15-latka była w stanie krytycznym. Jej organy trafią do potrzebujących?

W weekend informowaliśmy o dramatycznej historii, która dotknęła rodzinę z Mikstatu. W łazience domu jednorodzinnego znaleziono nieprzytomną 15-latkę. Natychmiast przystąpiono do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Po ponad 40 minutach udało się przywrócić niektóre czynności życiowe.

W stanie krytycznym została przetransportowana do ostrowskiego szpitala. Niestety z uwagi na powstałe skutki niedotlenienia, doszło do śmierci pnia mózgu. W przypadku osób nieletnich do 15. roku życia ustawowy sprzeciw za ich życia mogą wyrazić rodzice. Trudno sobie wyobrazić co czują najbliżsi, którym niemalże umarło dziecko i są proszeni o podjęcie decyzji nt. możliwości pobrania organów do przeszczepów. Z naukowego punktu widzenia śmierć pnia mózgu oznacza zgon. W tej arcytrudnej sytuacji znaleźli się bliscy 15-latki z Mikstatu.

Pozytywna decyzja w takim przypadku może uratować kilka innych żyć. Przy pobraniu organów od osoby małoletniej priorytetowo bierze się pod uwagę również młodych biorców. Według statystyk dzieci od urodzenia do 17. roku życia stanowią 2-3% osób znajdujących się na liście biorców. Ponad 70% czeka na wątrobę lub nerkę.

W Polsce na różnego rodzaju przeszczepienie oczekuje w każdej chwili ponad 5 000 chorych. Z tego:

  • 1 700 oczekuje na przeszczepienie narządu
  • 500 oczekuje na przeszczepienie szpiku
  • 3 000 oczekuje na przeszczepienie rogówki

Liczba wykonywanych rocznie przeszczepień, choć stale rośnie nie pokrywa takich potrzeb. Część chorych nie doczekuje przeszczepienia.

Po śmierci można oddać do przeszczepienia nie tylko narządy (serce, wątrobę, trzustkę, płuca, nerki, jelito) ale także rogówki i inne tkanki (skórę, kości, zastawki serca). Można uratować życie co najmniej sześciu chorym. Większość schorzeń własnych nie stanowi przeszkody dla dawstwa (przeszczepia się narządy nawet od osób 80-letnich). To specjaliści transplantolodzy zadecydują, czy narządy będą bezpieczne dla biorców.

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  Walka o Parking i przyszłość Śródmieścia

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
69 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Lili
1 rok temu

Wyrazy współczucia dla rodziców, dużo siły w tym bardzo trudnym czasie. Jestem z Wami całym sercem.
To jest właśnie przykład tego jak kruche jest życie. Tu jesteś a za chwilę cię nie ma. Narzekamy na każde pierdoło, że trzeba wstać wcześnie do pracy, że za mało kasy itd itp. Trzeba cieszyć się każdym dniem i być wdzięcznym za to co mamy, za to że żyjemy…

Ostatnio edytowany 1 rok temu by Lili
uczeń
1 rok temu

Jak dziewczyna miała na imię?

anonim
odpowiada  uczeń
1 rok temu

Julia

Grochek
1 rok temu

Jak zawsze szpitalu bałagan nic nie pomaga

Kierowca busa
1 rok temu

Zycie ludxkie jest jak banka mydlana dlatego więcej pokory do zycia i ludzi zwłaszcza ci młodzi w niemieckich bolidach

Www
1 rok temu

To bardzo przykre szkoda tak młodej dziewczyny całe życie było przed nią ale napiszcie bardziej zrozumiałe bo sa tacy co nie rozumieją co oznacza śmierć pnia mózgu to znaczy że ciało dalej żyje dzięki aparatom medycznym ale mózg umarł i dusza odeszła do lepszego świata

Lila
odpowiada  Www
1 rok temu

Moja babcia miała śmierć pnia mózgu po wypadku samochodowym . Leżała chwilę na oiomie a po paru dniach lekarze oznajmili , że zmarła na serce ( które wcale nie było słabe ) przypadek ?? Bali się zapytać czy nie odłączyć ?? Szopke zrobili

niezgodny
1 rok temu

Niestety smutna prawda – na śmierć nigdy nie jest odpowiednia pora , zawsze przychodzi w złym czasie i momencie ! NIESTETY ! Szkoda młodego życia , TRZYMAJ SIĘ !!!

Wityk
1 rok temu

[*]

Pan
1 rok temu

Wieczny odpoczynek racz jej dać panie a światłość wiekuista niechaj jej świeci.

Bfk
1 rok temu

Kilka lat temu stracili syna w wypadku a dzis corke:( niewyobrazalna tragedia . Wspolczuje rodzinie.

Marian
1 rok temu

Wspolczuje rodzinie

69
0
Napisz co o tym sądziszx