Będzie obowiązek raportowania czym ogrzewacie domy

Po 31 marca 2021 r. właściciele domów będą musieli raportować, czym je ogrzewają. Ma to pomóc w walce ze smogiem. Powstanie Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB), która ma pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji z budynków w Polsce.

Ewidencja obejmie informacje nt. źródeł spalania paliw w budynkach wielolokalowych oraz domów jednorodzinnych do 1 MW. Będą w niej uwzględnione również lokale usługowe i budynki publiczne, w których znajduje się tego rodzaju ogrzewanie, czyli głównie kotłownie.

Będzie można także sprawdzić informacje na temat otrzymanej pomocy finansowej na wymianę kotła grzewczego czy termomodernizację budynku. Ewidencja będzie również na bieżąco uzupełniana np. przez kominiarzy, którzy przeprowadzają okresowe przeglądy w budynkach.

Gminy będą mogły na podstawie tych danych dobierać odpowiednie programy zmierzające do poprawy powietrza.

Ewidencja będzie tworzona etapami, a cały projekt jest zaplanowany na lata 2021-2023. W sierpniu 2023 r. ma on być ostatecznie rozliczony. Pierwszym elementem, który zacznie działać, będą deklaracje o źródłach spalania.

W 2021 r. opublikowany zostanie komunikat ministra właściwego ds. budownictwa inicjujący uruchomienie deklaracji, a po trzech miesiącach, bo tyle wymaga ustawa, trafią do systemu pierwsze dane. Od tego momentu właściciele będą mieli 12 miesięcy na przesłanie elektronicznego formularza z informacją, czym ogrzewany jest ich dom. W przypadku nowych obiektów, trzeba będzie poinformować o użytkowanym źródle ogrzewania w ciągu 14 dni od daty jego uruchomienia. Będzie istniał obowiązek przesłania takich danych.

Docelowo w ewidencji mają się znaleźć informacje dotyczące ok. 5 mln budynków w całym kraju.

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  Ostatni moment by zapisać się na bezpłatne badania

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
30 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
olo
3 lat temu

moga mnie w du// pocalowac ludzie wolejcie ich wszyscy bez wyjatku

Olo
3 lat temu

Większe szpiegostwo jak za komuny za demokracji nie wolno mi drzewa wyciąć samochodu umyć ogniska rozpalić tylko podatki płacić na złodziei

wwwsss
3 lat temu

masakra

waldi
3 lat temu

Nie ta posrana Unia zobaczy co się dzieje w Azji? Jak tam dbają o ekologie? Przecież atmosfera ziemi to nie tylko Europa.

Joker
3 lat temu

Masz rację chory kraj a łostrów to wiocha zabita dachami.

Polska za Jarosławem K.
3 lat temu

Polacy zgadzają się z Miete1999, a członkowie UB i SB oraz ich rodziny są za truciem środowiska. Chory kraj.

obserwator
3 lat temu

komunikat ministra właściwego ds. budownictwa to jest to samo co ustawa ustawa?

zmierzch
3 lat temu

do hanys, będziesz

Po zmroku śmierdzi i zadyma w ch...
3 lat temu

Najwieksze kopciuchy to sa w domach pietrowych,pala byle czym,śmieci itp. byle chalupe dogrzać,to ich powinni sprawdzac,bo to najwieksze zadymiarze,zwlasza po zmroku.

Jan
3 lat temu

Bardzo dobrze. Prawo i Sprawiedliwość zrobi z tym porządek. Smród plastyku i opon jest nie do wytrzymania.

30
0
Napisz co o tym sądziszx