Tajemniczy dźwięk syreny

Około godziny 7.48 w północnej części Ostrowa rozległ się około trzyminutowy, jednostajny dźwięk syreny. Pierwsze podejrzenie padło na włączenie się syreny alarmowej z systemu zamontowanego w Ostrowie Wielkopolskim.

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego nie uruchamiało żadnej syreny i nie doszło też do awarii. Z sygnałów przekazanych przez mieszkańców ulicy Spichrzowej wynika, że był to dźwięk pociągu. Ten stał i emitował kilka minut dźwięk syreny, co może wskazywać na awarię urządzenia zamontowanego w lokomotywie.

Przypominamy, że niepokój i konieczność podjęcia działań powinny wywołać dźwięki syreny o zmiennym tonie.

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
CZYTAJ  Taksówkarz stał się ofiarą roztargnienia
Subskrybuj
Powiadom o
18 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
1939
1 rok temu

Uwaga! Uwaga! Nadchodzi!

se
1 rok temu

To Ci kolejorz jedyn, no…

Daria
1 rok temu

Ukraina nas napadła i stan wyjątkowy

Arek
1 rok temu

Ludzie tak są zestresowani i nerwówi że na dźwięk pociągu wywojuje panikę i wielki niepokój

ZK
1 rok temu

Dla niewtajemniczonych – punkt z instrukcji E1 – „6) Sygnał A8 „Odwołanie alarmu o skażeniach dla stacji” Ciągły ton dźwiękowego urządzenia ostrzegającego lokomotywy trwający nieprzerwanie 3 minuty oraz nadawanie przez urządzenia radiofonii przewodowej komunikatu „Uwaga! Uwaga! Odwołuję alarm o skażeniach [wymienić rodzaj skażenia] dla stacji [wymienić nazwę stacji]”, powtórzone trzykrotnie. 3. Odwołanie alarmu o skażeniach dla stacji ma na celu powiadomienie pracowników o ustąpieniu niebezpieczeństwa skażeń. 4. Odwołanie alarmu powietrznego, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, oraz alarmu o skażeniach, o którym mowa w ust. 2 pkt 5, jest jedno dla obydwu uprzednio ogłoszonych alarmów”.
Prawdopodobnie to nie było przyczyna tego sygnału, ale być mogło.

gołuch
1 rok temu

Czy ja mogę stanąć na rynku samochodem i trąbić przez trzy minuty?
Co uzasadniało użycie sygnału przez maszynistę? Może redakcja zadałaby to pytanie kolejarzom?
Konieczność używania sygnałów dźwiękowych jest ściśle określona przepisami i nie zależy od widzimisię maszynisty, ale kto by się tym przejmował.

ZK
odpowiada  gołuch
1 rok temu

W ostatnim zdaniu piszący ten artykuł wyjaśnił prawdopodobny powód tego dźwięku. Pięć zdań, a Ty masz problem z doczytaniem do końca.

CiuchciaTomek
odpowiada  gołuch
1 rok temu

W trakcie trwania „syreny” było słychać, że maszynista titał klaksonem, żeby go odblokować. Finalnie się udało. Pociągi puszczają krótkie sygnały, na torach też pracują pracownicy kolei, których warto by było ostrzec. Temu się „klakson” zawiesił, ot cały ambaras.

Xyz
odpowiada  gołuch
1 rok temu

Czy trudno że zrozumieniem treści redaktora?.to jest tylko sygnał i w każdej chwili może się zepsuć i trąbić.czy tobie nigdy się nic nie popsuło

Robi
odpowiada  gołuch
1 rok temu

A ty czytać umiesz? Czy rozumiesz czytany tekst, czy tylko literki oglądasz?

Paula
odpowiada  gołuch
1 rok temu

Jest napisane że mogła być to awaria sygnału w pociągu więc maszynista nie miał wpływu na to że nastąpiło grześ zwarcie na przewodach więc nie czep się maszynisty a jak włączy się w nocy alarm w samochodzie bo i też tak bywa to też będziesz pisać jakie miał uzasadnienie kierowca pojazdu że alarm się sam włączył

sam
1 rok temu

W dzisiejszym zaśmieconym (również hałasem) świecie, każde nieuzasadnione przepisami użycie sygnałów dźwiękowych powinno być karalne. Użycie sygnałów przez kierowcę (policja, straż pożarna, karetka) musi mieć zgodę dyspozytora. Oczywiście nie dotyczy to kolei.

UVE
1 rok temu

MAHLE

kol
1 rok temu

Dźwięk z lokomotywy świadczy o stanie umysłu maszynisty.

Xyz
odpowiada  kol
1 rok temu

Ten komentarz świadczy o stanie umysłu twojego

Kaser
1 rok temu

A jo myśloł, że wojna idzie i syryny zaczęły wyć

Andrzej
odpowiada  Kaser
1 rok temu

Ty myślął?

Takie życie
odpowiada  Kaser
1 rok temu

Co robiłeś? 😅

18
0
Napisz co o tym sądziszx