Budują elektrownię fotowoltaiczną

Elektrownia fotowoltaiczna w Rąbczynie stanie jeszcze w 2023 roku. Inwestycja spółki WODKAN pozwoli na roczną produkcję energii porównywalną ze średnim zużyciem energii przez 230 gospodarstw domowych. We wtorek, 4 października, podpisano umowę na inwestycję o wartości ponad 6 mln złotych.

– Farma fotowoltaiczna, którą WODKAN rozpoczyna budować już w październiku, to ważna inwestycja dla naszego miasta. To kolejne już zadanie związane z odnawialnymi źródłami energii i kolejne, które pozwoli obniżyć koszty funkcjonowania, w tym przypadku, spółki WODKAN. Te oszczędności szacujemy na 2,3 mln złotych w skali roku – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Umowę na budowę Elektrowni Fotowoltaicznej podpisano we wtorek, 4 października. To kolejny krok spółki WODKAN Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w drodze do obranego celu, a więc modernizacji przedsiębiorstwa z wykorzystaniem technologii przyjaznych środowisku. Wykonawcą inwestycji została ostrowska firma „CONCEPT”.

Wartość zadania to ponad 6 mln złotych. Na całą kwotę WODKAN otrzymał pożyczkę na preferencyjnych warunkach (z możliwością częściowego umorzenia do kwoty 800 tys. złotych) z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu

Zadanie będzie realizowane na działkach spółki WODKAN znajdujących się za Oczyszczalnią Ścieków w Rąbczynie. Prace ruszą jeszcze w październiku. Inwestycja ma zostać zakończona do końca sierpnia 2023 roku.

Produkowana z paneli fotowoltaicznych energia będzie przeznaczona na potrzeby własne: funkcjonowanie obiektów Oczyszczalni Ścieków, a w szczególności suszarni osadów. Instalacja fotowoltaiczna, która powstanie w Rąbczynie, pozwoli na roczną produkcja energii porównywalną ze średnim zużyciem energii przez 230 gospodarstw domowych. Inwestycja ta da możliwość ograniczenia kosztów spółki dzięki obniżeniu wysokości opłat za prąd, zwłaszcza przy rosnących cenach energii.

– Jestem pełen nadziei, że warunki atmosferyczne i rynek dostaw materiałów pozwolą nam na sprawną realizację inwestycji bez żadnych opóźnień. Rozpoczynamy niemal natychmiast. Po przekazaniu terenu budowy i uporaniu się z pracami ziemnymi, postawimy konstrukcje, by wiosną móc pokryć stoły konstrukcyjne panelami fotowoltaicznymi. Na początku 2023 roku postawimy tam również stację transformatorową, która będzie dedykowana tej instalacji. To główne elementy działań. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem na maj zaplanowano pierwsze uruchomienia elektrowni, a w sierpniu ostateczne odbiory inwestycji – zaznacza Zdzisław Stachowiak z firmy CONCEPT.

CZYTAJ  Co z morsami będzie na starość?

To kolejna inwestycja spółki WODKAN związana z odnawialnym źródłem energii wykorzystującym promienie słoneczne.

Od 2019 roku funkcjonuje instalacja fotowoltaiczna, która częściowo zasila Przepompownie Ścieków przy ul. Gdańskiej. Natomiast na Oczyszczalni Ścieków w Rąbczynie, w procesie oczyszczania ścieków, powstaje biogaz – gaz palny zawierający ok 63% metanu. Stanowi on źródło odnawialnej energii, wykorzystywanej na potrzeby własne oczyszczalni. Początkowo było to tylko zapewnienie potrzeb cieplnych, dziś biogaz jest wykorzystywany w pełni – do produkcji energii elektrycznej i ciepła – tłumaczy Marek Karolczak, prezes spółki WODKAN.

Układ kogeneracyjny pracuje równolegle z siecią elektroenergetyczną, ale może również stanowić rezerwowe źródło energii dla oczyszczalni w razie awarii na sieci. Wytworzona energia elektryczna zużywana jest głównie na potrzeby własne oczyszczalni ścieków i pokrywa obecnie do 90% zapotrzebowania. Wytworzona energia cieplna zużywana jest również na potrzeby własne oczyszczalni i pokrywa je praktycznie w całości.

– Własne instalacje odnawialnych źródeł energii zapewniają spółce WODKAN większą niezależność i bezpieczeństwo energetyczne, które w obecnych czasach jest na wagę złota – dodaje prezes Marek Karolczak.

