Będzie obowiązek raportowania czym ogrzewacie domy

Po 31 marca 2021 r. właściciele domów będą musieli raportować, czym je ogrzewają. Ma to pomóc w walce ze smogiem. Powstanie Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB), która ma pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji z budynków w Polsce.

Ewidencja obejmie informacje nt. źródeł spalania paliw w budynkach wielolokalowych oraz domów jednorodzinnych do 1 MW. Będą w niej uwzględnione również lokale usługowe i budynki publiczne, w których znajduje się tego rodzaju ogrzewanie, czyli głównie kotłownie.

Będzie można także sprawdzić informacje na temat otrzymanej pomocy finansowej na wymianę kotła grzewczego czy termomodernizację budynku. Ewidencja będzie również na bieżąco uzupełniana np. przez kominiarzy, którzy przeprowadzają okresowe przeglądy w budynkach.

Gminy będą mogły na podstawie tych danych dobierać odpowiednie programy zmierzające do poprawy powietrza.

Ewidencja będzie tworzona etapami, a cały projekt jest zaplanowany na lata 2021-2023. W sierpniu 2023 r. ma on być ostatecznie rozliczony. Pierwszym elementem, który zacznie działać, będą deklaracje o źródłach spalania.

W 2021 r. opublikowany zostanie komunikat ministra właściwego ds. budownictwa inicjujący uruchomienie deklaracji, a po trzech miesiącach, bo tyle wymaga ustawa, trafią do systemu pierwsze dane. Od tego momentu właściciele będą mieli 12 miesięcy na przesłanie elektronicznego formularza z informacją, czym ogrzewany jest ich dom. W przypadku nowych obiektów, trzeba będzie poinformować o użytkowanym źródle ogrzewania w ciągu 14 dni od daty jego uruchomienia. Będzie istniał obowiązek przesłania takich danych.

Docelowo w ewidencji mają się znaleźć informacje dotyczące ok. 5 mln budynków w całym kraju.

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  2-letnie dziecko uwięzione w mieszkaniu (Z REGIONU)

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
30 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kominiarczyk
3 lat temu

Komin mojej żony jest wymiatany co najmniej 2 razy w tygodniu. Kominiarz nie jest potrzebny.

Do miete 1999
3 lat temu

Troszkę kolego się spóźniłeś, podatek od komina, czyli tzw.” podymne” było w zaborze austriackim. A w ogóle jeżeli chodzi o kopcenie to uważam że ten rejestr to są półśrodki, może nikt nie spalać węgla a niektórzy i tak będą palić liście i gałęzie, i to nie tylko na wsiach ale na ogródkach działkowych również. Tu trzeba dotrzeć do ludzi mentalnie, a jak nie to poprzez kary finansowe.

Tomek
3 lat temu

To już jest kpina. W jaką stronę my zmierzamy? Jesteśmy już inwigilowani na każdym kroku. Teraz jeszcze to, co kogo obchodzi czym palę w piecu. Ci eko terroryści niedługo zajrzą nam jeszcze do łóżka. Czas się obudzić i powiedzieć stanowcze nie temu choremu systemowi permanentnej kontroli obywateli. Wszystko coraz droższe bo milon norm do spełnienia. My mamy brać na siebie ekologię a za naszą granicą wschodnia wielkie fabryki, huty i kopalnie robią co chcą i emitują niezliczone syfy w powietrze które przecież nie zatrzyma się na naszej granicy i tak do nas przyjdzie. Cała Azja, Ameryki obydwie a mała Europa (też nie cała przecież) ma brać na siebie cały ciężar i koszty. Mam dość tego głupiego systemu…

Onufry
3 lat temu

Komuna wraca

ekogroch
3 lat temu

Po 31 marca już nie pale w piecu, bo jest wiosna.

Cypis
3 lat temu

Miesięcznie dostajemy tylko kilka worków na śmieci, dodatkowo miasto karze nam je dzielić jak klocki. Co mam zrobić z ich nadmiarem? Do pieca na gaz nie włożę

Fermona
3 lat temu

Jest tyle dopłat do zmiany pieca, różnych dopłat, a PISowskie wieśniaki nadal muszą palić wYnGiel i śmieci w piecach i truć własne dzieci. Im nie wytłumaczysz.

Miete1999
3 lat temu

W końcu. Z resztą od roku 2021 montaż ogrzewania na paliwa stałe jest prawie niemożliwy, czyli będzie można przechodzić tylko na ekologiczniejsze metody ogrzewania. Dodatkowo dobrym pomysłem byłaby opłata od kominków i pieców opalanych paliwem stałym, przynajmniej 3 tys. rocznie, walczymy z kmiotami palącymi węglem i niszczącymi nasze zdrowie! Nie stać Cię na dom, przeprowadź się do mieszkania.

Blokowy
3 lat temu

Bardzo dobrze. Bo smog w Ostrowie nie do wytrzymania. Okna nie idzie otworzyć. Ja mieszkam w bloku mam na gaz i spokój. A kopciuchy zatruwaja środowisko.

kominiarz
3 lat temu

znowu ktos utworzył sobie tysiace etatów przy samorzadach do wachania dymów .
Obowiazek, formularz, kominiarz ma obowiazek, czym palimy a deklaracja – to fizyczna utopijna fikcja. Podobnie jak segregacja smieci . Nigdy nawet w 70% nie da sie segregowac smieci .
Tak samo obowiazek to nie prawo- juz dzisiaj czym palę : sezonowane drewno lisciaste, certyfikowany brykiet + węgiel orzech 42 cal. I ECO-miał z certyfikatem jakosci. Palenie nowatorskie od góry + dodatki filtracyjne smog . I macie ankiete . Kto napisze inaczej . Kominiarz ? a ocena jakosci opału ? kolejna fikcja prawa. w 70% kominy od 15 lat nie widzaly kominiarza. I co z tym obowiazkiem ? d…

30
0
Napisz co o tym sądziszx