Radny grzmiał z mównicy. Dlaczego nie było oszczędności w czasie pandemii?

Okazuje się, że z budżetu miasta aż 1/3 wydatków idzie na edukację. Pandemia mogła być okazją do wygospodarowania oszczędności w placówkach oświatowych. Na ten element zwrócił uwagę radny Marian Herwich. Dziwił się, że podczas pandemii nie zaoszczędzono w szkołach choćby na kosztach ogrzewania budynków. Prezydent w odpowiedzi na poprzednią interpelację uzasadniała to faktem, że nadal do szkół chodzili uczniowie klas 1-3.

Radnego Herwicha ten argument nie przekonał, ponieważ budynki są kilkukondygnacyjne. Pytał retorycznie czy gdy na parterze uczyli się najmłodsi, to na wyższych piętrach musiała być utrzymywana temperatura co najmniej 20 stopni? – Czy tak ciężko przejść do grzejników i to wszystko uregulować? Kolejny przykład to oświetlenie i zużycie prądu. – Jak mogło nie być oszczędności skoro od października do marca klasy są doświetlane. Czy to oznacza, że ogrzewanie było na full i świeciły się lampy we wszystkich pustych klasach? Co robił wydział oświaty? Czy na komisji oświaty zajęto się wzrastającymi kosztami szkół?

We wrześniu będą kolejne prośby dyrektorów, bo znowu nie będzie im wystarczać.

– Na komisjach jest problem, żeby wygospodarować gdzieś 10 tysięcy złotych, a tu na edukację idą miliony. A tutaj, który dyrektor cokolwiek nie napisze, to dostanie. Wreszcie dosyć! Nie odpuszczę już. Otrzymałem jako radny odpowiedź, że pomimo szkoleń online, szkoły nie miały żadnych oszczędności. – grzmiał radny Herwich.

– Jakie są wyniki audytu i co zrobiono od 2018 roku w tej sprawie? Ile kosztuje utrzymanie poszczególnych szkół. Na jakiej podstawie zweryfikowano liczbę dzieci w danym obwodzie?
Teraz w niektórych szkołach jest po 12-14 uczniów w klasach. Wygląda to jakby były prywatne szkoły. Tak dalej być nie może! Obecnie jest tak, że w klasie jest 25 uczniów. Przyjmuje się dwóch spoza okręgu i wtedy całą grupę dzielimy na pół i mamy po 13 uczniów w klasie. Kto za to płaci? Miasto. Rozlicza ktoś z tego dyrektora? Nie.

CZYTAJ  Weekend po ostrowsku – smacznie, sportowo i aktywnie!

Wiceprezydent Sebastian Górski w odpowiedzi na słowną tyradę radnego Herwicha mówił, że może jednak były jakieś oszczędności na prądzie i nie do końca napisali prawdę w pierwszej odpowiedzi na interpelację radnego. Dodał, że zaoszczędzono 200 tysięcy na zakupach czy zmniejszono liczbę połączeń telefonicznych. Ponadto w dwóch skrajnych przykładach wzrosły koszty użycia gazu. W czternastce koszt ogrzewania gazem wzrósł z 14 do 38 tysięcy złotych. W przedszkolu numer 15 używana jest jedna kuchenka i rachunek za gaz wzrósł z 450 do 1600 zł w kolejnym miesiącu.

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
30 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ktoś jeszcze ma złudzenia?
2 lat temu

Gospodarność tej naszej Carycy przechodzi ludzkie pojęcie. I podobnie jest w innych miastach, gdzie się okopuje opozycja. Warszawiaki też są dymani przez samorząd, że hej, a Rafau tylko się buja do UE skamlać, żeby kasy nie dawali bo im gorzej dla nas tym lepiej dla nich.

WW
2 lat temu

podam cytat (nie pamiętam dokładnych słów) z serialu „Ranczo” śp. Pawła Królikowskiego „kusy” – „oni mają mentalność chłopów pańszczyźnianych coś jest moje albo niczyje”, więc skoro dyrekcja nie odpowiada majątkiem za gospodarność to po co się będą ograniczać?? Niestety tak jest z każdą państwową instytucją…. na prąd dają na grzanie dają, na wodę dają to po co oszczędzać?? zużyjemy więcej czy mniej to i tak za to nie płacimy….

według mnie za taką nie gospodarność powinny posypać się stanowiska i tyle

SUZUKI
2 lat temu

Ktoś tutaj zapomniał jak dzięki rodzinnym koneksjom dzierżył etat w drugim LO

Maska gazowa
odpowiada  SUZUKI
2 lat temu

chodzi o nauczyciela przysposobienia obronnego Pięknego Maryjana?