– Budujemy niezależność energetyczną. W dobie niepewności, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej, jest bardzo ważne. Budujemy drugi ring energetyczny. Musimy przeredagować inwestycje, w tym przypadku realizowane przez OZC, bo musimy przede wszystkim zapewnić dostępność ciepła mieszkańcom, a więc zakupić węgiel, zakontraktować gaz i energię elektryczną. Nie zrezygnujemy z co najmniej jednej inwestycji – budowy ringu energetycznego. Będziemy jednym z nielicznych samorządów w Polsce, które budują własne sieci energetyczne, zapewniając sobie bezpieczeństwo energetyczne – mówi Mikołaj Kostka, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  Strażacy w kamienicy szukali zagrożenia i znaleźli!

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
57 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Liczypiór
2 lat temu

Proponuję wybudować na rynku przed ratuszem gilotynę…jeszcze będzie z niej pożytek jak tak dalej będziecie sobie brać ludzi za idiotów..

budyń
odpowiada  Liczypiór
2 lat temu

do putina na pobór wysłać

...
odpowiada  Liczypiór
2 lat temu

pręgierz wystarczy….

Liczypiór
2 lat temu

Tłumany jeszcze nie wiedzą że najpierw należy stworzyć warunki do magazynowania takiej Energi…no chyba że komuś zależy aby zarobić a ludzi można brać nadal za kretynów…

mesi
2 lat temu

czyli w Ostrówku Black Outu nie będzie – super

Józwa Butrym
odpowiada  mesi
2 lat temu

Będzie za to Black Sabbath. Ale nie ten z gitarami.

leonek
2 lat temu

A zgodę na przyłączenie do sieci elektrycznej mają, czy będą czekać ze trzy lata na podłączenie.

Lemursky
2 lat temu

Z kogo robicie durniów z mieszkańców czy z siebie? Zobaczymy jaki będzie bilans energetyczny w nocy i w zimie- 80 proc. dni pochmurnych. Jak to bywa przy takich inwestycjach, „kupa” ludzi skorzysta przy okazji 🙂

Józwa Butrym
odpowiada  Lemursky
2 lat temu

W zimie, to panele wytwarzają najwyżej 10% rocznej produkcji.

obserwator
2 lat temu

A ta suszarnia za kilkanaście mln zl to pracuje? Ile pożera energii elektrycznej na dobę

Ole
2 lat temu

czyli rozumiem, że skoro Wodkan ograniczy koszty to opłaty dla mieszkańców pójdą w dół tak?

Niekoszer
odpowiada  Ole
2 lat temu

Nie. Fotowoltaika nie służy obniżaniu kosztów prądu, ale innym celom. Domyśl się:) Cele podobne co w branży handlu co2 i szerokiej gałęzi biznesu „globalne ocieplenie”.

Tania woda
odpowiada  Ole
2 lat temu

Ja też tak myślę że za wodę i ścieki będziemy płacić mniej.

Tania woda
odpowiada  Ole
2 lat temu

A będzie tak jak z zielona energia z wiatraków. Co mamy? Nic, i tu też nic nie będzie. Poprostu nabijanie mieszkańców w balona a jedynie zyskają spółki.

Niekoszer
odpowiada  Tania woda
2 lat temu

Cała ta zielona energia nadaje się do dupy. Wystarczyło że nie ma taniego gazu i węgla z Rosji i wszyscy posrani po kalesonach. Tyle z tych głupot fotowoltaicznych i wiatroków.

gratulacje
2 lat temu

Gratulacje. I wszystko zostaje w Ostrowie. Najpierw Wodkan zamówił w firmie Concept dokumenty inwestycji np projekt i kosztorysy, a następnie firma Concept wygrała bez jakiejkolwiek konkurencji przetarg na inwestycję, którą wcześniej na zamówienie Wodkanu przygotowała. I to prawie dokładnie za kwotę, jaką Wodkan przygotował. To się nazywa zgranie lokalne.

Karol3414
odpowiada  gratulacje
2 lat temu

I w czym Ci to przeszkadza? Wolisz, żeby przyjechała firma z Warszawy i to zrobiła? Ja wolę lokalnych przedsiębiorców. A skoro firma Concept przygotowała wcześniej projekt i kosztorysy to właśnie po to żeby WODKAN wiedział ile inwestycja może kosztować i jaki budżet należy zagwarantować. Po to się przygotowuje kosztorysy inwestorskie, bo później się okazuje że przetarg trzeba odwołać ze względu na fakt iż wszystkie oferty są wyższe od zakładanego budżetu.

