Strażnicy miejscy uczyli się używać paralizatorów. Czy poprawi to bezpieczeństwo?

W jaki sposób właściwie i zgodnie z zasadami posługiwać się paralizatorem elektrycznym – tego uczyli się w strażnicy miejscy, pod okiem policyjnego instruktora. To kolejne przedsięwzięcie realizowane w ramach współpracy obu instytucji działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców.

Decyzja o tym, że strażnicy miejscy zostaną wyposażeni w nowy środek przymusu bezpośredniego zapadła już kilka miesięcy temu. Podczas interwencji strażnicy niejednokrotnie mieli do czynienia z agresją fizyczną. Paralizatory mają pomóc im w sytuacjach, gdy mają do czynienia z niebezpieczną osobą.

Taser, paralizator X2, bo tego typu urządzenie zostanie na dniach wprowadzone do służby w Straży Miejskiej Kalisza, jest to skuteczny i bezpieczny środek przymusu bezpośredniego. Skuteczny, gdyż w kilka sekund można obezwładnić osobę, wobec której podejmowana jest interwencja. Bezpieczny, ponieważ wiązka prądu elektrycznego wysyłanego z tasera nie powoduje obrażeń ciała – informuje jednostka.

Zarówno Policja, jak i Straż Miejska, dbają o bezpieczeństwo mieszkańców na poziomie lokalnym. Wspólne patrole, razem podejmowane interwencje, wspólnie realizowane programy profilaktyczne, szkolenia to tylko niektóre z działań podejmowanych na rzecz poprawy bezpieczeństwa.

W środę kolejna grupa strażników miejskich zakończyła szkolenie zawodowe dotyczące wykorzystywania w służbie paralizatorów, nazywanych popularnie taserem. Dwudniowy kurs poprowadził policyjny instruktor. Szkolenie podzielono na dwie części. W pierwszej, teoretycznej strażnicy zapoznawali się z podstawami prawnymi użycia i wykorzystania paralizatora, jego budową, właściwościami oraz sposobem działania na osobę obezwładnianą.

Ta część zakończona była testem, którego wynik pozytywny pozwolił funkcjonariuszom przystąpić do drugiego etapu szkolenia. Druga część miała charakter praktyczny, podczas której strażnicy miejscy opanowali umiejętności związane ze sposobem noszenia urządzenia, jego obsługi, taktyki użycia, a co najważniejsze poznali podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas jego stosowania. Strażnicy poznali również sposób współdziałania w patrolu z innym funkcjonariuszem, który posiada na wyposażeniu osobistym paralizator elektryczny – mówi portalowi faktykaliskie.pl asp. Anna Jaworska-Wojnicz, rzecznik prasowy kaliskiej policji.

CZYTAJ  Ostatni moment by zapisać się na bezpłatne badania

Zajęcia zostały przygotowane i przeprowadzone przez instruktora z Wydziału Prewencji i Profilaktyki Społecznej, który na co dzień pełni służbę w Nieetatowej Grupie Realizacyjnej.

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
24 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kolo
3 lat temu

Dać debilom paralizator to jak dać małpie brzytwę. Następne pieniądze do wyrzucenia. Samochody utopili i czy za nie zapłacili? Teraz jak ich coś wystraszy to dawaj prądem go. Ludzie – oni marnotrawią nasze pieniądze, czas to ukrócić i rozwiązać tą bandę nierobów spod znaku SM zwłaszcza, że po 23 nic ich nie obchodzi co się w mieście dzieje.

Miki
3 lat temu

Tak to dobry pomysł jeszcze gumowe pały żeby bardziej bolało

Ale jaja.
3 lat temu

Przecież te sieroty się pozabijają. Zabrać im to.

MICHAL
3 lat temu

Ja też będę miał pparalizato przy sobie i będę jej używał jak mi się podoba

oo
3 lat temu

To jak dać dziecku żyletkę!!!!

oo
3 lat temu

No to już mamy przeeeejebane!!!!!!!!!!!!

jan nowak
3 lat temu

ciekawie będzie jak trafią kogoś ze słabym sercem

JAJ
3 lat temu

Mam nadzieję że nie pomylą z golarką elektryczną 😁

Dfff
3 lat temu

Oj to za pare dni zacznie sie testowanie na miescie .Ide o zaklad😂😂😂😂

Jacek
3 lat temu

Kiedy likwidacja SM?

24
0
Napisz co o tym sądziszx