Ostrów pominięty przy planowaniu Kolei Dużych Prędkości

Pomimo piastowania wysokich stanowisk  w Państwie Polskim, Ostrów Wielkopolski został pominięty przy planowaniu przebiegu Kolei Dużych Prędkości. Najbliższy przystanek będzie zlokalizowany w samym Kaliszu, a stamtąd przez Pleszew pobiegnie w stronę Poznania, a w drugą stronę w kierunku Sieradza.

Spółka Centralny Port Komunikacyjny przedstawiła wariant inwestorski dla odcinka Kolei Dużych Prędkości między Poznaniem, Kaliszem i Sieradzem. Przygotowując studium wykonalności, pod wpływem głosów mieszkańców i samorządowców, eksperci zrezygnowali z wariantu W1, natomiast zaproponowali przebieg W9.

– Koleje Dużych Prędkości budowane w ramach CPK to skok cywilizacyjny dla polskiej infrastruktury. Dzięki linii KDP Sieradz – Poznań region Wielkopolski dołączy do beneficjentów przedsięwzięć kolejowych CPK. Ta linia powinna działać już dziś, ale niestety 12 lat temu przygotowania do budowy „igreka”, czyli trasy łączącej Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław zostały niepotrzebnie wstrzymane. Dzisiaj nadrabiamy zaległości sprzed lat i to jest bardzo dobra wiadomość dla pasażerów – mówi wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej, Marcin Horała, pełnomocnik Rządu ds. CPK

Wariant W9, który ostatecznie wybraliśmy, jest optymalnym rozwiązaniem dla odcinka między Poznaniem a Sieradzem i powstał w wyniku konsultacji z mieszkańcami i samorządowcami. Oznacza najmniejszą liczbą kolizji z budynkami mieszkalnymi, najmniej ingeruje w obszary cenne przyrodniczo i wypada najkorzystniej pod względem kolizji z ujęciami wody i zabytkami – mówi Radosław Kantak, Członek Zarządu CPK ds. Inwestycji Kolejowych.

Dla wszystkich badanych przebiegów wykonawca studium przeprowadził konsultacje z samorządowcami i mieszkańcami 21 gmin, przez które przebiegały analizowane warianty. Spółka CPK zorganizowała w tym celu w sumie 107 spotkań i otrzymała ponad 16 tys. uwag i opinii, w tym blisko 3 tys. ankiet. W ramach konsultacji odbyło się również 29 spotkań z podmiotami branżowymi, np. spółkami: PKP Polskie Linie Kolejowe i Aquanet Poznań oraz Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad i  Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków. W spotkaniach wzięło udział w sumie blisko 6,5 tys. osób.

CZYTAJ  Wylot z Ostrowa będzie zamknięty

Zgodnie z oczekiwaniami znacznej części mieszkańców, przedstawiony wariant zakłada zatrzymywanie się pociągów w centrum Kalisza, a także budowę nowej stacji Nowe Miasto nad Wartą. Zaproponowany przebieg pozwoli uniknąć kolizji w gminach Błaszki i Środa Wielkopolska. Linia KDP będzie dostosowana do potrzeb ruchu regionalnego poprzez zapewnienie łączników z istniejącą infrastrukturą. Z nowej linii CPK da się zjechać wolnymi pociągami na istniejące stacje w Jarocinie, Środzie Wielkopolskiej i Ostrowie Wielkopolskim.

Dzięki tej inwestycji przejazd pociągiem między Warszawą a Poznaniem potrwa ok. 2 godz. (dzisiaj taka podróż zajmuje ponad 3 godz.). Po uruchomieniu tego odcinka do Kalisza dojedziemy ze stolicy w ok. 1 godz. 25 min (zamiast ok. 3 godz. jak obecnie).

Skrócą się także czasy przejazdu z Poznania: do Kalisza do ok. 35 min (dziś ok. 1,5 godz.) i do Łodzi do ok. 1 godz. 10 min (teraz ok. 3 godz.). Do CPK pasażerowie dojadą z Poznania w ok. 1 godz. i 40 min.

Pociągi mają się tu rozpędzać do 250 km/h, przy czym tzw. prędkość projektowa to 350 km/h. Oznacza to, że do takiej prędkości będzie można w przyszłości podnieść parametry bez konieczności przebudowy torowiska. Jak wynika z harmonogramu, uruchomienie odcinka Sieradz – Poznań nastąpi już po otwarciu I etapu lotniska CPK i linii KDP Warszawa – Łódź.

W ramach linii „igrek” spółka CPK ma już przygotowane przebiegi dla 140-kilometrowego odcinka KDP między Warszawą i Łodzią i dla 200 km trasy między Łodzią i Wrocławiem. Dla obu tych odcinków trwa już projektowanie. Odcinek Sieradz – Poznań  to trzeci wariant inwestorski CPK dla „igreka” i w sumie piąty w ogóle (pozostałe to odcinki Łętownia – Rzeszów na Podkarpaciu i Katowice – Ostrawa na Śląsku).

Projektowana linia Warszawa – Łódź – Sieradz – Wrocław/Poznań jest elementem Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T, czyli unijnego wykazu priorytetowych inwestycji infrastrukturalnych. W 2021 r. z instrumentu „Łącząc Europę” CEF Reflow  spółka CPK uzyskała ponad 108 mln zł dotacji na wykonanie projektu tunelu CPK w Łodzi oraz studiów wykonalności dla odcinków: Warszawa-Łódź, węzeł CPK i właśnie Sieradz-Poznań.  W ramach naboru z CEF2 spółka CPK ubiega się o kolejne, wielokrotnie wyższe środki na rozwój tych projektów.

