Czy ostrowianie przesadnie grzeją kaloryferami? OZC odpowiada

W Ostrowie Wielkopolskim nastąpiły podwyżki za ogrzewanie sięgające 140%. Niektórzy ostrowianie, którzy przyzwyczaili się do wysokiego komfortu cieplnego zdziwią się wysokością rachunków jeśli nie zmienią swoich nawyków. 

Czy to prawda, że ostrowianie zimą lubią mieć bardzo ciepło w swoich domach?

– Nie wiem, jak to wygląda w innych miastach, ale jeśli chodzi o Ostrów Wielkopolski stwierdzam, że zdecydowanie tak. Ostrowianie lubią mieć w domach przez całą dobę powyżej 20 stopni. Tak ustawialiśmy na początku sezonu grzewczego temperaturę, żeby u mieszkańców temperatura wynosiła co najmniej 20 stopni. Gdy czasowo obniżaliśmy temperaturę poniżej tej wartości, to natychmiast otrzymywaliśmy telefony, że nie dogrzewamy należycie mieszkań. Mamy sygnały, że wielu ostrowian chciałoby mieć u siebie w domach temperaturę powyżej 22 stopni, a zdarzają się też żądania, żebyśmy dostarczyli temperaturę 24 stopni i więcej. Uważam, że to zdecydowanie za dużo. Pod wieloma względami to temperatura nieefektywna. – mówi Mariusz Bolach, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.

 

Czy zwiększenie temperatury u odbiorców o kilka stopni powoduje jakieś istotne, zauważalne różnice w zużyciu paliwa przez spółkę?

– Tak, to powoduje znaczne różnice. Przykładowo, jeżeli do zapewnienia 20 stopni w mieszkaniach musimy podać na grzejniki temperaturę około 40 stopni, to do osiągnięcia 24 stopni musimy już zwiększyć temperaturę na grzejnikach nawet do 60 stopni.

 

Czy można powiedzieć, że ostrowianie nie lubią oszczędzać na cieple w swoich mieszkaniach ?

– Na pewnie nie można tak powiedzieć o wszystkich, ale jest wiele osób, które nie chce na tym oszczędzać i oczekuje równej, wysokiej temperatury przez całą dobę. A można przecież w prosty sposób mieć ten komfort termiczny w mieszkaniu, płacąc jednocześnie znacznie niższe rachunki za ciepło.

Praktycznie nigdy nie powinniśmy ustawiać głowicy termostatycznej w kaloryferach na zero. Jeżeli chcemy obniżyć temperaturę, to skręćmy termostat na położenie 2-2,5. To powinno nam utrzymać temperaturę w granicach 18-20 stopni. Wówczas osiągnięcie pożądanej temperatury ok. 22 stopni wymaga mniejszej ilości ciepła i dzieje się to szybciej.

Jak należy to zrobić?

– Należy po prostu rozsądnie i ekonomicznie gospodarować temperaturą we własnym mieszkaniu. Warto zacząć od tak prostych kroków, jak dobre uszczelnienie okien. Często mieszkańcy nie zdają sobie sprawy, jak duże straty ciepła występują w ich mieszkaniach właśnie z powodu nieszczelnych okien. Domy oczywiście warto odpowiednio ocieplić. Wiele błędów czynimy podczas wentylacji mieszkania.

CZYTAJ  Taksówkarz stał się ofiarą roztargnienia

Jak należy efektywnie wentylować mieszkanie, czy dom?

– Nie zostawiajmy uchylonego okna na cały dzień, bo to znacznie wychłodzi pomieszczenie. Średnio aż 30% ciepła tracimy na wietrzenie. Aby znacząco ograniczyć koszty nie powinniśmy zimą zostawiać rozszczelnionych okien, czy korzystać z nawiewników, tylko co godzinę czy dwie otworzyć okno na oścież na 2-3 minuty. Pamiętajmy przy tym o odpowiednio wcześniejszym skręceniu grzejników, żeby nie podawać cały czas ciepła i jednocześnie wypuszczać je z mieszkania. Niech grzejniki najpierw trochę wystygną, obniżą swoją temperaturę i dopiero wtedy otwierajmy okna, szeroko i na krótko. Za grzejnikiem warto umieścić folię aluminiowa, która będzie nam odbijać ciepło do środka.

