Tak będzie wyglądać Rondo Bankowe po modernizacji (FOTO)

Za tydzień mija termin na składanie ofert w przetargu na modernizację słynnego Ronda Bankowego. Po remoncie ma stać się „rondem turbinowym” o znacząco podwyższonym poziomie bezpieczeństwa. Czy projektantowi uda się to osiągnąć?

Przedmiotem zamówienia jest wykonanie robót budowlanych polegających na przebudowie skrzyżowania ulic: Głogowskiej, Kościuszki i Wrocławskiej w Ostrowie Wielkopolskim na skrzyżowanie typu rondo turbinowe wraz z zagospodarowaniem terenów zielonych pobliskiego Parku Kilińskiego, ronda oraz skweru im. Żołnierzy Niezłomnych.

Na rondzie, poza jezdnią bitumiczną, na środku pomiędzy pasami wykonane zostanie rozdzielenie pasów za pomocą krawężnika kamiennego
20x20cm obustronnie ściętego u góry wystającego 3cm ponad nawierzchnię jezdni. Sama wyspa natomiast wykonana będzie jako wyspa wyniesiona nieprzejezdna.

Zamówienie musi zostać zrealizowane w terminie: 13 miesięcy od podpisania umowy.

Realizacja inwestycji polegać będzie na:
• przebudowie istniejącego ronda o 4 wlotach ulic: Głogowskiej (ok. 152 m), Wrocławskiej (ok. 169 m), Kościuszki (ok. 60 m) i Chopina (ok. 123 m) na rondo turbinowe w zakresie obejmującym m.in.: przebudowę jezdni na wlotach, usprawnienie komunikacji pieszej poprzez wykonanie nowych ciągów pieszo-rowerowych, chodników i zjazdów, przebudowę odwodnienia oraz oświetlenia drogowego. Zakres prac obejmować będzie: ustawienie krawężników, oporników i obrzeży betonowych, frezowanie nawierzchni bitumicznych jezdni i ronda, rozbiórkę nawierzchni istniejących wysp wyniesionych oraz innych elementów drogowych, wykonanie jezdni o nawierzchni bitumicznej o szer. zgodnie
z planem sytuacyjnym, wykonanie jezdni na rondzie o nawierzchni bitumicznej o szer.2 x 5,0 m rozdzielonych krawężnikiem kamiennym 20×20 cm, wykonanie wysp wyniesionych na wlotach ronda oraz wyspy samego ronda z opaską z płyt chodnikowych 25×25 cm oraz zielenią, wykonanie ciągów pieszo-rowerowych z betonowej kostki brukowej o szer. zmiennej, wykonanie chodników z betonowej kostki brukowej oraz z betonowych płyt chodnikowych 25×25 cm o szerokości zmiennej, wykonanie zatok autobusowych z betonowej kostki brukowej o szer. 3,0 m, wykonanie zatoki postojowej bitumicznej na ul. Wrocławskiej o szer. 2,5 m, wykonanie zjazdów z betonowej kostki brukowej 10×10 cm o szerokości zmiennej, wykonanie opaski z betonowych płyt chodnikowych 25×25 cm, wykonanie wpustów deszczowych z przykanalikami, wykonanie oznakowania pionowego oraz poziomego, przebudowę odwodnienia oraz oświetlenia ulicznego.

CZYTAJ  Wylot z Ostrowa będzie zamknięty

• zagospodarowaniu terenów zielonych znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie ronda tj. Parku Kilińskiego, wyspy ronda, zieleni na wlotach oraz skweru, poprzez uporządkowanie istniejącej zieleni wysokiej, wykonanie nowych nasadzeń zieleni wysokiej i niskiej, założenie łąk kwietnych, wprowadzenie oświetlenia dekoracyjnego i parkowego; automatycznego systemu nawadniania, elementów małej architektury, wymianę istniejących nawierzchni na nawierzchnie mineralne, kamienne z kostki granitowej oraz zielonego przystanku autobusowego.

Dotychczasowe rozwiązania na Rondzie Bankowym:

Tego typu barierki zostaną postawione jako element oddzielający drogę od chodnika.

PROJEKT PRZEBUDOWY RONDA BANKOWEGO na rondo turbinowe

Projektant mgr inż. Marcin Kasałka
Opracował mgr inż. Tomasz Dryjański

6
Co sądzisz o takim projekcie przebudowy Ronda Bankowego?x

Dotychczasowe rozwiązania nie były zbyt udane. Nawet policja musiała nagrywać filmiki instruktażowe

<iframe src=”https://www.google.com/maps/embed?pb=!4v1676962356747!6m8!1m7!1sOF-vUxV8kWqPbZ7iN7B7wQ!2m2!1d51.64514700651918!2d17.81407436681404!3f158.70659232842183!4f2.2273644422636636!5f0.7820865974627469″ width=”600″ height=”450″ style=”border:0;” allowfullscreen=”” loading=”lazy” referrerpolicy=”no-referrer-when-downgrade”></iframe>

