Wiemy dlaczego OZC podwyższył cenę za ciepło bardziej niż deklarował PiS

W tym artykule przybliżymy powód braku rekompensaty za wyższe ceny ciepła. Co jest powodem?

Określona przez władze centralne (rząd PiS) średnia cena wytwarzania ciepła w Polsce, od której obowiązuje rekompensata – okazała się znacznie wyższa niż obowiązujące ceny ciepła w Ostrowie Wielkopolskim. To dlatego Ostrowski Zakład Ciepłowniczy i mieszkańcy w praktyce nie odczuli rządowej interwencji w tym względzie.

Przyjęta ustawa zakłada, że dopiero powyżej (określonej przez specjalny mechanizm) ceny następuje rekompensata kosztów ponoszonych przez elektrociepłownie. Ta cena dla źródeł ciepła opalanych paliwami węglowymi to 103,82 złotych/GJ, a dla źródeł ciepła opalanych paliwami gazowymi 150,95 zł/GJ. W tym miejscu warto podkreślić, że Ostrowski Zakład Ciepłowniczy korzysta z wielu źródeł paliw. Oprócz węgla, są to również: olej opałowy, gaz i biomasa. Oznacza to, że dla ostrowskiej spółki kwota, od której następuje zwrot to 133,13 zł/GJ.

Zwrot obowiązuje w okresie od 1 października 2022 roku do 30 kwietnia 2023 roku. Wyliczona dla Ostrowa Wielkopolskiego różnica między ceną za gigadżul dla mieszkańca a kwotą, od której obowiązuje rekompensata to zaledwie 7 groszy.

– W Ostrowie w przeciwieństwie do innych miast, przez ostatnich 6 lat nie podwyższano cen za ciepło. Dopiero kryzys energetyczny oraz wojna na Ukrainie zmusiła OZC SA do wystąpienia z wnioskiem o podwyżkę cen ciepła, która została zatwierdzona przez Urząd Regulacji Energetyki. Niestety drastyczny wzrost cen paliw, cen emisji CO2 i ogólny kryzys energetyczny nie pozwolił na utrzymanie dotychczasowych cen za ciepło, które były stabilne na przestrzeni ostatnich kilku lat – mówi Mariusz Bolach, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego SA w Ostrowie Wielkopolskim.

Na podwyżkę cen za ciepło złożyły się przede wszystkim: siedmiokrotnie wyższe ceny węgla, a także drastyczny wzrost opłat za uprawnienia do emisji CO2, które w ciągu ostatnich 4 lat wzrosły o ponad 1200 % – z ok. 5 euro do ponad 90 euro za tonę. Ostrowski Zakład Ciepłowniczy w roku 2018 za prawa do emisji zapłacił 784 tys. złotych (za ponad 55 tys. ton CO2), natomiast w roku 2022 – kwota ta wzrosła do ponad 16,5 mln zł! (za ponad 43,5 tys. ton CO2).

CZYTAJ  Ostatni moment by zapisać się na bezpłatne badania

Aktualna średnia cena za ciepło w Ostrowie Wielkopolskim, którą od września ponosi mieszkaniec, to 133,20 zł/GJ. To wzrost o około 110%. Zmiany te zostały wcześniej zgłoszone i zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki. Jednocześnie ostrowskie ceny za ciepło są nadal niższe od tych, które obowiązują w wielu innych miastach, np. takich jak: Leszno (182,31 zł/GJ), Nowy Tomyśl (189,71 zł/GJ), Szczecin (294,75 zł/GJ), Tarnów (157,01 zł/GJ).

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
84 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Tina
2 lat temu

A ile Ozec musiał oddać do holdikomu? na pensje prezesów, który p. Prezydent likwidowała już w 2014 r przed wyborami. A według rachunku za wrzesień, ciepło wzrosło o 259 %.

Adam
2 lat temu

Gdzie trafiają pieniądze za emisję CO2?
Co PiS z tymi pieniędzmi robi?

ipopisie
odpowiada  Adam
2 lat temu

rozdaje elektoratowi i nie jest to waloryzacja 500+, czy podwyżka dla mundurowych czy nauczycieli tylko walą non stop tym którzy są pewniakami czyli wszystko dla emerytów

Ostrowianka
odpowiada  ipopisie
1 rok temu

ipopisie … tylko lewacki debil napisze te gó… co rudy opowiada . Odejdzie ci miska spod pyska to ci rozum wróci

Dziwne
2 lat temu

Co ma kurs euro do opłat za węgiel, przecież nie kupujemy go z krajów należących do strefy

Dość Unii
odpowiada  Dziwne
2 lat temu

Ma. Handlują energią na giełdach unijnych. I golą nas w Euro równo. Narzuca UE.