 

Jakie błędy przy tym najczęściej popełniamy?

– Najczęściej zbyt gwałtownie operujemy głowicą termostatyczną przy grzejniku. Wychodząc do pracy skręcamy ją do zera, by po powrocie do domu natychmiast maksymalnie ją rozkręcać. To zasadniczy błąd, bo wtedy wychładzają nam się ściany w mieszkaniu i do osiągnięcia pierwotnej, zakładanej temperatury musimy użyć znacznie więcej ciepła, niż przy bardziej rozsądnym używaniu regulatora w naszym mieszkaniu.

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

– Pamiętajmy, że praktycznie nigdy nie powinniśmy ustawiać głowicy termostatycznej w kaloryferach na zero. Jeżeli chcemy obniżyć temperaturę, to skręćmy termostat na położenie 2-2,5. To powinno nam utrzymać temperaturę w granicach 18-20 stopni. Wówczas osiągnięcie pożądanej temperatury ok. 22 stopni wymaga mniejszej ilości ciepła i dzieje się to szybciej.

Podobnie jest z podniesieniem temperatury. Nie otwierajmy od razu termostatu od 0 do 5, tylko zostawmy go od razu w położeniu na 3-3,5. Przepływ ciepła w kaloryferach jest praktycznie taki sam i w podobnym czasie osiągniemy pożądane 20-22 stopnie. Często zdarza się, że po osiągnięciu tej temperatury zapominamy zmniejszyć z powrotem wartości na termostacie, robi się zbyt ciepło i wtedy niepotrzebnie wietrzymy pomieszczenie. To powoduje niepotrzebne straty ciepła i w efekcie zwiększa rachunki za ciepło.

W dłuższym cyklu, dobowym, jak również miesięcznym, efektywne operowanie termostatem i w efekcie temperaturą w mieszkaniu jest więc znacznie tańsze dla użytkownika końcowego, czyli mieszkańca, który po prostu płaci wtedy niższe rachunki. Można to zrobić w każdym pomieszczeniu, które posiada kaloryfery z zaworami termostatycznymi.

CZYTAJ  Walka o Parking i przyszłość Śródmieścia

 

Jaka jest optymalna temperatura zimą w pomieszczeniach ?

– To zależy w pewnej mierze od indywidualnych preferencji, ale przyjmuje się, że strefa komfortu termicznego w mieszkaniu powinna wynosić od 20 do 22 stopni, w zależności od pomieszczenia. O ile w pokoju będziemy się dobrze czuć w temperaturze 20 stopni, to w łazience potrzebujemy już 22-24 stopni, bo tam się rozbieramy, bierzemy prysznic itp. W nocy jest zupełnie inaczej, bo temperatura w sypialni może wynosić o 2-3 stopnie mniej, czyli 17-18 stopni. Warto o tym pamiętać, bo korzyści są podwójne. W optymalnej temperaturze lepiej się czujemy, lepiej funkcjonujemy, odpoczywamy, a poza tym płacimy niższe rachunki. Pamiętajmy, że każdy stopień temperatury w pokoju mniej to ok. 5-6 % niższe rachunki za zużycie ciepła.

Czy ostrowianie nie znają tych zasad, czy raczej nie bardzo chcą je stosować?

– Nie wiem, jaka jest odpowiedź na to pytanie. Może mieszkańcy Ostrowa jeszcze w tym sezonie grzewczym nie odczuli tak dużych podwyżek cen ciepła? Sezon grzewczy rozpoczęliśmy 27 września. Październik i listopad były bardzo ciepłymi miesiącami. Dopiero w grudniu było kilka dni mroźnych dni. Te wyraźnie wyższe rachunki dopiero napłyną do mieszkańców. Myślę, że to może stać się wyraźnym sygnałem do oszczędności.

