Rzecznik praw pacjenta zakończył pierwsze postępowanie w sprawie sfotografowania się pani starosty z powiatu jarocińskiego z noworodkiem. Przypomnijmy, że ojciec nie mógł uczestniczyć w porodzie rodzinnym, ponieważ tamtejszy szpital uniemożliwił to. Mogła natomiast całkowicie obca osoba – starosta – wejść do matki i noworodka, ochoczo fotografując się z dzieciątkiem.
4 lutego 2021 r. Rzecznik Praw Pacjenta stwierdził naruszenie praw pacjenta Agnieszki Sz. do obecności osoby bliskiej [1], świadczeń zdrowotnych [2] oraz godności [3] przy udzielaniu świadczeń przez Szpital Powiatowy w Jarocinie Sp. z.o.o
Jak wynika z informacji będących w posiadaniu Rzecznika Praw Pacjenta oraz opublikowanych na stronie internetowej szpitala pomimo zakazu porodów rodzinnych i przebywania osób bliskich w szpitalu, Starosta Powiatu w Jarocinie Pani Lidia Czechak i zastępca Pani Katarzyna Szymkowiak przebywały w szpitalu, w sali z pacjentką i noworodkiem, rozmawiając z pacjentką i w konsekwencji fotografując się noworodkiem, pierwszym dzieckiem urodzonym w podmiocie leczniczym w 2021 roku. Po wnikliwym przeanalizowaniu sprawy, Rzecznik Praw Pacjenta uznał, że prawa pacjenta zostały naruszone.
Z jednej strony w szpitalu zostały wstrzymane porody rodzinne, a tym samym ograniczone prawa pacjenta do obecności podczas udzielania świadczeń zdrowotnych z uwagi na bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów a z drugiej strony, do szpitala, do sali w której przebywała pacjentka ze swoim nowonarodzonym dzieckiem zostają wprowadzone osoby obce dla pacjentki – Pani Starosta Powiatu w Jarocinie i jej zastępca. Obie Panie mogły zobaczyć noworodka, porozmawiać z matką dziecka będąc osobą obcą w stosunku do pacjentki. Ojciec dziecka został pozbawiony takiej możliwości z uwagi na brak porodów rodzinnych oraz zakazu odwiedzin.
Nie można przyjąć argumentacji szpitala, że ojciec dziecka nie mógł mieć kontaktu z noworodkiem, z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne i wstrzymanie z tego powodu porodów rodzinnych. Jeżeli do szpitala mogą wchodzić osoby obce w stosunku do pacjentów, wchodzić do ich sal, oglądać noworodki, to bez wątpienia przyjęcie argumentacji, że porody rodzinne zostały wstrzymanie z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne nie znajduje uzasadnienia.
Można także stwierdzić, że skoro osoby obce mogły mieć kontakt z matką dziecka i noworodkiem, tym samym mogło dojść do zagrożenia epidemiologicznego, co w ocenie Rzecznika Praw Pacjenta wpisuje się w naruszenie praw pacjenta do świadczeń zdrowotnych udzielonych z należytą starannością.
W związku z tym, Rzecznik Praw Pacjenta wniósł o:
- pouczenie podległego personelu w zakresie przepisów ustawy o prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, w szczególności regulujących prawo pacjenta do obecności osoby bliskiej podczas udzielania świadczeń zdrowotnych;
- wdrożenie odpowiednich procedur, które zapewnią pacjentom skuteczną realizację prawa pacjenta do obecności osoby bliskiej podczas udzielania świadczeń zdrowotnych w podmiocie leczniczym.
Powyższe odnosi się do rozpatrzenia indywidualnej sytuacji, opisanej w mediach.
Dodatkowe informacje
Rzecznik Praw Pacjenta dodatkowo przeanalizował sytuację porodów rodzinnych w Szpitalu Powiatowym w Jarocinie. Po zapoznaniu się z uzyskanymi informacjami postanowił wszcząć z urzędu postępowanie w sprawie stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów [4], w postaci bezprawnych, zorganizowanych działań lub zaniechań mających na celu pozbawienie lub ograniczenie prawa pacjentów do obecności osoby bliskiej. W przypadku potwierdzenia tych informacji i stwierdzenia naruszenia zbiorowych praw pacjenta placówka ma niezwłocznie podjąć działania naprawcze i wykonać zalecenia Rzecznika. W przypadku ich niewykonania Rzecznik Praw Pacjenta ma możliwość nałożenia kary do 500 tys. zł. Obecnie trwa postępowanie zbiorowe.
Podstawa prawna
[1] Art. 21 ust. 1 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
[2] Art. 8 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
[3] Art. 20 ust. 1 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
[4] Art. 62 i 65 5 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News