Budują elektrownię fotowoltaiczną

Elektrownia fotowoltaiczna w Rąbczynie stanie jeszcze w 2023 roku. Inwestycja spółki WODKAN pozwoli na roczną produkcję energii porównywalną ze średnim zużyciem energii przez 230 gospodarstw domowych. We wtorek, 4 października, podpisano umowę na inwestycję o wartości ponad 6 mln złotych.

– Farma fotowoltaiczna, którą WODKAN rozpoczyna budować już w październiku, to ważna inwestycja dla naszego miasta. To kolejne już zadanie związane z odnawialnymi źródłami energii i kolejne, które pozwoli obniżyć koszty funkcjonowania, w tym przypadku, spółki WODKAN. Te oszczędności szacujemy na 2,3 mln złotych w skali roku – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Umowę na budowę Elektrowni Fotowoltaicznej podpisano we wtorek, 4 października. To kolejny krok spółki WODKAN Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w drodze do obranego celu, a więc modernizacji przedsiębiorstwa z wykorzystaniem technologii przyjaznych środowisku. Wykonawcą inwestycji została ostrowska firma „CONCEPT”.

Wartość zadania to ponad 6 mln złotych. Na całą kwotę WODKAN otrzymał pożyczkę na preferencyjnych warunkach (z możliwością częściowego umorzenia do kwoty 800 tys. złotych) z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu

Zadanie będzie realizowane na działkach spółki WODKAN znajdujących się za Oczyszczalnią Ścieków w Rąbczynie. Prace ruszą jeszcze w październiku. Inwestycja ma zostać zakończona do końca sierpnia 2023 roku.

Produkowana z paneli fotowoltaicznych energia będzie przeznaczona na potrzeby własne: funkcjonowanie obiektów Oczyszczalni Ścieków, a w szczególności suszarni osadów. Instalacja fotowoltaiczna, która powstanie w Rąbczynie, pozwoli na roczną produkcja energii porównywalną ze średnim zużyciem energii przez 230 gospodarstw domowych. Inwestycja ta da możliwość ograniczenia kosztów spółki dzięki obniżeniu wysokości opłat za prąd, zwłaszcza przy rosnących cenach energii.

– Jestem pełen nadziei, że warunki atmosferyczne i rynek dostaw materiałów pozwolą nam na sprawną realizację inwestycji bez żadnych opóźnień. Rozpoczynamy niemal natychmiast. Po przekazaniu terenu budowy i uporaniu się z pracami ziemnymi, postawimy konstrukcje, by wiosną móc pokryć stoły konstrukcyjne panelami fotowoltaicznymi. Na początku 2023 roku postawimy tam również stację transformatorową, która będzie dedykowana tej instalacji. To główne elementy działań. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem na maj zaplanowano pierwsze uruchomienia elektrowni, a w sierpniu ostateczne odbiory inwestycji – zaznacza Zdzisław Stachowiak z firmy CONCEPT.

CZYTAJ  Wpadł na osiedlowej uliczce. Cud, że nikomu nic się nie stało

To kolejna inwestycja spółki WODKAN związana z odnawialnym źródłem energii wykorzystującym promienie słoneczne.

Od 2019 roku funkcjonuje instalacja fotowoltaiczna, która częściowo zasila Przepompownie Ścieków przy ul. Gdańskiej. Natomiast na Oczyszczalni Ścieków w Rąbczynie, w procesie oczyszczania ścieków, powstaje biogaz – gaz palny zawierający ok 63% metanu. Stanowi on źródło odnawialnej energii, wykorzystywanej na potrzeby własne oczyszczalni. Początkowo było to tylko zapewnienie potrzeb cieplnych, dziś biogaz jest wykorzystywany w pełni – do produkcji energii elektrycznej i ciepła – tłumaczy Marek Karolczak, prezes spółki WODKAN.

Układ kogeneracyjny pracuje równolegle z siecią elektroenergetyczną, ale może również stanowić rezerwowe źródło energii dla oczyszczalni w razie awarii na sieci. Wytworzona energia elektryczna zużywana jest głównie na potrzeby własne oczyszczalni ścieków i pokrywa obecnie do 90% zapotrzebowania. Wytworzona energia cieplna zużywana jest również na potrzeby własne oczyszczalni i pokrywa je praktycznie w całości.