Gorzyczanka
odpowiada  Dość Unii
1 rok temu

Nieprawda. UE wcale tego nie narzuca. Tak twierdzi rząd, by przykryć swoje działania. Radzę zmienić stację TV lub przeczytać np. to:
https://oko.press/unia-kazala-rzadowi-morawieckiego-podniesc-vat

Rząd wcale nie musi z początkiem 2023 podnosić VAT dla gazu ani prądu, ani ogrzewania sieciowego do 23 % itd. bo UE wcale tego nie wymaga. Na te środki nadal może być VAT mniejszy, byle nie niższy niż 5%, bo tylko tyle prawo unijne narzuca. Wyjątkiem jest benzyna samochodowa, która musiała mieć 23% cały czas. To, że „dobry” rząd w 2022 niby „odwatował” benzynę z 23 na 8 proc. (niezgodnie z prawem UE) było po to, by nie było widać jak bardzo jednocześnie podniósł marżę samej benzyny, choc na rynkach europejskich benzyna już taniała, i gaz także. Teraz to wyłazi i jest afera, bo jak niby przywrócili VAT na benzynę do 23% (czyli na taki, jaki cały czas na benzynę powinien być) to jednocześnie obniżyli złodziejską marżę i ceny na stacjach się nie zmieniły, jakoby dzięki bohaterskiemu rządowi, który temu niby zapobiegł.
Wracajac do ogrzewania: UE nie ma nic wspólnego z decyzją rządu o podniesieniu VAT na gaz, prąd, ogrzewanie sieciowe do 23 %. Wg UE te stawki nadal moga być niskie. Ale nie są, bo tak chce rząd, i zwala winę swojej decyzji na UE.
Nie słuchajcie więc bajek wyborczych o dobrym rządzie, który rabuje Was na żądanie złej UE, bo rabuje Was dla własnej kabzy. Nie dajcie się trollowac złodziejom przeciwko Europie.

Oburzony
2 lat temu

Przestańcie głupio tłumaczyć. W Ostrzeszowie wzrost o 30 procent, w Poznaniu dopiero podwyżki od stycznia. Ile dostają podwyżki prezesi, zarząd? Skąd taka opłata za emisję CO2?

Matka
odpowiada  Oburzony
2 lat temu

carycy do kieszeni

Brew Dog
odpowiada  Matka
2 lat temu

Twoja stara caryca

karol
2 lat temu

znowelizować ustawę i tyle,a nie zeby cały kraj obejmowała rekompensata tylko nie w Ostrowie a do tego trzeba działania lokalnych posłow i senatorów 

Matka
odpowiada  karol
2 lat temu

klimkowa przyklepała podwyżkę ile dla niej

Nick
odpowiada  karol
2 lat temu

Czytaj że zrozumieniem

Elektor
2 lat temu

Emisja co2 czyli walenie w doope podatnika. Wojna na Ukrainie? Hahah kolejny przekręt. Nie trzeba było rezygnować z ruskiego węgla i transporty dalej by przychodziły. Walą nas w doope aż furczy.

Mikołaj
2 lat temu

6 lat nie podnosili ceny? Właściwie co roku była aktualizacja taryfy więc ktoś tutaj nieźle ściemnia 😂

Ekolog
odpowiada  Mikołaj
2 lat temu

Dokładnie, może myślą że my” ciemni” nie połapiemy się 😉

Kobi
2 lat temu

Jedyny plus tego wszystkiego że te ciągle rosnące ceny praw do emisji CO2 pozwalają nam ratować planetę. Moim skromnym zdaniem to i tak za mało, chciałbym aby lewa strona objęła władze i wprowadziła 80% podatek dochodowy bo część z tych pieniędzy możnaby przeznaczyć na ratowanie planety oraz promowanie wegetarianizmu

Gustaw
odpowiada  Kobi
2 lat temu

Spurek weszła mocno

Marian
2 lat temu

Co to za propaganda, OZC co roku robi podwyżki ciepła,co to za brednie że przez 6 lat nie podnosił.Teraz sprzedają węgiel który okazał się miałem po 2600 za tonę a władze miasta będą robić wyspy ciepła na osiedlach żeby się ogrzać. Brawo.Jak w mieszkaniu będzie zimno to całą rodziną do koksownika.Pani Minister Środowiska zapowiadała że zapłacimy 40% więcej.Jak zwykle kolejne kłamstwo.W Ostrowie 110% co tam,klient i tak zapłaci. Kiedy wreszcie ludzie zrozumieją że panujący nam rząd dba tylko o siebie.

Dolores
odpowiada  Marian
2 lat temu

300 %

Okradają nas
odpowiada  Marian
2 lat temu

To NIE RZĄD, to Samorząd Ostrowski. Monopolisci. I władze Spółdzielni mieszkaniowej przyklepaly.

Za pożal się Boże inwestycje
2 lat temu

No przecież ktoś te kredyty Pani prezydent musi spłacić których nabrała.

84
0
Napisz co o tym sądziszx