Jak przekonać ostrowian, że opłaca się im oszczędzać ciepło w swoich domach i można to zrobić stosunkowo prostymi środkami?

– Myślę, że decydujące znaczenie będzie miało porównanie rachunków za ciepło. Próbowaliśmy przekonywać niektóre wspólnoty mieszkaniowe do obniżenia temperatury w nocy, ale napotkaliśmy tak duży „opór materii”, że odpuściliśmy temat. Takie obniżenia nocne zostały wprowadzone w szkołach, urzędach i innych instytucjach podległych miastu. Wierzę jednak, że sukcesywna edukacja mieszkańców plus argumenty ekonomiczne doprowadzą w końcu do tego, że ostrowianie sami zrozumieją, że warto oszczędzać ciepło. To się po prostu wszystkim bardziej opłaca.

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
174 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Jak oszczędzać mam, opowiedzcie mi.
1 rok temu

Ja tam nie oszczędzam, bo i tak nie ma podzielnika czy innego cieplomierza więc bulimy jak trzej muszkieterowie.
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. To po co oszczędzać jak inni grzeją na max? A spółdzielnia twierdzi ze mnie jednemu podzielnika czy cieplomierza nie założą, czyli znów albo wszystkim, albo nikomu.

mieszkaniec

ja tez to samo krece jak mi sie podoba..mieszkam na 1 pietrze i zazwyczaj musze zakrecac bo te zxxby tak grzeja ze mam upał w mieszkaniu.. nie do wytrzymania bo jak wszyscy płacą to nikt nie oszczedza … jest masakra marnotrawstwo..dychac nie ma czym..niby z z 4p. narzekaja ze zimno a okna pootwierane w zimie na cala szerokosc jak swiirki..ja chodze ubrana jak na zime przystało a one w gaciach hahhahahaw

Mieszkaniec...
1 rok temu

Ja w mieszkaniu mam zakręcone wszystkie grzejniki poza łazienką praktycznie przez całą zimę. Grzeją mnie sąsiedzi 🙂 Oczywiście rachunki za ogrzewanie wzrosły o ponad 300 zł na miesiąc dodam że jest to ryczałt a więc dodatkowo oprócz tego co płaciłem wcześniej przyjdzie mi dopłacić ponad 3600 zł rocznie. Potrzeba rewolucji i rozliczania rządzących na każdym szczeblu w tym kraju jest coraz większa. Potrzeba kolejnej kadencji tego rządu aby ludzie nie wytrzymali i zrobili porządek z tą chołotą. Ceny GAZU ceny PALIW sztucznie zawyżane bo trzeba budżet jakoś połatać i wyborców przed wyborami przekupić niższa cena.

bc
1 rok temu

Piękne gadanie, ale tylko dla bloków i to takich, gdzie jest dobrze ustawiony sterownik pogodowy.
Dla reszty wcale nie wygląda to tak różowo.
Jak sterownik pogodowy źle działa (bo np. spółdzielnia ma procent od rachunków za ciepło), to albo będzie w całym bloku za zimno, albo gorąco niezależnie od tego czy ludzie nastawia na 3 czy na 5 – gdzieś to ciepło i tak musi się podziać i jak wszyscy skręcają na 3, to i tak grzeje jak na 5.

Dla domków jednorodzinnych jest jeszcze gorzej, bo jest mniej wody w układzie i trudniej utrzymać temperaturę na założonym poziomie.
A mimo tych ogromnych podwyżek woda dopływająca do układu jest dużo zimniejsza niż kiedyś (około 80 stopni), więc płaci się jeszcze więcej. A OZC na to tylko: „Proszę zwiększyć przepływ.” Ale na moje pytanie, czy przez to nie będę płacić dużo więcej to tylko odwrócił wzrok.
Jeszcze kilka lat wstecz woda miała około 90 stopni.
I paradoksalnie wcale więcej nie wychodziło za ogrzewanie gdy było -20 stopni na zewnątrz, bo woda wtedy dochodziła do 100 stopni.

