Wybory do Rad Osiedli i czasami do niektórych Spółdzielni Mieszkaniowych wywołują sporo emocji i nowi ludzie mogą z trudnością próbować przełamać dotychczasowy układ. Wszystko za sprawą specyfiki przeprowadzanych wyborów. Pojawiła się propozycja zmian wyborów do Rad Osiedli.
Na terenie Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski funkcjonuje 11 jednostek pomocniczych – osiedli, które posiadają swoje wewnętrzne organy w postaci 15-osobowych rad osiedli i wybieranych przez nie zarządów osiedli.
W ciągu ostatnich lat, formuła wyborów do rad osiedli w postaci zebrań wyborczych wzbudzała wiele kontrowersji zarówno co do formy, możliwości zgłaszania kandydatów, jak i przeprowadzania samej procedury wyborczej. Zdecydowanie niezadowalająca była również frekwencja wyborcza, w której reprezentację kilkunastotysięcznych osiedli wybierały często grupy ledwie kilkudziesięciu mieszkańców obecnych na zebraniu.
Przedkładany projekt uchwały stanowi znaczącą zmianę jakościową w organizacji procesu wyborczego w ostrowskich osiedlach, wprowadzając do niego najwyższe demokratyczne standardy. Kreowane niniejszym projektem nowe zasady i tryb przeprowadzania wyborów do rad osiedli upodobnią proces wyborczy w ostrowskich osiedlach do tego, który znany jest z pozostałych wyborów powszechnych: organów jednostek samorządu terytorialnego, do Sejmu i Senatu RP, do Parlamentu Europejskiego, czy Prezydenta RP.
Proponowane zmiany ułatwią zarówno zgłaszanie kandydatów, wyrównają ich szanse wyborcze, jak i ułatwiając dostęp mieszkańców do procesu wyborczego; choćby poprzez wydłużenie czasu możliwości głosowania przy jednoczesnym skróceniu czasu samego oddania głosu, bez potrzeby oczekiwania na zebraniu na zgłoszenie kandydatów, autoprezentacje, przygotowanie kart do głosowania itd., zwiększy szansę na poprawę reprezentatywności rad osiedli dla ogółu mieszkańców osiedli. Tym samym rady osiedli zyskają szansę na realne stanie się swoistym punktem pierwszego kontaktu w rozwiązywaniu lokalnych potrzeb mieszkańców i rozwijania ich inicjatyw.
Zdarzało się, że obrady przedłużano z godziny 17 do 23, żeby wykruszyć „świeżaków” przedłużającym się sprawozdaniem dotychczasowej rady czy zarządu spółdzielni.
10 marca o godzinie 12 odbędzie się spotkanie w Centrum Aktywności Lokalnej (na przeciwko Urzędu Miejskiego) w sprawie dyskusji z mieszkańcami nt. proponowanych zmian. Jeśli będzie wola większości radnych, nowa uchwała będzie przegłosowana jeszcze w marcu.
Inicjatorami projektu uchwały są radni Mariusz Leki oraz Jakub Paduch.