Przegłosowano zmianę przepisów w sprawie handlu w Wigilię Bożego Narodzenia. Projekt autorstwa „Polska 2050” znalazł większość sejmową.
W tym roku 24 grudnia (niedziela) nie zrobimy zakupów w sklepach wielkopowierzchniowych i galeriach handlowych. Przepisy sprawiają jednak, że w dwie niedziele poprzedzające Wigilię, 10 i 17 grudnia, sklepy byłyby otwarte.
Pierwotnie miało być tak, że sklepy 10 grudnia byłyby otwarte jedynie do godz. 14:00.
Poprawka do przepisów o zakazie handlu
– Poselski projekt ustawy nie ogranicza handlu w niedzielę, czym różni się od projektu rządowego, który zakładał, że 10 grudnia placówki handlowe miałyby działać tylko do godz. 14. Nie budziło to zrozumienia, a raczej powszechną konsternację – powiedział poseł -sprawozdawca Adam Gomoła z Polski 2050 przed trzecim czytaniem.
Za poselskim projektem głosowało 429 posłów. Przeciwnych było 12 posłów. Nikt nie wstrzymał się od głosu.
Nad ustawą pochyli się teraz Senat, a później trafi ona, do podpisu prezydenta.
Niedziele bez handlu już od kilku lat. Będą zmiany?
Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje od maja 2018 roku. Początkowo zakazy wprowadzane były stopniowo. Od początku 2020 roku sklepy w niedziele są otwarte 7 razy w roku: w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, oraz przed Wielkanocą i dwie kolejne niedziele przed Bożym Narodzeniem.
Za złamanie tego prawa grozi od 1000 zł do 100 000 zł kary, a w niektórych przypadkach nawet pozbawienie wolności.
Wiele jednak wskazuje na to, że obecna większość parlamentarna – KO, Trzecia Droga – PSL, Polska 2050 oraz Lewica pochyli się nad zmianami w tym zakresie.
Adam Gomoła z Polski 2050, wyraził nadzieję, że przegłosowanie projektu zmian dot. handlu w tegoroczną Wigilię „stanie się preludium do zmian w legislacji dotyczących handlu w niedzielę”.
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News