Luca
odpowiada  bc
1 rok temu

Zgadzam się z wypowiedzią. Mam ogrzewanie OZC od 20 lat w domku jednorodzinnym. Chciałam zwyczajnie nie kopcić z komina i wybrałam taką alternatywę. Kiedyś ustawiony przepływ na 120 l/godz. gwarantował temperaturę 21-22stopnie, dzisiaj trzeba ustawić 220 l/godz aby uzyskać taką temperaturę. Niestety przepływ zwiększa zużycie GJ. I tak koło się zamyka. Płacimy nie tylko 180 zł za 1GJ ale za dostarczaną coraz mniejszą temperaturę. Domek jednorodzinny potrzebuje innych parametrów niż mieszkanie w bloku, jest domem wolnostojącym. Niestety trzeba pomyśleć o innej alternatywie ogrzewania domu i podziękować OZC!!!!

Zatroskany Ostrowianin
1 rok temu

Poniżej link do obejrzenia filmiku ze spotkania mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego z Prezydentem Miasta. Proszę Państwa postulaty mieszkańców Piotrkowa i informacje przedstawione na tym spotkaniu mogłyby być również przekazane włodarzom Ostrowa https://www.youtube.com/watch?v=zEavqEnGkAI

hadwao
1 rok temu

Okna powinny być nieszczelne ,bo ta nieszczelność zapewnia nam w mieszkaniach wymianę powietrza ,lepszą wentylację. Dla skutecznej wentylacji powinny być kratki nawiewne ,których bardzo często brakuje .W mieszkaniach mamy wiele przedmiotów ,które parują szkodliwymi substancjami chemicznymi. Dlatego aby długo żyć należy mieć nieszczelne okna i 60 stopni na grzejnikach.

Marian
odpowiada  hadwao
1 rok temu

Masz rację tyle że na odwrót. Wietrząc mieszkanie raz na jakiś czas wymieniasz zużyte powietrze na świeże. Gdyby ciągła nieszczelnosc okna była w porzadku to po co komu by były szczelne okna PCV?

Kraken
1 rok temu

Chciałem uspokoić wszystkich że sytuacja jest opanowana. Razem to przetrwamy, sytuacja naszych braci, zmusza nas do pokory i zastanowienia się czy to ciepło jest nam wogole potrzebne. Zrozumcie że inni mają gorzej. Przed nami ostatnie kilka chłodniejszych dni i powoli sytuacja wróci do normy. W sensie nie do normalności bo ten cały cyrk jedzie dalej a obywatel jest oderwany od rzeczywistości. Ale jeszcze dużo ciekawych rzeczy was czeka. Dziękuję za wyrozumiałość i zrozumienie. I obiecuję wkrótce ocieplenie, więc się nie poddawajcie. To pisałem Ja Jarząbek. Łubudubu…

KrzGol
1 rok temu

Stary blok. Nie ocieplony. Jeden licznik na 2 klatki. Temperatura 20-21 stopni. Grzejniki w miarę ciepłe. A zachowanie niektórych lokatorów – zabić to mało. Grzejniki na maksa. Okna uchylone bez względu czy są w domu czy w pracy. Po zwróceniu uwagi cyt. „Po co oszczędzać tak rozliczą na wszystkich”, „Okna muszą być uchylone bo duszno” , „Kotki jakoś muszą wychodzić i wracać. Przecież nie będę latać w tą i z powrotem.” Nikt nie myśli o ludziach, którzy nie mają pieniędzy na dopłaty np renciści czy emeryci. Propozycja założenia liczników – a po co. Administracji budynku też się pomysł nie spodobał. Tak się koło zamyka. A problem nie od dziś a już od kilku ostatnich lat!!!

tr
1 rok temu

bolach wyjdź z twarzą, dobrowolnie oddaj stanowisko

Ekolog
1 rok temu

U mnie 17-18 °C,rachunek z OZC za grudzień prawie 1000 złotych…brak słów na to co robią…

Listek
1 rok temu

Wez się człowieku rozpędź ale tak porządnie

174
0
Napisz co o tym sądziszx