Co oznacza dźwięk syren alarmowych i jak na nie zareagować? Przy okazji obchodów 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej zrobiło się głośno na temat syren, ale nie w takim kontekście w jakim powinno. System syren alarmowych w każdym mieście jest jednym z pierwszych elementów, które mają nas ostrzec przed zagrożeniem, dlatego warto wiedzieć, co oznacza konkretny dźwięk.
We wspólnej przestrzeni publicznej najczęściej możemy usłyszeć dźwięk syren strażackich. W ten sposób konkretna jednostka OSP informuje lokalną społeczność, ale również swoich druhów o zagrożeniu. 3 sygnały syreny strażackiej o długości kilkunastu sekund każdy oznacza gotowość bojową i taki alarm uruchamiany jest zazwyczaj przy lokalnym zdarzeniu, np. na wypadek pożaru.
Czym innym jest dźwięk syren Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania. Specjalne głośniki rozmieszczone są w kilku miejscach w Kaliszu, tak by swoim zasięgiem obejmowały jak największy obszar miasta. Syreny testowo uruchamiane są raz na kwartał, by sprawdzić ich stan techniczny. Takie „próbne alarmy” poprzedzane są przez służby wojewody komunikatami w lokalnych mediach, by mieszkańcy wiedzieli, że to to tylko ćwiczenia.
W przypadku realnego zagrożenia sygnał alarmowy będzie trwał trzy minuty, będzie to modulowany dźwięk syreny o wzrastającej i opadającej tonacji – ten sam dźwięk odwołuje alarm – a po nim nastąpi komunikat słowny, poprzedzony trzykrotnym zawołaniem „uwaga”. Dalej nastąpi konkretna informacja, która określi zagrożenie i da wskazówki jak się mamy zachować. W przestrzeni publicznej może pojawiać się też żółty trójkąt, który jest wizualnym sygnałem alarmowym.
Co dalej?
- jeżeli usłyszysz dźwięk syreny alarmowej, włącz radio lub telewizor na lokalną stację, słuchaj komunikatów o zagrożeniu i postępuj zgodnie z poleceniami,
- sprawdź miejsca pobytu domowników i osób z najbliższego otoczenia, poinformuj ich o niebezpieczeństwie,
- gdy jesteś poza domem, skontaktuj się z najbliższymi, informując ich o sytuacji, miejscu swego pobytu oraz o sposobie dalszego kontaktowania się,
- nie wpadaj w panikę, dawaj przykład rozumnych zachowań – czytamy na stronie internetowej MSWiA.
źródło: faktykaliskie.info