Akcja masowych szczepień na koronawirusa wkracza w kolejny etap. Od dziś osoby z grupy niemedycznej mogą zarejestrować się i czekać na swoją kolejkę. Najpierw pierwszeństwo mają osoby powyżej 80. roku życia, które chcą w ten sposób zabezpieczyć się przed COVID-19. Zgłaszać można się do punktów, które będą wykonywać szczepienia lub przez infolinię albo strony internetowe.
Jak się zarejestrować?
Zapisy ruszyły. Jako pierwsi od 15 stycznia rejestrować mogą się osoby powyżej 80. roku życia, a od 22 stycznia seniorzy między 70. a 79. rokiem życia. – 25 stycznia rozpocznie się szczepienia seniorów powyżej 70. roku życia zgodnie z tym, jak się w poprzednich dniach zarejestrowali. Szczepienie seniorów powyżej 70. roku życia rozpocznie się 5 994 punktach – mówił w czasie środowej konferencji prasowej minister Michał Dworczyk. – Jest to grupa 4,6 miliona osób, w tym 80-latków i osób starszych jest w naszym kraju 1,75 miliona, a seniorów między 70. a 79. rokiem życia jest 2,8 miliona.
Szczegóły dotyczące tego, jak się zarejestrować można znaleźć tutaj.
Wcześniej ankieta i wywiad lekarski
Zanim pacjent zostanie zaszczepiony będzie musiał wypełnić odpowiednią ankietę dotycząca stanu zdrowia. Później czeka go jeszcze rozmowa z lekarzem, który podejmie decyzję dotycząca podania zastrzyku. Organizm musi być w stanie homeostazy, czyli równowagi organizmu, wszystko jedno jakie ma choroby. Jeżeli lekarz ocenia, że pacjent mimo tych chorób jest dobrze prowadzony i jego organizm jest w homeostazie to może być szczepiony.
W pierwszym kwartale do Polski dotrze powyżej 6 milionów dawek szczepionek dwóch producentów. Niespełna 2,3 miliona z nich będzie przeznaczona dla seniorów, więc jak dodał na konferencji minister Michał Dworczyk w pierwszej fazie zaszczepiona zostanie tylko część seniorów. Pozostałe szczepionki będą przeznaczone dla osób z tak zwanej pierwszej linii frontu.
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News