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
82 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Aga
1 rok temu

A po co ci światła? Rondo najlepsze. Najpłynniej się po nim jedzie. A jak ktoś nie potrafi po nim się poruszać to nie powinien jeździć.

dzidek
odpowiada  Aga
1 rok temu

Światła dla pieszych na przejściu przy rondzie.

bc
odpowiada  dzidek
1 rok temu

A to akurat masz rację. Bo kiedyś piesi nie mogli przejść przez Głogowską w godzinach szczytu, a teraz kierowcy nie mogą wjechać i korkują rondo – ze skrajności w skrajność.
Światła wydzieliłyby czas dla jednych i drugich.

Zygmunt
1 rok temu

od gazowni w prawo, pózniej zawrót i można jechac na Wroclawską czyli bez zmiam SZOK K… SZOK

eeee
odpowiada  Zygmunt
1 rok temu

kolejny wiejski projektant

Heniu
1 rok temu

Już widzę jak autobusy z Kościuszki będą wjeżdżać na rondo w stronę Partyzanckiej. Miejsca na manewr standardowo bardzo mało. Widać MZD zapomina, że po Ostrowie również jeżdżą autobusy.

llll
odpowiada  Heniu
1 rok temu

tam jest tyle miejsca do zagospodarowanie technicznego – ze 99% kierujących nawet nie zauwazy ,że to jest rondo – w innych miastach rozładowalo to problem a w ostrowie zawsze problem.

Emeryt PKP
1 rok temu

Po obecnym rondzie to nie potrafią jeździć kierowcy mzk Ostrów Wielkopolski, a co dopiero inni !!! Zawsze jadąc liniami mzk to dopiero oddycham spokojnie po opuszczeniu ronda (?) !!!

Un
1 rok temu

Już widzę kolejne miejsca do dzwonów: auta, które pojadą prawoskretem od strony krótkiej Wrocławskiej w Głogowską będą musiały na krótkim odcinku przed Zamenhofa zmienić pas prosto na auta, które rozpedzone wyjadą z ronda na Głogowska

Ostrowianin
odpowiada  Un
1 rok temu

Podobny problem będą mieli kierowcy wyjeżdzajacy z ronda na Głogowską i zmieniający pas aby skręcić w ulicę Zamenhofa

Un
odpowiada  Ostrowianin
1 rok temu

Także zafundują nam najdłuższe 40 m w Ostrowie

llll
odpowiada  Un
1 rok temu

a jak wprowadzą znaki kierunkowe własnie na tej wrocławskiej to co jest mozliwe ? to projektujaab. politechniki, a nie wiejskie kołki wiec na to spojrza << myslę,, juz od rynku .

M43
1 rok temu

W pierwszej kolejności należy doszkolić ostrowskich kierowców co do zasady poruszania się po rondach. W drugiej, zabrać się do przeróbki rond. To rondo jest łatwe ( przynajmniej dla mnie) do poruszania się po nim i wszelkie zmiany są tylko utrudnieniem dla płynności ruchu, są nie potrzebnym wyrzucaniem pieniędzy, które są bardziej potrzebne w innych inwestycjach. 🙁

domator
1 rok temu

To teraz ale się będzie działo! Przecież sebixy w życiu tego ronda nie ogarną! Na środku wyspy zrobić stały posterunek policji – koniecznie z kamerami.

Jarosław
1 rok temu

Projektant i jego asystent dali radę, bardzo dobry projekt.

driwer
odpowiada  Jarosław
1 rok temu

To się zobaczy. Pod mostem krotoszyńskim też miało być super pięknie, a jak korki były tak są. Kasa wydana a zmiany nie ma. Wystarczy likwidacja lewoskrętu zaraz za mostem w sppichrzową i już będzie lepiej. Ale żeby się nie korkowało to zakaz lewoskrętu w Wańskowicza również.
Jechać dalej i skręcać w lewo z alei. Ruch się rozłoży i nie będzie kumulacji w jedny miejscu.

dzidek
odpowiada  driwer
1 rok temu

Gdzie za mostem krotoszyńskim jest lewoskręt w ul. Spichrzową?

ostr
odpowiada  driwer
7 miesięcy temu

pod mostem włączyli nowe oświetlenie i zamiast oświetlać to oślepia, a to dopiero 1/4 :))

Kiwrowca
1 rok temu

Tam tyłki potrzebne są światła na przejściach i puszka farby…

Krystian
1 rok temu

Wreszcie !!! Powiew nowoczesności infrastrukturalnej. Szkoda, że pod tym kątem został zmarnowany potencjał skrzyżowania Raszkowska-Krotoszyńska-Aleje. Trzymam kciuki, że zostanie to zrealizowanie w niezmienionej formie.

82
0
Napisz co o tym sądziszx