Premier wie jak ochronić miejsca pracy?

Dziś ogłoszono rozwiązania antykryzysowe, przeznaczone w szczególności dla branż najbardziej dotkniętych obostrzeniami epidemicznymi, które rząd zaoferuje przy trwającej już drugiej fali koronawirusa w Polsce. Premier zaznaczył, że wiosną uchronili 5 milionów miejsc pracy.

+

„Przetrwamy ten czas, wierzę, że te nowe instrumenty będą dopasowane do waszych potrzeb” – powiedział do przedsiębiorców premier Mateusz Morawiecki.

Koszt instrumentów wsparcia, które zaoferuje rząd, to – jak szacuje rząd – minimum ok. 9-10 mld zł. „Jeśli będzie potrzeba narodowa kwarantanna, to te koszty będą większe od 5 do 10 mld zł” – mówił premier

– Epidemia wymusza na nas ogromne zmiany w codziennym życiu, życiu gospodarczym i te zmiany prowadzą również do spadku aktywności gospodarczej. Jednak z chwilą, gdy pandemia była w odwrocie, te straty z wiosny szybko odrabialiśmy. Do września gospodarka się odbijała. Musimy dopasować instrumenty finansowe do pomocy branżom najmocniej dotkniętych przez hamulec bezpieczeństwa, który musimy zaciągnąć. Staramy się wychodzić naprzeciw z dużymi programami, które mają chronić gospodarkę – mówił podczas piątkowej konferencji prasowej szef rządu.
Pakiet ratunkowy rządu dla gospodarki. 10 działań antykryzysowych

Poniższe rozwiązania przedstawione w punktach mają uchronić obecne miejsca pracy

– subwencje w ramach tarczy finansowej PFR w wysokości do 70 proc. niepokrytych przychodami kosztów stałych pod warunkiem spadku przychodów o 30 proc. względem tego samego okresu w 2019 roku

– umorzenie części subwencji z tarczy finansowej PFR dla MŚP dla sektorów objętych restrykcjami sanitarnymi pod warunkiem skumulowanego spadku przychodów od marca 2020 r. do marca 2021 roku o co najmniej 30 proc.

– wydłużenie programu tarczy finansowej dla dużych firm co najmniej do wiosny 2021 roku

– kontynuacja gwarancji de minimis dla MŚP i gwarancji płynnościowych dla dużych firm

CZYTAJ  Nie przeżyła potrącenia przez śmieciarkę (Z REGIONU)

– kontynuacja dopłat do miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w postaci postojowego i obniżonego wymiaru czasu pracy przedłużenie wypłaty postojowego

– przedłużenie zwolnień ze składek na ZUS („Mogą być przedłużane poza listopad, zależy od tego, jak mocno wciśnięty będzie hamulec bezpieczeństwa” – tłumaczył premier)

– dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach dotacji na biznes dla tych, którzy będą chcieli się przebranżowić polityka drugiej szansy dofinansowanie leasingu.

 

– Ten pakiet został skonstruowany w taki sposób, by każda firma z tych branż najbardziej dotkniętych mogła skorzystać z kilku instrumentów jednocześnie. Będziemy działać szybko i zdecydowanie, bo szybkość działania ma ogromne znaczenie. Niektóre działania będą wymagały legislacji. Tam, gdzie będzie można, będziemy stosowali możliwości ulg lub dopłat od 1 listopada, czyli z mocą wsteczną – zapowiedział szef rządu.

– My tę gospodarkę uratujemy lepiej od innych w Europie – mówił premier.

Zadeklarował też, że rząd będzie dalej rozmawiał z branżami na temat tego, w jaki sposób można jeszcze udoskonalić tarczę antykryzysową, by „te najbardziej dotknięte branże: turystyka, hotelarstwo, gastronomia miały szansę przetrwać”.

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
12 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
12
0
Napisz co o tym sądziszx