Ostrowski browar będzie zrównany z ziemią. Wiemy dlaczego

Najpierw po 162 latach zlikwidowano zakład, a teraz po kolejnych 22 zostanie zrównany z ziemią. Mowa o wielkim symbolu – browarze w Ostrowie Wielkopolskim.

Ostrowski browar powstał w 1839 roku. Pierwotnie nazywał się „Brauerei Hirsch Ostrowo”, gdzie w okresie międzywojennym produkowano m. in. piwo „Ostrowskie”, „Kryształ” czy „Bawarskie”.

Pierwotnie na terenie zakładu znajdował się staw, z którego czerpano wodę do produkcji złocistych trunków.

Razem z browarem działała też restauracja, w której gości raczono piwem wprost z piwnicy chłodzonej lodem, do którego podawano chleb, szynkę lub ser własnej produkcji.

Zakład został przejęty przez Kompanię Piwowarską z Poznania (właścicielem był Kulczyk). Ponieważ ostrowski browar był konkurencją dla firmy z Poznania, ostatecznie obiekt sprzedano prywatnemu przedsiębiorcy zastrzegając w umowie, se ten nie może produkować piwa. Infrastrukturę, w tym miedziane kadzie wywieziono do Rumunii.

Browar produkował piwo pod markami: Rejtan, Złoty Kłos, Koźlak, Wiarus, Jubileuszowe, Wojtek czy Lech Mocny. Ale nie są to wszystkie nazwy.

Historia pokazała, że firma przez wiele lat przetrwała kryzysy ekonomiczne, dwie wojny, a po upaństwowieniu także PRL. Nie przetrwało w warunkach wolnego rynku.

Pierwotny właściciel pan Hirsch był mistrzem loży masońskiej, której siedzibę później przeniesiono na ulicę Wolności 24.

Dlaczego obiekt będzie wyburzony? Ciąg dalszy pod zdjęciami.

 

 

Kilka powyższych historycznych zdjęć jest autorstwa Piotra Lepki.

Powodem wyburzania są względy bezpieczeństwa. Fragmenty budynku mają tendencję do odpadania, co stanowi zagrożenie dla przechodzących osób. Z drugiej strony może też chodzić o konieczność uiszczania opłaty od nieruchomości. Te budynki przez długie lata nie znalazły najemców. W planach z 2019 roku było powstanie centrum handlowego, ale to na ten moment zostało wstrzymane z uwagi na wielość innych punktów handlowych i brak perspektywy poprawienia się koniunktury na rynku.

CZYTAJ  Weekend z atrakcjami. Sprawdź, gdzie warto być - 18-21.04.2025

Rykoszetem dostaje sala zabaw Fiku Miku, jedna z większych w Ostrowie, która znajduje się w budynku z tyłu browaru. Prace rozbiórkowe za pomocą kruszarek ruszą w pierwszej połowie marca br.

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
306 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
os
2 lat temu

Przykre, że usuwa się kolejne miejsce ze świetną historią Ostrowa.

Ostatnio edytowany 2 lat temu by os
Ostrowianin
2 lat temu

Kiedyś potrafili robić dobre, prawdziwe piwo. Szkoda, że przez Kulczyka dalej nie produkuje się go w Ostrowie. Dzisiaj wszystkie piwa z tej kompanii piwowarskiej smakują jak siki.

Ostatnio edytowany 2 lat temu by Ostrowianin
Krzys
odpowiada  Ostrowianin
2 lat temu

Masz rację to są przemysłowe siki

oo
2 lat temu

Qżwa tyle jubileuszy wypiłem i nie wiedziałem że to z wody ze stawu 🙁

Jarek g.
2 lat temu

Znam j.s będzie multi box. Biedronka. I kfc

Andersa
2 lat temu

Może powiat i gmina odkupi gruz i utwardzi mielonką kilka dróg?

niezgodny
2 lat temu

Ludzie poczytajcie trochę ze zrozumieniem ! Browar nie padł , bo źle funkcjonował ! Było wręcz przeciwnie ! Dlatego KP wykupiła go ,żeby zamknąć ! Ktoś za to kasę zgarnął ! Druga sprawa , te tereny nie są miasta ( tak jak plac po pksie) a wy się rozpędzacie z jakimiś opowieściami ! Jeśli ktoś ma kasę to niech wykupi browar w tym stanie jaki jest i go wyremontuje ! Zły stan to tylko wymówka a chodzi o podatek od nieruchomości ! W dużo gorszym stanie jest budynek po byłym zntk i jakoś tam nikt póki co go nie wyburza !!

Ostatnio edytowany 2 lat temu by niezgodny
Jacek
odpowiada  niezgodny
2 lat temu

Na biurowcu po ZNTK siedzi komornik, bo zadłużony jest na maksa.

Ostrowianka
2 lat temu

3. W związku z miejscowym planem zagospodarowania terenu, który przewiduje dla tego miejsca działalności produkcyjno – uslugowo- handlowych, teren stoi jak stał. Nie będzie tam opcji budowania mieszkaniówki, więc z perspektywy dzisiejszej patodeweloperki nie jest to opłacalne by coś tam inwestować.

Deweloper z Norwegii
odpowiada  Ostrowianka
2 lat temu

Strzał w centrum tarczy. Rajcowie tego miasta od lat nie są za zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Właściciel tego terenu chyba do końca nie zrozumiał realiów panujących w tym korupcyjnym mieście.

Ostrowianka
odpowiada  Deweloper z Norwegii
2 lat temu

Nie zrozumieliśmy się, nie jestem za kolejnym osiedlem w Śródmieściu.
Jestem zdania, że w tym miejscu powinny być takie czy inne ale jednak MIEJSCA PRACY, a nie tylko napychanie kabzy patodeweloperom i firmom budowlanym, budującym klitki na wynajem.
Najbardziej widziałbym tam adaptacje budynków na różnorakie formy rozrywki i kultury a może i sportu. Ale prywatne firmy, nic samorządowego na kredyt na nasz koszt.
Albo warsztaty/ zakłady produkcyjne.
Handel i to kolejnych zagranicznych sieci to w dobie dzisiejszej koniunktury do d.pomysł… W mieście co miesiąc opuszczanie są kolejne lokale handlowo – usługowe…. Robi sie Ghost Town. Smutno patrzeć jak rodzinne firmy/sklepy znikają z mapy…

Ostrowianka
2 lat temu

2. Podobno 20 lat temu zalano studnie betonem, by nikt nigdy nie mógł tam odtworzyć produkcji piwa

Ostrowianka
2 lat temu

1. Czy wiadomo, czy teren należy nadal do Budremu?

lol
odpowiada  Ostrowianka
2 lat temu

Szeląg jest właścicielem

4325
2 lat temu

może wyremontować jako WILLA +

lol
odpowiada  4325
2 lat temu

A choćby willa plus czy dupa marynia. Ale by było wyremontowane, a nie rozkradzione prze złodzieja tuskmena i jego oprychów

306
0
Napisz co o tym sądziszx