obywatel
2 lat temu

Oszczędzanie – w samorządach, a szczególnie za Klimkowej to słowo nie na miejscu

Bibrus
2 lat temu

Dlaczego latami blokuje się w Ostrowie napływ nowych inwestycji kapitałowo przemysłowych?
Komu zależy na braku konkurencji i zabetonowaniu płac, tak, by płacić ludziom jak najmniej, przyczyniając się w ten sposób do zapaści rynku pracy i stagnacji rozwoju miasta.
Ostrów staje się pustynia dla młodych i przystanią dla emerytów.
Czas na podejmowanie słusznych decyzji już minął.
Cytując Wojtka Cejrowskiego…”wszyscy won…”

Ciekawy
2 lat temu

A może likwidacja straży miejskiej 2 miliony zaoszczędzić można niewypłacanie diet radnym panie radny

uczeń
2 lat temu

I tutaj z radnym sie zgodzę – szkoły jak rolnicy w ostatnich latach są przeinwestowane. Fakt jest taki ile by sie włożylo do gara edukacji, zawsze jest mało. Jeszcze nikt nie słyszał Dyrektora z powiatu ostrowskego , aby powiedział,że jego szkoła, nauczyciele, personel techniczny ma dostyc. Dyrektor- edukacja jak krowa – im więcej żre tym więcej ryczy . Radny ma racje – jezeli szkoły ostrowskie maja klasy 20+ to wiejskie szkoły maja i 5+ i dyrektor-krowa wola dajcie, dajcie, bo klas przybywa. I miasto, Gmina ciągle dokłada. Ogrzewanie 12 miesiecy grzeje, bo jak nie dymi z komina to z klimatyzatorów. Faktycznie w okresie pandemii szkoly pracowały na 15% – i żaden dyrektor nie oddal do samorządu nadwyżki . Klasy dzielone z z 20 na 10 i tak 2 dodatki wychowawcze ?
Skowyt dyrektorów, nauczycieli ogólnie edukacji siega niebios. Ciągle mało . Czas odchodzic to komu komunistyczne srodowisko .Radny gratulacje – masz rację.

Przedstaw się
odpowiada  uczeń
2 lat temu

Im zawsze w dupach mało, roszczeniowe typki, najsłabiej wykształcona grupa osób z wyższym wykształceniem a roszczenia jakby od nich los kraju zależał. Bardzo kosztowne siedlisko komuchów.

Nauczyciel
odpowiada  Przedstaw się
2 lat temu

Sam sobie zaprzeczasz! Poza tym, masz rację, bo między innymi to od nauczycieli zależy los kraju. Dla mnie straszne jest to, że tacy ludzie jak ty myślą, że wiedzą lepiej, że mają prawo oceniać kto jest lepiej, a kto gorzej wykształcony, a tak naprawdę widzą tylko czubek własnego nosa!

Jatoja
odpowiada  uczeń
2 lat temu

I jak widać nie masz w ogóle pojęcia o funkcjonowaniu oświaty. Aby klasa była dzielona na dwie grupy ( nie dwie klasy i dwóch wychowawców) tylko dwie grupy językowe i na informatykę,bro musi klasa liczyć bodajże 24 lub 25 osób.
Pozostałe kwestie, pandemia to nie praca na 15%. Klasy 1-3 to 37% wszystkich klas, pyza tym pracuje świetlica, stołówka, dzieci które potrzebuje specjalnego kształcenia na podstawie opinii/orzeczenia również uczestniczyły w zajęciach w szkole, osoby których rodzice nie mogli zapewnić opieki (służby medyczne, policjanci, strażacy) ich dzieci również mogły i w kilku przypadkach korzystały z zajęć w szkole. Poza tym w placówki edukacyjne wchodzą również przedszkola i żłobki i z puli „edukacji” również one właśnie korzystają.
Najlepiej patrzeć przez pryzmat nie znając zasad funkcjonowania szkoły, przepisów itp. a wypowiadać się jako znawca.
A pan radny ze swoich nie płaci, każdy z nas płaci podatki na edukację, także proponuje, aby on zrezygnował ze swojej diety i poszli za nim pozostali radni i oszczędności będą.
Jak się mówi od ziarnka do ziarnka.

