Okazuje się, że mieszkamy prawie w krainie mlekiem i miodem płynącej. Powiaty z naszego regionu są w czołówce pod względem najniższego bezrobocia. Zobaczmy kto jest najlepszy, a kto najgorszy.
Najniższe bezrobocie w naszym kraju – według danych GUS na koniec grudnia 2021 r. – jest w powiecie kępińskim, Poznaniu, powiecie poznańskim, Sopocie, Katowicach, Warszawie i powiecie wrocławskim. Najwyższe zaś w powiecie szydłowieckim na Mazowszu, powiecie kętrzyńskim (Warmińsko-Mazurskie) i powiecie białogardzkim (Zachodniopomorskie).
Stopa bezrobocia pod koniec zeszłego roku wyniosła w Polsce 5,4 proc. Jeśli chodzi o województwa, najniższa była w Wielkopolsce (3,1 proc.), w woj. śląskim (4,2 proc.) i w Małopolsce (4,5 proc.), a najwyższa w Warmińsko-Mazurskiem (8,6 proc.), na Podkarpaciu (8,2 proc.) i w Kujawsko-Pomorskiem (7,7 proc.).
W skali całego kraju, ale i województw, występują ogromne różnice pod względem poziomu bezrobocia. Od 1,6 proc. w powiecie kępińskim, Poznaniu i okolicach do 22,3 proc. w powiecie szydłowieckim na Mazowszu.
Na ponad 350 polskich powiatów i tzw. miast na prawach powiatu (te miasta to 66 największych ośrodków miejskich w naszym kraju) najniższym poziomem bezrobocia mogą się pochwalić obecnie:
Ranking opracowany przez portalsamorzadowy.pl
1. Powiat kępiński (Wielkopolskie), miasto Poznań, powiat poznański (gminy okalające Poznań): 1,6 proc.
2. Miasto Sopot: 1,7 proc.
3. Miasto Katowice, miasto Warszawa, powiat wrocławski (gminy okalające Wrocław): 1,8 proc.
4. Powiat bieruńsko-lędziński (Śląskie), powiat warszawski-zachodni (gminy sąsiadujące z Warszawą od zachodu): 1,9 proc.
5. Miasto Wrocław, powiat leszczyński (gminy okalające Leszno – Wielkopolskie), powiat wolsztyński (Wielkopolskie): 2,0 proc.
6. Miasto Tychy, powiat grójecki (Mazowieckie): 2,1 proc.
7. Miasto Bielsko-Biała, powiat nowotomyski (Wielkopolskie), powiat śremski (Wielkopolskie): 2,2 proc.
8. Miasto Olsztyn: 2,3 proc.
9. Miasto Krosno, miasto Gdynia, powiat słubicki (Lubuskie): 2,4 proc.
10. Powiat kaliski (gminy okalające Kalisz): 2,5 proc.
11. Miasto Gorzów Wielkopolski, miasto Ruda Śląska, powiat myślenicki (Małopolskie): 2,6 proc.
12. Powiat kościański (Wielkopolskie), powiat ostrowski (Wielkopolskie): 2,7 proc.
13. Miasto Leszno (Wielkopolskie), powiat krotoszyński (Wielkopolskie): 2,8 proc.
14. Miasto Kraków, powiat pruszkowski: 2,9 proc.
15. Miasto Gdańsk, miasto Gliwice, miasto Nowy Sącz, powiat rawski (Łódzkie), powiat kolski (Wielkopolskie), powiat ostrzeszowski (Wielkopolskie): 3,0 proc.
16. Miasto Rybnik, miasto Kalisz, powiat piaseczyński (Mazowieckie): 3,1 proc.
17. Miasto Opole, powiat wyszkowski (Mazowieckie), powiat pszczyński (Śląskie): 3,2 proc.
18. Miasto Szczecin, powiat świebodziński (Lubuskie), powiat szamotulski (Wielkopolskie): 3,3 proc.
19. Powiat turecki (Wielkopolskie), powiat grodziski (Mazowieckie), powiat buski (Świętokrzyskie), powiat czarnkowsko-trzcianecki (Wielkopolskie), powiat rawicki (Wielkopolskie): 3,4 proc.
20. Miasto Chorzów, powiat obornicki (Wielkopolskie), powiat kartuski (Pomorskie), powiat skierniewicki (Łódzkie): 3,5 proc.
Ostatnią pozycję zajmuje powiat szydłowiecki (pomiędzy Radomiem, a Kielcami) ze wskaźnikiem bezrobocia wynoszącym 24,4%.
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News