Józek
odpowiada  Karol3414
2 lat temu

Firma przygotowała kosztorys, WODKAN przygotował kasę, a firma złożyła ofertę ciut poniżej tej kasy. Przypadek? A to że ta kasa jest o kilkadziesiąt % wyższa niż średni koszt instalacji w Polsce? Przypadek? A to że 15 dni dla innych firm to czas, w którym żadna szanująca się firma nie przygotuje porządnej oferty na takie zadanie, poza firmą, która miała 3 miesiące na to, przypadek? Nie wiem jak tobie, ale mnie to mocno śmierdzi.

mieszkaniec
odpowiada  gratulacje
2 lat temu

A co za to może Wodkan, że zgłosiła się tylko jedna firma?

Józek
odpowiada  mieszkaniec
2 lat temu

Mieszkańcu, albo jesteś naiwny, albo udajesz.

Józwa Butrym
odpowiada  gratulacje
2 lat temu

Czyli znów CBA.

pvinstal
2 lat temu

czy był przetarg ? Ta firma (lub bliźniacze) ma monopol na realizację zleceń w Ostrowie ?

szlachta
odpowiada  pvinstal
2 lat temu

dlaczego geniuszu nie wystartowałeś?

KK5
2 lat temu

Tak, tak. Bardzo pożyteczna inwestycja. Szczególnie że w Polsce masz ze 100 słonecznych dni, a sieci energetyczne już nie wyrabiają z odbiorem prądu od już istniejących prywatnych instalacji. No ale jak znam życie jakiś znajomek przy okazji inwestycji nieźle się obłowi.

mieszkaniec
odpowiada  KK5
2 lat temu

Ale tutaj nie chodzi o „odbiór prądu” przez sieć energetyczną… oczyszczalnia ścieków ma tak duże zapotrzebowanie na energię elektryczną, że każdy wyprodukowany kilowat skonsumuje na swoje potrzeby i do sieci nie odprowadzi nic. Więc przez te „100 słonecznych dni” (czyli nomen nomen 1/4 roku) oczyszczalnia będzie działać za „friko” – jeśli chodzi o energię elektryczną. Pomyśl najpierw zanim coś napiszesz… i w ogóle „tak źle i tak niedobrze”… ehhh…. co za ludzie.

Obiektywny
odpowiada  KK5
2 lat temu

Ja nie wypowiadam się na tematy o których nie mam pojęcia. W pierwszej kolejności jest autopobranie a jako że pracują w dzień to już sporo. Jak montowałem 6 lat temu to ludzie się śmiali. Że wydajność spadnie, że się nie opłaca itd. Guzik wydajność 100%
Zwrot w zeszłym roku
40zł rachunku co 2mce

bc
odpowiada  Obiektywny
2 lat temu

Ja mam zamontowane dopiero rok z górką i przeklinam, ze tak późno.
Też płacę ok. 40 zł na 2 miesiące. A rachunki były już grubo ponad 3 stówy.

Ciekawski.
odpowiada  bc
2 lat temu

A ile poszło na instalacje? To trochę jak darmowe minuty w abonamencie za 50 zł. Niby darmowe ale za 50 zł. Po ilu latach zwrot inwestycji?

Ooo@
odpowiada  Obiektywny
2 lat temu

To na jaki UJ kupiłeś agregat

Jola
odpowiada  Obiektywny
2 lat temu

Jakie były koszty instalacji? Jak się zwrócą to dopiero zaczniesz oszczędzać. A chwilę po tym jak ci się zwrócą będziesz miał panele do wymiany, a stare będziesz musiał zutylizować. Wiesz już jaki będzie koszt utylizacji ogniw? Zgadnij hehe. Niezłe z was dzbany.

Karol3414
odpowiada  Jola
2 lat temu

Jak rozumiem, Ty już wszystko wiesz?

Hdhhdh
odpowiada  Jola
2 lat temu

Jakie by nie były będziesz do przodu.

Ciapek
odpowiada  Jola
2 lat temu

Nie będzie kosztu utylizacji. Już są przypadki, że po gradobiciu ubezpieczalnia likwiduje szkodę, firma zakłada nowe panele, a stare klient ma na zupę bo żaden pszok tego nie bierze.

Ciepłownik
odpowiada  Obiektywny
2 lat temu

A ile Misiu zainwestowałeś i kiedy ci się to zbilansuje?

57
0
Napisz co o tym sądziszx