Eksperci odpowiadali na zarzuty dotyczące spalarni odpadów

Spółka CRK zorganizowała spotkanie online w ramach konsultacji społecznych dotyczących budowy elektrociepłowni w Ostrowie Wielkopolskim na paliwa alternatywne i biomasę. Podczas półtoragodzinnej internetowej transmisji na żywo, przygotowanej przez Centrum Rozwoju Komunalnego, eksperci tłumaczyli zasady funkcjonowania instalacji i odpowiadali na pytania zebrane podczas dotychczasowych etapów konsultacji oraz zadawane podczas trwania spotkania przez internautów.

Gospodarzem spotkania był Bartosz Ziółkowski, prezes Centrum Rozwoju Komunalnego, który przypomniał cele trwających konsultacji społecznych.
– Wszelkie działania w Grupie Kapitałowej Centrum Rozwoju Komunalnego, podejmowane są z myślą o przyszłych pokoleniach. Staramy się przewidzieć, jak będzie się rozwijała gospodarka. Nie jest więc tajemnicą, że od kilkunastu miesięcy pracujemy z naszymi ekspertami naukowymi nad bardzo zaawansowanym technologicznie projektem budowy elektrociepłowni w Ostrowie Wielkopolskim na paliwa alternatywne i biomasę. Zdajemy sobie jednak sprawę, że tego typu inwestycja musi być z Państwem skonsultowana. To jest właśnie ten czas, żebyśmy wspólnie, jako mieszkańcy Ostrowa, odpowiedzieli sobie na zasadnicze pytania: czy ta instalacja jest miastu potrzebna i czy nasi mieszkańcy, czy Państwo, jesteście za tego typu inwestycją. To dzisiejsze spotkanie ma rozwiać wiele wątpliwości. Prosimy pytać, mam nadzieję że to będzie dobra dyskusja, do której Państwa zachęcam.

Eksperci odpowiadają na pytania
W spotkaniu zorganizowanym z powodu obostrzeń epidemicznych w formule internetowej transmisji na żywo wzięli udział zaproszeni eksperci. Dr inż. Krzysztof Haziak, omówił technologiczne założenia działalności instalacji. Współautor koncepcji ostrowskiej elektrociepłowni na paliwa alternatywne i biomasę zwrócił uwagę między innymi na fakt, że ostrowska instalacja będzie stosunkowo niewielka, gdyż została zaprojektowana dokładnie „na miarę” ostrowskich potrzeb. Podkreślił przy tym, że instalacja będzie rozwiązywać część problemów z odpadami i jednocześnie produkować niebagatelne ilości energii na lokalne potrzeby Ostrowskiego Rynku Energetycznego.

Dr Grzegorz Samitowski, partner naukowy projektu, mówił z kolei o obecnej sytuacji na rynku odpadów w Polsce, jego perspektywach i zagrożeniach. Zwrócił przy tym uwagę na rosnącą ilość produkowanych odpadów w Polsce, przy jednoczesnej konieczności zagospodarowania frakcji preRDF.

CZYTAJ  Nie przeżyła potrącenia przez śmieciarkę (Z REGIONU)

Tomasz Michalczyk, partner naukowy projektu, omówił ekonomiczną opłacalność projektu budowy instalacji termicznej obróbki odpadów w Ostrowie i jej stabilizacyjny wpływ na wysokość opłat dla mieszkańców.

Pytania od internautów
W kolejnej części internetowego spotkania eksperci odpowiadali na pytania zebrane podczas dotychczasowych etapów konsultacji. Najwięcej pytań dotyczyło lokalizacji przyszłej elektrociepłowni oraz jej zabezpieczeń. Mieszkańcy pytali również o potencjalne zagrożenia hałasem i uciążliwościami odorowymi.

Eksperci przypomnieli, że wszystkie operacje w nowoczesnej instalacji są wykonywane pod dachem i praktycznie nie ma możliwości powstania nieprzyjemnych zapachów. Nie będzie to też miało wpływu na ruch drogowy, bo niewielka ilość transportów, zaledwie kilka, kilkanaście samochodów dziennie.

W trakcie transmisji spotkania na żywo internauci mieli możliwość zadawania ekspertom pytań poprzez komentarze. Pytania były bardzo urozmaicone i dotyczyły wielu zagadnień związanych z instalacja. Ostrowianie pytali między innymi, co będzie się działo z odpadami powstałymi ze spalania, na ile instalacja rozwiąże ostrowskie problemy z odpadami, a nawet czy nie zabraknie odpadów do jej funkcjonowania.
Sporo pytań dotyczyło też ekonomicznej strony inwestycji. Internauci pytali, jak elektrociepłownia wpłynie na ceny odpadów w Ostrowie. Eksperci zwracali uwagę, że dzięki własnej elektrociepłowni miasto będzie miało decydujący wpływ na jeden z najwyższych kosztów zagospodarowania odpadów, jakim jest konieczność zagospodarowania frakcji preRDF. Dziś na ten cel Ostrów przeznacza nawet ponad 10 mln zł rocznie, a dzięki elektrociepłowni te pieniądze pozostaną w mieście.

Poszerzone konsultacje społeczne w sprawie budowy elektrociepłowni rozpoczęły się trzy tygodnie temu od briefingu prasowego z udziałem zaproszonych ekspertów.

Projekt prowadzi Centrum Rozwoju Komunalnego, które przygotowało szeroko zakrojoną kampanię informacyjną na temat planów tej inwestycji. Zakłada ona między innymi spotkania informacyjne z zainteresowanymi grupami. Wcześniej odbyły się już takie spotkania z radnymi miejskimi oraz radą osiedla i mieszkańcami.

CZYTAJ  Weekend po ostrowsku – smacznie, sportowo i aktywnie!

Przygotowano szereg publikacji internetowych na stronach internetowych Grupy Kapitałowej Centrum Rozwoju Komunalnego i miasta, jak również w papierowym wydaniu Informatora Miejskiego.

Cały czas funkcjonuje interaktywna ankieta z pytaniami, czy ostrowianie uważają że miasto potrzebuje budowy elektrociepłowni na paliwa alternatywne i biomasę i będą chcieli korzystać z powstałej w niej energii.

Zwieńczeniem konsultacji będzie panel naukowo-ekspercki przedstawicieli wyższych uczelni oraz ekspertów, który odbędzie się 17 marca o godz. 12:00, również w formule online.

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
jau
3 lat temu

Napoczątek skąd miasto weźmie 80 mln na tą instalacje, następnie ile w przyszłości będzie można spalać śmieci dziś 30 %. Pytanie kiedy unia zakaże tego procederu, bo na pewno przed 2050 r. Co z bazami że spalania których się nie da wyeliminować, a będą z powodu składu naszych śmieci np. PVC. Najważniejsze czy mamy szanse na zgodę od ministra klimatu, czy tylko jesteśmy naciągania na koszty typu projekty i wynagrodzenia prezesów.

11
0
Napisz co o tym sądziszx