Na zlecenie Miasta Ostrowa Wielkopolskiego wykonywane są Badania Ruchu. Ich wyniki pozwolą na lepsze kształtowanie systemu transportu w naszym mieście.
W związku z badaniami, w czerwcu 2023 roku, ankieterzy odwiedzą wybrane gospodarstwa domowe. Przeprowadzą ankietę, a pytania w niej zawarte, związane będą z transportem i codziennymi podróżami do miejsc pracy, nauki itp.
Każdy ankieter będzie posiadał identyfikator i jego zadaniem będzie przeprowadzenie wywiadu kwestionariuszowego z wszystkimi obecnymi osobami w wylosowanym gospodarstwie domowym (wywiady będą realizowane tylko z osobami powyżej 6 roku życia). Wywiad składa się z pytań dotyczących ogólnej charakterystyki gospodarstwa domowego, m.in.: liczby osób w gospodarstwie, posiadanego wykształcenia, miejsca nauki, pracy, liczby samochodów.
Drugim, niezwykle ważnym elementem ankiety jest tzw. dzienniczek podróży. W jego ramach ankieter zbiera od respondenta szczegółowe informacje o podróżach (które miały miejsce w dniu poprzedzającym wizytę – w przypadku ankietowania od środy do piątku oraz które miały miejsce w czwartek – w przypadku ankietowania w soboty), dotyczące m.in.: źródła i celu podróży, czasu podróży, wykorzystywanych środków transportu.
Badanie jest całkowicie anonimowe, co oznacza, że żadne informacje zebrane podczas wywiadu nie będą upubliczniane ani interpretowane indywidualnie. Wyniki badania będą analizowane jedynie w postaci zbiorczych zestawień statystycznych.
W wyniku prowadzonych badań powstanie raport zawierający opis zachowań komunikacyjnych mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego. Rezultaty posłużą do opracowania modelu ruchu dla naszego miasta, obejmującego zarówno transport indywidualny, jak i zbiorowy.
Badania są realizowane w ramach Projektu pn. „E-Ostrów 2050 – Miasto Ekologiczne, Energetyczne, Ekonomiczne”, współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014 – 2021 oraz budżetu państwa w ramach Programu Rozwój Lokalny.