mmzmzm
odpowiada  Jatoja
2 lat temu

wiec słuchaj stara wytarta d//// z edukacji . Rozpisałaś się jak Mickiewicz – ale radny ma racje, przyzwyczailiscie sie do brania. G///. nas obchodzi swietlica,pensum,dwie grupy czy dwie klasy. Tworzycie, dla siebie te wynalazki nie dla grupy, klas a dla stanowisk nauczycielskich w szkołach . W innych czasach zatrudniano w szkołach na wyrost- bo starosta, czy wiejski wojt dla wizerunku wyborczego, niby walczył z bezrobociem. I tak zostało . 30% belfrów, tworzy klasy,niby grupy, uczelnie, filie aby zarobić i uczymać sie na rynku wygodnej pracy. Ciepłe, bezpieczne finansowo stanowiska budżetowe. Jak policzysz to niby pensum, to ci wyjdzie pracy 0.5 roku w roku. Tworzone dodatki do wynagrodzen sa juz wieksze od podstawy pensji. Dlaczego ? bo to nawisł pro-komuny. Bo, od lat temat edukacji jest politycznie omijany- bo wygodnie i bezpiecznie dla ogółu. Racja-czas na 8 godz. system pracy i wynagrodzenia. Nauczyciel w szkole od 8-16 . do dyspozycji dyrektora. ogólne urlopy
2×15 dni w dyspozycji dyrektora. Zmiana Ustawy, i tej komunistycznej karty. Obecny minister ma racje. W szkołach czas na zmiany tego zgniłego systemu. A to co Pani pisze to starczy bełkot i to nie na dzisiejsze czasy. Zmiana systemu,likwidacja starego pokolenia. I nauczyciele do szkoly na 8 h .-

gmin
odpowiada  mmzmzm
2 lat temu

a co myślisz stara krowo, ,że tylko podatki płaca nauczyciele? Ze bużet to widmo i sie nalezy. Nie – buzet panstwa to nie worek z pyrami . Czas na zmianę 150% systemu zarządzania, finansowania szkół . 20-40 dzieciaków w szkole jak np .w Przygodziczkach to rozrzutność budzetowa i za taką wojt powinien byc pociagniety do odpowiedzialności prawnej. W UE to ewenement utrzymywania takiego molochu dla kilki dzieci.

Xyz
odpowiada  gmin
2 lat temu

No proszę, i „wyłazi kultura” chamstwa! Kto wyzywa innego od krów? Rolnik? Cham? Idiota?

Przedstaw się
odpowiada  gmin
2 lat temu

Za nauczycieli jak za całą budżetówkę podatki płaci pracujący Polak i Polka.

unia
odpowiada  gmin
2 lat temu

racja jest w tym – ekonomia a nie utrzymywanie nawisów finansowych.

Przedstaw się
odpowiada  mmzmzm
2 lat temu

10/10. Nic dodać. Każdy był w szkole i każdy wie jak to wygląda. Banda i tyle.

Xyz
odpowiada  Przedstaw się
2 lat temu

Widać, że nie chodziłeś na zajęcia, a jeśli już przyszedłeś to się nie przykładałeś skoro tylko tyle widziałeś

Xyz
odpowiada  mmzmzm
2 lat temu

Skoro ta pani rozpisała się jak Mickiewicz, to o twojej wulgarnej pisaninie nic już dobrego nie można napisać!
Oczywiście, można kazać nauczycielom pracować 8 h. Jednak w ramach tych 8 h należy robić rady, szkolenia, poprawy prac pisemnych, wywiadówki, drzwi otwarte szkoły i inne zajęcia dla uczniów. Przecież inni pracownicy nie wykonują swojej pracy po pracy, prawda?!

unia
odpowiada  Xyz
2 lat temu

to zap***dalac w szkole 10 h i poprawiac, robic na II zmiany, itp ., a nie stekac. A jak nie pasuje to do budowlanki .

G. M.
2 lat temu

Panie Herwch. A nie wie pan jak rośnie inflacja. Jak przy takiej inflacji oszczędzać. A pan w swoim domu oszczędza płacąc dużo więcej za paliwo, prąd, gaz, żywność i wszystko inne. Gdzie pan żyje?

uc
odpowiada  G. M.
2 lat temu

ale mowa-edukacja jest od 2000 roku. faktycznie jak u kmiotów rolników mało, mało, mało .A wtedy inflacji nie bylo ale dobrobyt i tez mało . FAKTYCZNIE edukacja to wielka d///// bez dna.

OSP
odpowiada  G. M.
2 lat temu

Inflacja rośnie od marca 2022 roku a rok szkolny zaczął się we wrześniu 2021 roku. Dodając, że pandemia trwa od marca 2020 roku to oszczędności w szkołach powinny być widoczne. Zaraz każdy z długami powie, że wszystko przez inflację ?! Weź się do roboty to zapomnisz o inflacji!!

stary
2 lat temu

nauczyciele zawsze będą złymi gospodarzami

Przedstaw się
2 lat temu

No cóż, edukacja i nauczyciele doją każdego podatnika na sumy kolosalne! Koryto sobie tam zrobili i paśniki. Kiedy im jeszcze mało to idą do polityki. Dlaczego w Polsce jest tak jak jest? To zobaczcie ilu nauczycieli pierdzi w stołki w Sejmie i macie w dużej części odpowiedź. Ci ludzie straganu z gaciami by nie umieli poprowadzić na targu a nam prawo tworzą.

30
0
Napisz co o tym sądziszx