Łukasz Mikołajczyk został dziś odwołany z funkcji wojewody wielkopolskiego. Ten urząd pełnił od 25 listopada 2019. Po roku stracił zaufanie u szefa rządu Mateusza Morawieckiego. Powodem jest kontrowersyjna decyzja w sprawie zamku w Stobnicy k. Poznania.
O prawdopodobnym końcu kariery Mikołajczyka na stanowisku wojewody poinformował prawie 2 tygodnie temu Mariusz Kamiński, szef MSWiA. Zarzucił on wojewodzie podjęcie merytorycznie błędnej decyzji. Chodzi o to, że Mikołajczyk podpisał się pod decyzją opartą na nowym Prawie budowlanym, a jak wynika z opinii, nie był nią zobowiązany. Tym samym mógł unieważnić pozwolenie na budowę zamku, który jest zewnętrznie prawie skończony. Kolejnym błędem miało być niepoinformowanie szefa MSWiA o zamiarze podjęcia takiej decyzji. Sprawa budowy olbrzymiego zamku od początku wzbudzała sensację i kontrowersje.
Jeszcze nie tak dawno wszyscy wielkopolscy starostowie poparli Łukasza Mikołajczyka i chwalili sobie współpracę z nim, jako przedstawicielem Rządu. W poniedziałek prokuratura odwołała się od decyzji wojewody.
„Zarzucając powyższej decyzji naruszenie konkretnych przepisów postępowania administracyjnego oraz ustawy Prawo budowlane, Prokurator Okręgowy w Poznaniu wniósł o uchylenie zaskarżonej decyzji wojewody i rozstrzygnięcie co do istoty sprawy poprzez stwierdzenie nieważności decyzji starosty obornickiego. Prokurator wniósł również o wydanie postanowienia o wstrzymanie wykonania decyzji starosty” – informuje rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Łukasz Wawrzyniak.
Zdaniem prokuratury, wojewoda myli się, twierdząc, że odmowa stwierdzenia nieważności decyzji wynika z upływu czasu od jej wydania i błędnie uznał, że nie stwierdza się nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę, jeżeli od jej doręczenia lub ogłoszenia minęło 5 lat.
Prokuratura uważa, że taka regulacja ma zastosowanie jedynie do spraw wszczętych po 19 września 2020 roku.
Do 19 września w Polsce obowiązywały stare przepisy, według których decyzję o pozwoleniu na budowę można było podważyć niezależnie od momentu jej wydania.
Łukasz Mikołajczyk wojewodą został po tym, gdy przegrał wybory do Senatu z Ewą Matecką. Okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące i od tygodnia Mikołajczyk wykorzystuje zaległy urlop.
OŚWIADCZENIE Mikołajczyka
Ponad rok temu Premier Mateusz Morawiecki powierzył mi obowiązki Wojewody Wielkopolskiego. Dziś moja służba dobiega końca.
Był to czas pełen wyzwań. Nieprzewidywalny, wyjątkowy, trudny. Czas walki z pandemią Covid-19 oraz wielu inicjatyw i projektów na rzecz Wielkopolski. To także czas budowania dialogu, pokonywania różnic i wypracowywania kompromisów. Co dzień starałem się czynić wszystko, by wzajemny szacunek, dobro publiczne i bezpieczeństwo były podstawą współpracy z każdym, z kim przez ostatni rok było dane mi się spotkać. Dziś kończę służbę Wielkopolsce z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku.
Za dotychczasową współpracę serdecznie dziękuję Premierowi, Ministrom, Parlamentarzystom i Samorządowcom z Wielkopolski, pracownikom Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, całej administracji zespolonej oraz wszystkim, z którymi miałem okazję współpracować. Doświadczenie tych relacji było dla mnie niezwykle wartościowe i jestem pewien, że pozwoli zbudować fundamenty pod moje dalsze działania w służbie Rzeczypospolitej.
Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i rządowi Zjednoczonej Prawicy życzę wytrwałości i dalszej realizacji działań, których celem jest dobro naszej Ojczyzny.