To już pewne. Kolej dużych prędkości ominie nas

Spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała umowę na studium wykonalności dla Kolei Dużych Prędkości między Sieradzem a Poznaniem. Ten 170-kilometrowy odcinek to część tzw. “igreka”, dzięki któremu podróż koleją na przykład ze stolicy Wielkopolski do Warszawy skróci się o ponad godzinę. Główna trasa ominie jednak Ostrów i Kalisz. 

Najnowsza umowa dotyczy przygotowania studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ), czyli niezbędnej dokumentacji przedprojektowej, dla linii: Sieradz – Kalisz – Pleszew – Poznań. (odnoga niższej kategorii).

Większość tego odcinka tzw. szprychy nr 9 znajduje się na terenie woj. wielkopolskiego (oprócz fragmentu w okolicach Sieradza, który leży w Łódzkiem). Spółka CPK podpisała kontrakt z wybranym w przetargu konsorcjum firm BBF, IDOM i Arcadis. Wartość podstawowego zakresu umowy to 42,9 mln zł netto.

Dzięki naszej kolejowej inwestycji między Sieradzem i Poznaniem pociągi będą jeździć z pasażerami do 250 km/h. Przyjęta dla tego odcinka prędkość projektowa to jednak 350 km/h. Do takiej wartości będzie można w przyszłości podnieść prędkość maksymalną bez przebudowy torowiska i zmiany geometrii łuków.

Jakie będą korzyści dla pasażerów? Po wybudowaniu tego odcinka przejazd koleją między Warszawą a Poznaniem potrwa zaledwie 1 godz. 55 min (dzisiaj taka podróż pociągiem zajmuje ok. 3 godz.). Do Kalisza da się dojechać ze stolicy w 1 godz. 20 min (zamiast ok. 3 godz. jak obecnie). Skrócą się także czasy przejazdu z Poznania: do Kalisza do 35 min (dziś 1,5 godz.) i do Łodzi do 1 godz. 10 min (teraz ok. 3 godz.). Do CPK pasażerowie dojadą z Poznania w 1 godz. i 40 min.

W ramach STEŚ wykonawca dostarczy spółce CPK m.in. prognozy ruchu, a także analizy – np. techniczne, środowiskowe i wielokryterialne. Czas na przygotowanie tzw. wariantu inwestorskiego, który będzie stanowił załącznik do wniosku o decyzję środowiskową, to 12 miesięcy.

CZYTAJ  2-letnie dziecko uwięzione w mieszkaniu (Z REGIONU)

W zakres umowy wchodzą także m.in.: badania geologiczne wraz z dokumentacją i mapy do celów projektowych. Następnym etapem – po wykonaniu STEŚ – będzie m.in. opracowanie projektów: koncepcyjnego i budowlanego.
W ciągu najbliższych 9 miesięcy spółka CPK planuje ponad 100 spotkań konsultacyjnych. Najbliższe odbędzie się w Poznaniu już w najbliższy poniedziałek.

Jak wynika z harmonogramu, pierwsze roboty budowlane na odcinku Sieradz-Poznań mają ruszyć na przełomie 2024 i 2025 r. Zakończenie prac planowane jest na przełomie 2028 i 2029 r., czyli ok. roku po zakończeniu budowy Portu Solidarność.
Program Kolejowy CPK #KolejNaPolske przewiduje na terenie woj. wielkopolskiego budowę przez CPK ok. 220 km nowych linii kolejowych i modernizację przez PKP Polskie Linie Kolejowe 530 km linii istniejących.

Dotychczas spółka CPK opracowywała studia wykonalności STEŚ dla ośmiu kolejowych inwestycji w różnych częściach o łącznej długości ok. 1 000 km. Po podpisaniu umowy na odcinek Sieradz – Poznań ta liczba wzrosła do prawie 1 200 km. W ciągu najbliższych tygodni spółka planuje podpisanie kolejnych kontraktów.
Spółka CPK przygotowuje budowę 12 tras kolejowych, w tym 10 tzw. szprych, prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i nowego lotniska. W sumie to 30 zadań inwestycyjnych i prawie 1 800 km nowych linii kolejowych, które mają zostać zrealizowane do końca 2034 r.

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
25 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ryszard
2 lat temu

DZIĘKUJEMY PANIE POŚLE ŁAWNICZAK I POŚLE URBANIAK !

Dobry wilk
2 lat temu

Po co nam kolej jak jest w Berlinie!!! Jakby natura chciała , żeby była w tym miejscu to by była…

ZK
2 lat temu

Pierwsze plany budowy w Polsce Kolei Dużych Prędkości powstały w 1995 roku i ewoluowały przez całe lata 90., aż zostały opublikowane w 2001 roku” – wg Wikipedii. Gdyby tak linia miała powstać, to już by dawno powstała. Na tym „projekcie” grupa ludzi zarabia już od dłuższego czasu kolosalne pieniądze.

POS
2 lat temu

Proponuje utworzyć Nową Republikę Ostrowska i odciąć się od panującego bez ładu i bez prawia.

Opol
2 lat temu

Zanim zaczną budować o ile zaczną to się zmienią plany wiele razy

Www
2 lat temu

Bardzo dobrze ! Niech ta kolej ominie nas z daleka. Szybkie pociągi emitują olbrzymi hałas a tak poza tym ceny biletów będą kosmiczne. Nikt by tym nie jeździł.

Minsk
2 lat temu

Sorry ale rozwalanie Ostrowa trwa w najlepsze a lans obecnie panujacej nie zna granic . Taki to węzeł kolejowy z taką mocą jak Ci którzy rządzą . Szkoda tylko że nie zerwiemy uczestnictwa w aglomeracji (co należało by zrobić w cuglach) . Widać zaangażowanie posłów z naszego miasta . Doskonale wiemy po co jestesmy potrzebni takim sasiadom zza miedzy . zrobili nas w balona az miło a lans panujacej trwa dalej i to na nasz koszt podatników .

L.a.p.d
2 lat temu

I bardzo dobrze 😁 kolej miała przechodzić blisko mojego domu. Sorry ale ja się cieszę

***** PO
2 lat temu

A gdzie tu Urbaniaka zabiegi dla miasta……. Najlepiej pierd….. głupoty w tv brać kasę i to na tyle…..

do G R.U.
2 lat temu

W Ostrowie,mieście komuchów i POkomuchów i tak mało głosuje na pisiorów. Więc PIS uruchamia linie kolejowe tam gdzie ich wyborcy. Dobrze konbinuje ! 😃😃😃

25
0
Napisz co o tym sądziszx