujemy, że do jutra będziemy mieli wszystkie łóżka zajęte.
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News