CZYTAJ  Kto może otrzymać rentę wdowią? +

Program kolejowy CPK zakłada budowę ok. 2 000 km nowych linii kolejowych i jest odpowiedzią na ponad 30 lat prawie całkowitego przestoju w tej dziedzinie. Założenie jest takie, że dojazd z większości największych miast Polski do CPK i Warszawy zajmie maksymalnie 2,5 godziny.

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
135 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ciepłownik
1 rok temu

Wiadomo było od dawna, że te pociągi przez Ostrów nie pojadą. I co z tego? Czy wy myślicie, że biznesmeni- inwestorzy z prawdziwego zdarzenia jeżdżą pociągami? Prędzej awionetką lub śmigłowcem do Michałkowa przylecą. A dla zwykłych ludzi te pociągi i tak będą za drogie. Co za różnica, czy dojadę do Poznania w półtorej godziny, czy dajmy na to w 45 minut. Byłaby, gdyby obie opcje kosztowały tyle samo, ale tak, to nie. A co do inwestycji w Ostrowie, to pokażcie taki obszar na terenie miasta, gdzie nie tylko można zbudować duży zakład, ale gdzie przede wszystkim nie będzie zaraz protestów przeciwko. Nie ma takiego. Bo gdzie? W byłym browarze, czy w rzeźni. Robicie lament, ale wskażcie może jak zagospodarować puste kamienice, w których starzy lokatorzy powymierali, a młodzi mieszkać nie chcą. Skąd właściciele mają wziąć setki tysięcy zł na remonty i potem to utrzymać? Nie te czasy i nikt nie wrzuci kasy w studnię bez dna. Niestety, może dojść do tego, że jak we Włoszech, czy Hiszpanii będą na sprzedaż rudery za 100 zł, żeby przyciągnąć chętnych do zamieszkania i odbudowy. Takie czasy, niestety.

Jaaa
1 rok temu

Tylko im została do wykończenia kolej.

Olo
1 rok temu

Dużej straty nie ma. Tą kolejką i tak można byłoby dostać się tylko do wygwizdowa Poznania i stolycy. Ciekawe miejsca typu góry i morze to konieczność przesiadek a bilety tanie nie będą

js52
1 rok temu

Na co liczyliście mając tzw. kolej dużych prędkości przejeżdżającą przez Ostrów? Że co by to dało miastu? Czy Ostrów byłby stacją na której te pociągi by się zatrzymywały czy tylko przelotówką ? Jakie nadzieje rozbudziła w was ta szumna nazwa ” koleje dużych prędkości” ?

Tom
odpowiada  js52
1 rok temu

Bo ostrowiaki myślały, że te szybkie pociagi to będą stawać w każdej wsi jak zwykłe osobowe, a to przecież będzie stawać tylko w dużych miastach , no i emeryty kolejowe już liczyły na kolejną darmoche czyli bilety na tą kolej a tu figa z makiem

Ostrowianka
1 rok temu

Ostrow ginie PO POlityce Urbaniaka i jego ludzi w samorządzie prowadząc POlitykę antypolską . Rodzinka w Poznaniu a Marszałek Województwa Poznanskiego z Kalisza więc ??? POczta , szybka kolej w Kaliszu .

Ostrowianka
1 rok temu

POmiety ?! Wszystko z Ostrowa oddane do Kalisza aby miasto POzostało dziurą zaPOmnianą tak jak POzostana samorządy władające w Ostrowie przez ostatnie lata . Banda antypolska PO 1990r zrównała z ziemia tysiące miejsc pracy w mieście a teraz nawet POminięcie szybkiej kolei .POczta też oddana w łapy Kalisza a listy PO tygodniu docieraja z Ostrowa do Ostrowa . Hańba dla samorzadu kolejny raz ! DLa nich TACZKI I WON Z MIASTA !!!

Eeeee
1 rok temu

Ostrów to jest ominięty przez wszystko. Nawet przez Boga. Staliśmy się wioską totalną już lata temu. Miasto emerytów i kolesiostwa. Kto mógł to stąd wyjechał. Pozostali tylko czekają żeby to zrobić.

Takie życie.
odpowiada  Eeeee
1 rok temu

Zwłaszcza kolesiostwa.

Ooo
1 rok temu

Znając realia ta inwestycja to tylko na papierku

Gimbo
1 rok temu

Ja jestem po innej stronie Barykady ale wątpię aby te całe KDP albo CPK powstało Jedyna większa inwestycja kolejowa jaka była w Polsce to wybudowana Centralna Magistrala Kolejowa i to za Towarzysza Pomożecie a tak to prawie nic chodzi Mi o Region Ostrowski

Mati osw
1 rok temu

Brawo Kalisz
Ostrow jak zawsze w glebokiej d…
Ani uniwerku ani kolei. Wszne ze caryca Beata zadowolona. Czas stad spi…. lac.

Xx
odpowiada  Mati osw
1 rok temu

Mieszkam w Kaliszu i uwierz mi to taka sama dziura.. Ja nie wierzę że powstanie to całe CPK A Kalisz nie ma nic więcej do zaoferowania.

135
0
Napisz co o tym sądziszx