Patrząc na wydarzenia za naszą wschodnią granicą można się zastanowić co zrobić, gdyby konflikt objął również terytorium Polski. Mieszkańcy Kijowa czy Charkowa znajdują schronienie w tunelach metra czy specjalnych schronach. Na jakie miejsca można liczyć w Ostrowie?
W większości miast w Polsce została zaniedbana infrastruktura ochrony cywilnej. Kiedyś na terenie Ostrowa istniały schrony przeciwlotnicze. Najwięcej zlokalizowanych ich było na terenie Fabryki Wagon, a także pod niektórymi blokami. Główny sztab dowodzenia znajdował się w obecnej siedzibie Straży Miejskiej. Drugi najlepiej zachowany znajduje się pod siedzibą Polskich Linii Kolejowych przy ulicy Wolności, a trzeci i to w dodatku spełniający kryteria odporności przeciwatomowej przy ulicy Starotargowej (obecnie własność operatora telekomunikacyjnego Orange, który jest wystawiony na sprzedaż). Obecnie żaden z nich nie jest w pełni gotowy do zapewnienia dłuższego schronienia. Wiele z nich zostało zlikwidowanych lub częściowo zdemontowanych.
Ciekawostką jest szczelina przeciwlotnicza przy skrzyżowaniu ulic Strzeleckiej i Komuny Paryskiej. Powstała ona jako wzór dla ewentualnych kolejnych takich obiektów. Te jednak nie powstały.
Poza Ostrowem znajdują się jeszcze dwa obiekty umożliwiające tymczasowe schronienie się. Są to również szczeliny przeciwlotnicze i znajdują się odpowiednio na terenie firmy Węglozbyt w Gorzycach Wielkich oraz na skraju lasu koło Lamek.
O tych i innych miejscach w dwóch poniższych filmach dokumentalnych nagranych 10 lat temu.
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News