– Własne instalacje odnawialnych źródeł energii zapewniają spółce WODKAN większą niezależność i bezpieczeństwo energetyczne, które w obecnych czasach jest na wagę złota – dodaje prezes Marek Karolczak.

– Budujemy niezależność energetyczną. W dobie niepewności, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej, jest bardzo ważne. Budujemy drugi ring energetyczny. Musimy przeredagować inwestycje, w tym przypadku realizowane przez OZC, bo musimy przede wszystkim zapewnić dostępność ciepła mieszkańcom, a więc zakupić węgiel, zakontraktować gaz i energię elektryczną. Nie zrezygnujemy z co najmniej jednej inwestycji – budowy ringu energetycznego. Będziemy jednym z nielicznych samorządów w Polsce, które budują własne sieci energetyczne, zapewniając sobie bezpieczeństwo energetyczne – mówi Mikołaj Kostka, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  Nie żyje lokator - pożar kamienicy

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
57 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Knorke
2 lat temu

🤢🤮 jak ich widzę

Endrju
2 lat temu

Ta tłusta w czerwonym to chyba dzień i noc coś buduje

krzyś
odpowiada  Endrju
2 lat temu

buduje wrzoda na Ostrowie

Ciepłownik
2 lat temu

Ring wolny, pierwsze starcie, panie Kostka. Tylko nie zadłużajcie miasta po uszy, bo to nie będzie starcie pierwsze, ale ostatnie.

Zenek
2 lat temu

Dzisiaj w Radio Centrum Becia mówiła, że buduje „fermę”:)

Przedstaw się
odpowiada  Zenek
2 lat temu

Wierzę. Baba prosto z targu to nie wie co plecie.

Józwa Butrym
odpowiada  Przedstaw się
2 lat temu

A co tam pani posadzi? Ano panele z buroków, panocku.

Mikołaj Jarociński
2 lat temu

CRK Energia – spółka, w której oprócz prezesa (z czasów Bizancjum) jest dwóch pracowników, którym płaci… OZC ! Taka ona wysokospecjalistyczna jak E-Ostrów energetyczny. Miasto płaci za energię elektryczną 4 razy więcej niż powiat !

Józwa Butrym
odpowiada  Mikołaj Jarociński
2 lat temu

Amen.

Mikołaj Jarociński
2 lat temu

Spółkę CRK Energia i jej działalność trzepała CBA i w protokole pokontrolnym wykazała szereg nieprawidłowości. Bezzasadnie podpisywane umowy w celu zalegalizowania płaconych haraczy przez spółki komunalne do kolejnego pasożyta komunalnego

Mikołaj Jarociński
2 lat temu

Spółka CRK Energia – wielka ściema ! Kłamstwa prezesów Przyjaznego Miasta w telewizji Proart oraz w Informatorze Miejskim, że spółka otrzymała koncesję podczas gdy po 4 latach funkcjonowania nadal jej nie posiada.

Dziadek Prezes
2 lat temu

A jaka jest cena za kWh zainstalowanej mocy dla tej inwestycji ??? Słyszałem, że dużo drożej niż normalne ceny rynkowe…

wnuczek
odpowiada  Dziadek Prezes
2 lat temu

Niedużo drożej. Jakieś 4 tysiące na kWp więcej. razy 550…

ZK
2 lat temu

230 gospodarstw domowych w skali roku płaci średnio ok. 500000 złotych. Coś mnie dziwi stwierdzenie:  „Te oszczędności szacujemy na 2,3 mln złotych w skali roku”.

Józwa Butrym
odpowiada  ZK
2 lat temu

To Kostka razem ze skarbnikiem policzyli. W jarocińskich złotych. Temu cwaniaczkowi mocnemu w gębie wszystko się bilansuje. Do czasu. Tylko dlaczego naszym kosztem.

Limaeeelll
2 lat temu

SPALARNIE ŚMIECI BUDOWAĆ I TO JAK NAJSZYBCIEJ

57
0
Napisz co o tym sądziszx