Jest to jeden z najważniejszych sakramentów w Kościele Katolickim, a jego przyjęcie oznacza dojrzałość i trwałość w wierze. To poważne wydarzenie w życiu katolika. Niektóre parafie – zdaniem części wiernych – stawiają zbyt duże wymogi, które w dzisiejszych czasach są trudne do spełnienia. Przykładem jest parafia Opatrzności Bożej w Kaliszu. Zgłosiła się do portalu faktykaliskie.info w tej sprawie jedna z kaliszanek.
W parafii Opatrzności Bożej przy ul. Polnej rozpoczęły się właśnie zapisy do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Parafia informuje o tym m.in. na swoich socialmediach i z góry podaje warunki:
– uczestnictwo we Mszy św. o godz. 9:00 w dolnym kościele
– systematyczne i aktywne uczestniczenie w spotkaniach grupy
– aktywne uczestniczenie w kursie ewangelizacyjnym EUREKA w dniach 25 – 27 listopada w Zduńskiej Woli
– zgłoszenie się na rozmowę indywidualną w jednym z zaproponowanych terminów
Uczestnictwo we mszach świętych jest oczywiste, bo inaczej po co komu bierzmowanie, jeśli nie zamierza praktykować swojej wiary. Mama jednego z nastolatków, który ma przyjąć bierzmowanie zwraca uwagę na „kurs ewangelizacyjny Eureka”. Nie dość, że na te 3 dni ma jechać dziecko, to jeszcze pod opieką rodzica.
Nie każdego z rodziców stać, żeby zapłacić za nocleg 3 dniowy i dodatkowo zapewnić jedzenie. Po rozmowie z księdzem, okazało się, że rodzice też mają jechać jako opiekunowie. To są chyba jakieś żarty. Rodzice mają na siłę brać wolne w pracy i jechać z dzieckiem na 3 dni. Dodatkowo pokrywają wszystkie koszty. Nie każdego na to stać. A jeśli dziecko nie pojedzie, nie zostanie dopuszczone do bierzmowania. Kościół nam robi łaskę? To jest sakrament, który powinni przyjąć wszyscy chętni. A kościół odmawia nam tego sakramentu. Dużo się teraz mówi, że wiele dzieci przestaje chodzić na religię i ja wcale się nie dziwię, skoro tak traktują wiernych – pisze do nas rozgoryczona parafianka.
Koszt transportu pokrywa parafia, ale koszt pobytu to już wydatek po stronie rodziców. Kobieta dodaje, że w tej sytuacji jej dziecko przystąpi do sakramentu w innej parafii, gdzie warunki będą mniej angażujące i młodzież i rodziców. Co na to parafia?
Na początku formularza zapisów jest jasna informacja, że zaakceptowanie wszystkich warunków jest konieczne do przyjęcia sakramentu w tej parafii. Dodajmy, że jest on dobrowolny.
Proboszcz parafii w rozmowie z naszą redakcją zapewnił, że w przypadku gdy rodzice nie mogą wypełnić tego obowiązku, parafia będzie indywidualnie rozpatrywać takie sytuacje i rozmawiać z rodzicami, by obiektywne trudności nie stanęły na drodze do udzielenia sakramentu.
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News